Nie każdy ochronnik chroni

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem. "Grupa Elektrycy"Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ

Czym się kierujesz przy doborze ochronników przeciwprzepięciowych?

Producentem
19
16%
Ceną
7
6%
Koordynacją pomiędzy poszczególnymi stopniami
15
13%
Parametrami
27
23%
Projektem
7
6%
Normami
15
13%
Opiniami kolegów, artykułami lub reklamą
4
3%
Analizą zagrożeń i programem doboru
5
4%
Wiedzą zdobytą na szkoleniach/sympozjach.
11
9%
Dostępnością w hurtowni od ręki
6
5%

Liczba głosów: 116

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Re: Nie każdy ochronnik chroni

Post autor: STANCA » czw lip 27, 2017 11:58

Ze strony pewnej hurtowni:

Ogranicznik przepięć SPD B+C 4P (…)
Cena: 169,00 PLN
137,40 netto

:lol:
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

electrics
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: electrics » czw lip 27, 2017 13:08

Hmm... Jak na cegłę, to baaardzo drogo :)

Ludwik1960
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Ludwik1960 » ndz sie 06, 2017 9:53

Możecie mi powiedzieć czy Hager SPN901 spełnia wszystkie wymagania. Czytając cały post mam mieszane uczucia.
Niby na stronie i w karcie producenta jest napisane że typ T1 + T2, jednak zajmuje 4 moduły a nie 8 jak niby powinno i nie mogą odszukać informacji czy zawiera iskiernik.
Kosztował mnie nie mało (elektryk nie miał obcinanego budżetu) a może były to pieniądze wyrzucone w błoto.
Jeżeli nie spełnia to jaki moduł powinienem zamontować (sieć TN-S , zabezpieczenie przedlicznikowe 63A 3 fazowe)

Może to też nie na temat ale co mogę zrobić, aby nakazać elektrykowi przedstawić mi projekt podwykonawczy - odmawia mi takiego), a chciałbym go zweryfikować

ELPat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: ELPat » ndz sie 06, 2017 10:35

A czy w jakimś stopniu poprawne byłoby to, gdybym zamontował jednego "chińczyka B+C" na warystorach i drugiego "chińczyka B+C" na iskiernikach w jednej rozdzielnicy?
Nie biorę odpowiedzialności za to co robisz.

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » ndz sie 06, 2017 18:46

Jeżeli elektryk dobrał taki to winien się pochwalić wiedzą tajemną, jak przeprowadził analizę ryzyka zgodnie z normą PN-EN 62305 i jemu wyszło, że taki właśnie pasuje do tej instalacji. Jak nie przeprowadził analizy, tylko wziął taki w hurtowni bo mu się podobał kolor to niech sobie zabierze.
Tu nikt nie jest w stanie określić bez znajomości wszelkich danych.
Uwaga:
Czasem w projektach jest określony ochronnik, ALE projekt kupiony gotowy przystosowany był do linii zasilającej kablowej nie uwzględniał, że kabla było tylko 25m ze słupa linii napowietrznej.

STANCA

J. W. von Goethe

JacekH07
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: JacekH07 » ndz sie 06, 2017 20:50

Możecie mi powiedzieć czy Hager SPN901 spełnia wszystkie wymagania. Czytając cały post mam mieszane uczucia.
Niby na stronie i w karcie producenta jest napisane że typ T1 + T2, jednak zajmuje 4 moduły a nie 8 jak niby powinno i nie mogą odszukać informacji czy zawiera iskiernik.
Kosztował mnie nie mało (elektryk nie miał obcinanego budżetu) a może były to pieniądze wyrzucone w błoto.
Jeżeli nie spełnia to jaki moduł powinienem zamontować (sieć TN-S , zabezpieczenie przedlicznikowe 63A 3 fazowe)
Akurat sprawdzałem. Jest to ogranicznik warystorowy. Z boku ogranicznika jest symbol warystora.
Z boku wkładki powinien być rysunek z symbolem użytego elementu (dotyczy SPD firmy Hager). Najtańszy ogranicznik iskiernikowy na rynku (DEHNshield) to 1100-1300zł. Potem ograniczniki iskiernikowe to ponad 3000zł przeważnie. Zresztą teraz będę instalował u klienta Phoenix Contact FLASHTRAB (w domku jednorodzinnym). Ale jak kol. STANCA pisał podstawa to wykonanie analizy ryzyka. Ogranicznik warystorowy to można dać jak linia zasilająca od transformatora w całości idzie ziemią i domek jest bez odgromówki.
Nie ma się co łudzić: cena ogranicznika przepięć iskiernikowego jest liczbą czterocyfrową.
Ostatnio miałem do dokończenia domek i w rozdzielnicy był BEMKO CCS01. Jak pokazałem klientowi czego to warte to powiedział tylko "no k**** bez jaj!". Dla mnie zainstalowanie atrapy zamiast dobrego SPD to tak samo jakby zainstalować komuś bombę w domu.

Adak
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Adak » ndz sie 06, 2017 22:26

Proszę Państwa, jak dla mnie cała ta nagonka na ograniczniki typu 1+2 w technologii warystorowej zwyczajnie "brzydko pachnie". Mam rozumieć, że Phoenix Contact również oferuje coś co jest niezgodne z normami?? Proszę spojrzeć na poniższe linki:

https://www.phoenixcontact.com/online/p ... 850216005a..

https://www.phoenixcontact.com/online/p ... plpl&tab=1..

Odgromnik/ogranicznik przepięć typ 1/2 - VAL-MS-T1/T2 335/12.5/3+1 - 2800184

"Uniwersalny wtykowy odgromnik/ogranicznik przepięciowy na bazie warystora do 3-fazowych sieci zasilających z oddzielnym przewodem N i PE (system 5-przewodowy: L1, L2, L3, N, PE), do klas ochrony odgromowej III i IV."

lchadam
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: lchadam » pn sie 07, 2017 6:57

Ale w tym przypadku to T1/T2 - a nie T1+T2 jak takie konstrukcje określają " inni producenci".
Niestety to całe zamieszanie wynika ze braku definicji w normie.
W parametrach jest określony prąd piorunowy 10/350 - 12.5kA - więc "dla niewielkich obiektów w klasie III/IV LPL" pewnie się sprawdzi jeżeli z analizy tak to wynika.

Jeszcze jedna różnica to iskiernik w obwodzie N-PE.

Kluczem jest odpowiedzialność za podane parametry i ich rzeczywiste wartości.
Raczej tego producenta nie podejrzewam o naciąganie wyników.

Darom
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Darom » pn sie 14, 2017 13:44

Witam
Tak jak już chyba wielokrotnie pisałem trudno jest wykonać kontrukcję ogranicznika warystorowego o odpowiednim Ip (10/350us/us) bez istotnego zwiększania wymiarów samego warystora. Dla typowych rozmiarów wkładek ta granica to circa 6/8kA.
Moim zdaniem, to nie sama wartość, czy rodzaj wykonania jest problemem - ale rzetelność oznaczania parametrów przez producentów ograniczników. Niestety z tym jest bardzo różnie - a przeważnie źle. Akurat do wspomnianych wcześniej Phenix Contact i Dehn nie mam w tej kwestii zastrzeżeń. Projektant czy wykonawca musi mieć prawdziwe informacje o zastosowanym urządzeniu ochronnym. Tak jak napisał kolega:
lchadam pisze:Kluczem jest odpowiedzialność za podane parametry i ich rzeczywiste wartości.
Druga sprawa - cena ograniczników. Niestety, moim skoromnym zdaniem, ceny ograniczników iskiernikowych są mocno zawyżone, a z drugiej strony mamy zalew tanich chińskich ograniczników "B+C" warystorowych. A dlaczego ceny są zawyżone - no pewnie z braku konkurencji na tym segmencie ograniczników (mam tu kilka spostrzeżeń, ale z pewnego względu nie nadają się one na forum publiczne). Dlaczego uważam, że ceny są zawyżone? Bo moim zdaniem brak tu właściwej relacji między ceną a korzyściami dla nabywcy (pomijam korzyści dla producenta i dystrybutora). Wyobraźmy sobie sytuację, że ktoś ma wydać 2500zł na ogranicznik do ochrony mieszkania, gdzie cały sprzet elektryczny nie jest tyle wart. A przecież odpowiednio dobrany ogranicznik przepięć to tylko pewien "fragment" właściwego systemu ekwipotencjalizacji i ochrony p.przepięciowej obiektu. Dla wyładowań bezpośrednio w obiekt czy wyładowań pobliskich o wielkości strat decyduje wiele innych szczegółów wykonania instalacji a to jaki ogranicznik został zastosowany często schodzi na dalszy plan (co nie znaczy, że jest bez znaczenia).

pzdr
-DAREK-
谦虚 使 人 进步

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » pt sty 26, 2018 16:55

Witam
Poczytałem stare wiadomości w tym temacie, sprawdziłem strony "producentów" za jakich się mają sprzedawcy chińskiego towaru i;

Nie mam dobrych wieści, firmy które sprzedawały wyroby kwestionowane przez UOKiK mają się dalej dobrze, zmienili kolor i coś tam w nadruku na ochronniku, czyli to co widać. Co sobą przedstawia deklarowany towar chciałbym usłyszeć od UOKiK.

Ceny są rewelacyjne;

OGRANICZNIK PRZEPIĘĆ 30kA B+C/4-275 już za 230 zł :)

Czy doczekamy się w końcu w tym roku akredytowanego laboratorium wysokich napięć, które jest w budowie i jak obiecuje UOKiK będą tam badać produkty znajdujące się na rynku i ostrzegać konsumentów?

Może ja tego nie doczekam, jak mawiał pewien ksiądz, chyba że moje dzieci.
STANCA

J. W. von Goethe

ODPOWIEDZ