Pomiary rezystancji uziemienia i prowadzenie przewodów odprowadzających

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem. "Grupa Elektrycy"Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
jozio05
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: jozio05 » wt lut 25, 2020 15:34

Witam,
Mam pytanie odnośnie pomiarów rezystancji uziemienia. Czy w przypadku wykonywania pomiaru rezystancji uziemienia, obligatoryjnie rozłączamy wszystkie złącza kontrolne, niezależnie od tego czy jest to uziom fundamentowy, otokowy czy szpilkowy? Mierzymy wówczas rezystancję uziemienia dla każdego uziomu oddzielnie (tj. wszystkie wypusty do przewodów odprowadzających na dach oraz wypust do GSW) czy wystarczy zmierzyć jeden? Czy też można np. rozłączyć jedno złącze kontrolne, zmierzyć rezystancję uziemienia, skręcić złącze, następnie rozłączyć kolejne złącze kontrolne, zmierzyć itd.? Jak powinna wyglądać ta procedura?

Kolejne pytanie jak należy prowadzić przewody odprowadzające na dach? Czy "chowa" się je pod styropianem czy prowadzi bezpośrednio na zewnątrz elewacji? Czy jest jakiś przepis w normie, który to reguluje? Jest wiele dywagacji na ten temat, jedni prowadzą przewody odprowadzające pod styropianem, inni pod styropianem ale w metalowych rurkach, a jeszcze inni prowadzą ją bezpośrednio po elewacji. Jak należy poprawnie wykonać prowadzenie tych przewodów na dach?

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: luka2nd » wt lut 25, 2020 22:00

Ja prowadzę przewody tylko i wyłącznie na elewacji. Chowanie ich pod styropianem jest podyktowane tylko i wyłącznie względami estetycznymi, innych zalet nie dostrzegam. Poza tym, przed wejściem na dach jakoś trzeba tym drutem wyjść z elewacji i to właśnie jest najsłabsze ogniwo całego systemu - załamujemy drut pod dużym kątem, bo inaczej będzie nam zaciekać woda. Taka geometria przewodu może być źródłem niekorzystnych zjawisk, bo prąd piorunowy ma charakter bardzo szybkozmienny.

Odnośnie metod pomiaru, to jest ich co najmniej kilka. Poza tym, wszystko zależy od tego, z jakim układem uziomów mamy do czynienia. Jeżeli jest to uziom fundamentowy, otokowy itd, służący nie tylko ochronie odgromowej, ale również ekwipotencjalizacji, to chyba jedyną możliwością pomiaru jego rezystancji jest metoda udarowa - bo nie da się rozpiąć wszystkich połączeń. Bardzo ważne jest również sprawdzenie ciągłości zwodów i przewodów odprowadzających, a także ciągłości uziomu - a do tego i tak trzeba wszystko porozpinać. Przy okazji warto oczyścić miejsce styku i same złącza oraz zabezpieczyć je wazeliną techniczną - ja przynajmniej zawsze tak robię.

Jeżeli każdy przewód odprowadzający ma swój własny uziom, to na upartego można by zmierzyć rezystancję całego układu, bo zapis w normie, który wspomina o 10Ω odnosi się do wypadkowej rezystancji całego układu, a nie każdego uziomu z osobna. Niemniej jednak, aby zrobić to jak należy, trzeba rozpiąć wszystkie złącza kontrolne, bo wypadkowa rezystancja to jedno, a rezystancje poszczególnych uziomów to drugie. Gdy mamy do czynienia z uziomem typu A (czyli osobne uziomy dla każdego przewodu odprowadzającego), szczególnie ważne jest to, by ich rezystancje były do siebie zbliżone - chodzi o to, by prąd pioruna podzielił się równo między wszystkie przewody odprowadzające.

Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Kontakt:

Post autor: macbrz » sob lut 29, 2020 16:26

Jeden się zostawia nierozpięty.

electrics
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: electrics » pn mar 02, 2020 15:21

Wyładowanie piorunowe ma przebieg aperiodyczny w związku z czym nie ma pewności, czy podzieli się proporcjonalnie do impedancji wszystkich przewodów odprowadzających.

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: luka2nd » pn mar 02, 2020 20:00

electrics pisze:
pn mar 02, 2020 15:21
Wyładowanie piorunowe ma przebieg aperiodyczny w związku z czym nie ma pewności, czy podzieli się proporcjonalnie do impedancji wszystkich przewodów odprowadzających.
O tym nie wiedziałem, dziękuję :) Jeśli chodzi o rozpływ prądu piorunowego, to myślę że najważniejszym czynnikiem jest geometria całego układu - inaczej zachowa się układ o kształcie łagodnych łuków, a inaczej pełen ostrych kątów.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pn mar 02, 2020 23:38

electrics pisze:
pn mar 02, 2020 15:21
Masz rację co do prądu wyładowania , jest aperiodyczne , ale jego zachowanie w instalacji odgromowej jest już bardziej przewidywalne, zależne od impedancji przewodów i rezystancji uziemień. Nieprzewidywalnością albo dużym utrudnieniem jest tu zjawisko falowości już i instalacji odgromowej . Tu ciekawe , akademickie opracowanie:
http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/b ... _55_16.pdf
Człowiek uczy się całe życie i ...

electrics
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: electrics » wt mar 03, 2020 12:07

Dziękuję Kolego elmontjs za ten link. Bardzo ciekawe opracowanie. Przypomniałem sobie studia i pracę dyplomową, którą pisałem w temacie instalacji odgromowych, poruszając między innymi te zagadnienia. Reasumując, to oczywiscie symulacja w programach typu matlab itp... daje pewien poglad na zjawisko wyładowania piorunowego. Moze nawet przewiduje wiele zmiennych, ale jak to było w jednej z polskich komedii powiedziane przez pana Wojciecha Pokorę:
- ,,niestety, przypadku nie da się jeszcze całkowicie wyeliminować, ale pracujemy nad tym..."

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » śr mar 04, 2020 19:41

Znalazłem na starym strychu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

ODPOWIEDZ