Problem z uziomem

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem. "Grupa Elektrycy"Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
wisien-w1
Rozmówca
Rozmówca

Problem z uziomem

Post autor: wisien-w1 » sob maja 16, 2015 19:30

Witam. W trakcie pomiarów rezystancji uziemienia instalacji odgromowej w pewnej szkole okazało się, że wartość rezystancji w jednym z szesnastu złącz przekracza sto ohmów (pozostałe wyniki od 3 do 7 ohmów). Obok feralnego złącza znajduje się uziom wykonany w trakcie modernizacji przyłącza o wartości rezystancji 3,42 ohma. Nie wnikam w przyczynę uszkodzenia starego uziomu, najprawdopodobniej prace budowlane, nie ma również możliwości rozkopania uziomu celem naprawy. Pytanie, czy można w możliwie łagodnym przebiegu wypiąć się ze starego, uszkodzonego uziomu i podłączyć do sprawnego. Załączam zdjęcie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
Elektro-Serwis
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Re: Problem z uziomem

Post autor: Elektro-Serwis » ndz maja 17, 2015 13:31

A o który uziom Ci chodzi .
Bo to są chyba dwa różne systemy uziemienia , więc zastanów się , co się stanie w przypadku wyładowania i przeniesienia ładunku na instalacje wewnętrzną jak i gazową.
Pozdrawiam DareckY

wisien-w1
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: wisien-w1 » ndz maja 17, 2015 14:40

Dzięki Elektro-Serwis za odpowiedź, ale sprecyzuj co oznacza "różne systemy uziemienia". Rozumiem, że uziomy mogą pełnić funkcje robocze, ochronne bądź odgromowe. W projektach, które oglądałem uziomy pełnią wszystkie te funkcje naraz. Nie mam tak bogatego doświadczenia w uziomach jak pewnie wielu z was, dlatego proszę o odpowiedź tak lub nie i rzeczowe argumenty dlaczego.

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » ndz maja 17, 2015 14:55

Do celów odgromowych jako uziomy nie powinny być stosowane:
 kable i rury mające osłony przeciwkorozyjne z materiałów termoplastycznych, rurociągi metalowe mające wstawki izolacyjne, ciągi rur metalowych przeznaczonych dla palnych cieczy lub gazów oraz ogrzewania

wisien-w1
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: wisien-w1 » ndz maja 17, 2015 15:46

Dotarłem do tej definicji jeszcze przed napisaniem pierwszego postu ale istotą tego zapisu jest zakaz stosowania np. rury gazowej jako uziomu. W tej sytuacji bednarka wpięta jest do uziomu otokowego, a dopiero do niej w celu wyrównania potencjałów uziemiono rurę z gazem, czyli żaden rurociąg nie jest tutaj uziomem. Być może interpretacja ta jest błędna, dlatego pytam na forum mądrzejszych.

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » ndz maja 17, 2015 16:20

Tak tylko że problem w tym miejscu jest taki że tego połączenia z rurą gazową nie powinno być to jest połączenie na " dziko " nie zgodnie z tym co jest powyżej napisane. I ta rura będzie robiła za uziom mimo że nim de facto nie jest .

janbrz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: janbrz » ndz maja 17, 2015 16:37

Dlaczego nie można rozkopać tej zielonej trawki i dostać się do otoku?
Czy tam niżej jest kotłownia gazowa?

wisien-w1
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: wisien-w1 » ndz maja 17, 2015 17:11

Dość przewrotnie napisałem, że nie ma możliwości rozkopania trawy w celu uzyskania informacji, czy można wypiąć zwód pionowy z uszkodzonego uziomu (po prawej) i wpięcie go do sprawnego (żółto-zielona bednarka po lewej). Wnioskuję po powyższym, że lepiej tego nie robić. Najpewniej uziom został uszkodzony bruzdownicą w trakcie modernizacji przyłącza. Po kolorze tynku widać przebieg przewodu łączącego rozdzielnicę po prawej z tablicą licznikową po lewej. Najprawdopodobniej bez kucia i kopania się nie obejdzie, ale musiałem zapytać bardziej doświadczonych kolegów, czy prostszy wariant przełączenia uziomów wchodzi w rachubę.

ODPOWIEDZ