Uziom PV a uziom budynku

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem. "Grupa Elektrycy"Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Kkowalik
Rozmówca
Rozmówca

Uziom PV a uziom budynku

Post autor: Kkowalik » ndz sty 09, 2022 13:22

Instalacja TN-S, instalacja PV na gruncie. Wykonawca wykonał uziom (pionowy - kilka szpilek) i twierdzi że nie wolno tego łączyć w żaden z sposób z istniejącą instalacją, ja twierdzę że jest dokładnie odwrotnie. Kto ma rację? Ja uważam że przewód między falownikiem a RG powinien być 5 żyłowy i żyła PE powinna być połączona np. przez listwę wyrównawczą z uziomem który został wykonany przy falowniku z tej też listwy powinny być przewody PE do ograniczników przepięć DC oraz AC. Jeśli dobrze mówię to czy jest w stanie ktoś wskazać fragment normy który potwierdzi to co napisałem lub ewentualnie zapis który potwierdzi że tak nie można i że uziom instalacji PV jest całkowicie niezależny

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny miernik instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Uziom PV a uziom budynku

Post autor: elmontjs » ndz sty 09, 2022 14:51

Kkowalik pisze:
ndz sty 09, 2022 13:22
Kto ma rację?
TY.
Kkowalik pisze:
ndz sty 09, 2022 13:22
Jeśli dobrze mówię to czy jest w stanie ktoś wskazać fragment normy który potwierdzi to co napisałem
Fragment normy? ...Przecież to kawał wiedzy, którą powinien posiadać każdy elektryk. Minimum to:
1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie; rozdz 8
2. PN-HD 60364 (wybrane arkusze)
3. PN-EN 62305
... i można by jeszcze wymieniać dalej, ale to jest najważniejsze w problemach o których napisałeś. Z tego co piszesz, Twój wykonawca ma podstawowe braki z zagadnień ochrony przeciwporażeniowej, odgromowej, przeciwprzepięciowej i skoro chce stosować 4-żyłowe podpięcie, to dodatkowo nie wiele wie układach sieciowych.
Nikt z nas nie widzi co i jak kolega ma tam zrobione, więc może warto wezwać na oględziny i sprawdzenie niezależnego "pomiarowca", uprzedzając o tym Twojego wykonawce a koszt jego usługi odliczyć od wynagrodzenia za źle zrobioną instalację PV (oczywiście protokół !). Myślę, że twój wykonawca sam szybko zweryfikuje wtedy swoją wiedzę.
Człowiek uczy się całe życie i ...

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Uziom PV a uziom budynku

Post autor: luka2nd » ndz sty 09, 2022 18:38

Niedzielne kursy dla instalatorów fotowoltaiki robią swoje. Im się tam wbija do głowy takie kocopoły, że aż ręce opadają, jak się potem tego słucha. Ich główny argument jest taki, że panele się uziemia na wypadek, gdyby uderzył w nie piorun. Więc jak się zrobi osobny uziom, to ten piorun zostanie oszukany i nie uda mu się trafić do instalacji elektrycznej budynku :)

domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Uziom PV a uziom budynku

Post autor: domsat » wt sty 11, 2022 22:11

Autorze tematu - jesteś kolejnym który szuka PN na wszystko. Montaż PV to sporo wiedzy. Ja dawno przestałem przekonywać niedouczonych o konieczności wykonywania wspólnego uziomu.
Po ich montażu poprawiam uziom po swojemu czyli w/g wiedzy m.in. np z firmy RST.

marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Uziom PV a uziom budynku

Post autor: marcin225 » śr sty 12, 2022 8:02

Nawet tu na forum są wyznawcy teorii , że jak połączysz odgromówkę z uziomem fundamentowym to rozsadzi fundamenty w przypadku wyładowania... :)

Także w ogóle mnie nie dziwi, że instalatorzy potem wygadują bzdury.

domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Uziom PV a uziom budynku

Post autor: domsat » śr sty 12, 2022 18:50

Prawdę mówiąc to tych wyznawców tutaj nie pamiętam. Na forum budowlanym to owszem - tam jest sporo nawiedzonych siejących zamęt. Nie warto polegać na ich "mądrościach".

ODPOWIEDZ