"Wspomożenie" uziomu fundamentowego w ochronie odgromowej

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem. "Grupa Elektrycy"Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
marekdor
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: marekdor » pn sie 16, 2021 11:01

Witam Wszystkich.

W moim domu wykonawca robót budowlanych wykonał uziom fundamentowy plus wąsy do ochrony odgromowej, przypuszczalnie metodą po taniości i szybkości,
czyli wyprowadzone bednarki przyspawał do pierwszych możliwych prętów zbrojenia stopy fundamentowej, a same pręty znając życie tylko powiązane drutem wiąząłkowym. Ponieważ nie jestem w stanie uzyskać dokładnej opisu wykonanej pracy, jak i również mam ograniczone zaufanie do wykonawcy, zakładam pesymistyczny wariant wykonania, aczkolwiek pomiary wyszły 3 Ohm....

Do czego zmierzam w moim poście: chciałbym wykonać instalację odgromową, lecz naczytałem się conieco o skutkach wyładowań przy tak wykonanym uziomie, czyli iskrzenie między prętami w betonie, a w skrajnych przypadkach rozsadzenie fundamentu.

Czy moje obawy są słuszne, i czy mógłbym tę kwestię jeszcze naprawić robiąc dodatkowe wyprowadzenie pod uziom otokowy lub szpilkowy, aby możliwie zmniejszyć wartość prądów udarowych które wnikają w fundament/zbrojenia ?

Pozdrawiam
MD

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny miernik instalacji elektrycznych

domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: domsat » pn sie 16, 2021 23:09

Możesz podać źródło tego co się naczytałeś.

marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: marcin225 » wt sie 17, 2021 15:07

Na innych różnych forach ludzie bajają o tym rozsadzeniu fundamentu. Oczywiście zawsze jest to relacja na zasadzie " szwagier kuzyna ma znajomego..." . Tutaj chyba kiedyś też ktoś wypisywał podobne bzdury i też było jak powyżej czyli że ktoś tam opowiadał...

Awatar użytkownika
Artur_Dor
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Artur_Dor » wt sie 17, 2021 16:14

Jeżeli jest uziom 3 ohm to czego tu się czepiać ??
Jak pomiar jest właściwy to co TY chcesz więcej ??
Na zasadzie ja wiem, że zbrojarz to partacz i musiał źle wykonać
Jeżeli bednarkę przyspawał do zbrojenia a zbrojenie między sobą jest skręcane, całość jest zalana betonem i zawibrowana - to by znaczyło, że jak już styka to nie rozerwiesz tego niczym. Mało tego jest to bez dostępu tlenu - czyli bez korozji [jak się nie mylę to korozja to utlenianie]
Dziesiątki lat tak się robiło i było i jest dobrze, ostatnimi czasy kazali co jakiś czas spawać zbrojenie ze zbrojeniem żeby zachować ciągłość galwaniczną ale to nowe pomysły [nowe od jakiś 5 może 8 lat - w moim przypadku].
Kiedyś murarze wycieli bednarki - wykułem do zbrojenia, pospawałem i pomiary wyszły jak "złoto" i każde następne pomiary potwierdzają, że jest dobrze wykonane.

Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: disaster » wt sie 17, 2021 22:38

3 Omy.... wykonywanie tutaj czegokolwiek więcej jest kontrproduktywne.
Raz że trzeba by się było zbliżyć do tych 3 omów tym drugim uziomem bo inaczej pan Kirchhoff skutecznie zniechęci prąd do korzystania z niego.
A dwa że będzie to w ziemi szybciutko gniło.

ODPOWIEDZ