Program do projektowania w odwrotnej kolejności dla d. jednorodzinnych i szeregówek?

Oprogramowanie CAD oraz obliczeniowe dla elektryki. Programowanie sterowników oraz systemy SCADA.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Program do projektowania w odwrotnej kolejności dla d. jednorodzinnych i szeregówek?

Post autor: Luna.Vulpo » pn sty 03, 2022 21:44

Zacząłem się zastanawiać nad kupnem programu do projektowania instalacji elektrycznych w domach jedno- i wielo- rodzinnych. Ale głównie jednorodzinnych.

Przejrzałem trochę różnego oprogramowania ale działanie tych programów wydaje mi się nieco odwrócone, bo najpierw rysuje się schematy dopiero później z tego rozdzielnice a większość nie rysuje rozłożenia samych przewodów.
Nie wszystkie programy zdołałem właściwie zapoznać, bo do części jedyne co znalazłem to filmy z YT w innym przypadku trzeba by zapłacić. :(

To czego szukam to program, w którym projektowanie zaczynałoby się od planu domu na którym oznaczałoby się łączniki, gniazda, itd. potem oznaczałoby się co wchodzi w jeden obwód a reszta by wynikała wprost z tego.

Czy ktoś wie o takim programie? który przy okazji nie kosztuje tysiące cebólionów. :)

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny miernik instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
Michał.Dziedzic
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Michał.Dziedzic » wt sty 04, 2022 15:32

Nigdy nie potrzebowałem takiego oprogramowania, ale z opisanych potrzeb można to zrobić w AutoCAD. Projekt powinien być dostępny w AutoCAD, a jak nie to łatwo można go narysować. Dla każdego z obwodów można dać inną warstwę, warstwy można kolorować.

Generalnie ścisłego projektowania tras kablowych dla domków jednorodzinnych jeszcze nie widziałem, jak już to są proste projekty z założeniem gdzie mają być włączniki, gniazda, punkty logiczne, rozdzielnica, punkty świetlne. Bez tras kablowych, bez uwzględnienia długości przewodów itd..

Jakby mocniej przestudiować AutoCAD'a z dostępnymi wtyczkami to myślę, że bardzo fajnie można takie projekty robić :)

Awatar użytkownika
Michał.Dziedzic
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Michał.Dziedzic » wt sty 04, 2022 15:43

Swoją drogą to właśnie najpierw ów projekt musisz sobie zrobić, żeby policzyć spadki napięć, przekroje przewodów itd.

Chyba, że mówiłeś o schemacie rozdzielnicy. Zrobić najpierw schemat rozdzielnicy (albo chociaż jej zamysł) to też nie jest zły pomysł. Tak czy siak masz jakieś dedykowane miejsce pod tą rozdzielnice i w tym miejscu masz jakiś wymiar w jakim musisz się zmieścić. Więc zaprojektujesz sobie ile masz miejsca na poszczególne obwody, a dzięki tej wiedzy możesz rozplanować zapotrzebowanie zasilania w budynku. Wszystko zależy od wszystkiego. Możesz rozplanować sobie najpierw gniazda, ale za chwile okaże się, że potrzebujesz 122 pola na same zabezpieczenia z podzieleniem na zasilanie 3F z uwzględnieniem podziału na RCD.

Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Luna.Vulpo » śr sty 12, 2022 14:37

No właśnie, przynajmniej ostatnio jest odwrotnie.
Ktoś projektuje budynek, potem wnętrza, a z projektu wnętrzarskiego wynika rozkład gniazd i oświetlenia.

Zatem chciałem znaleźć jakiś program, który pociągnie to dalej, czyli z rozkładu gniazd i oświetlenia (podając do nich jakieś dodatkowe parametry np. czy tam jest lodówka czy piekarnik czy gniazdo ogólnego przeznaczenia), poda mi liczbę niezbędnych obwodów oraz proponowaną rozdzielnicę.

Znalazłem coś w tą stronę. Jest aplikacja na telefon/tablet od firmy Hugger, która w pierwszym etapie właśnie wypytuje o takie rzeczy a potem generuje rozdzielnicę.

Niestety robienie tego na telefonie to jakaś pomyłka (na tablecie już bardziej). Poza tym nie podlicza przewodów i przekrojów. :)

ODPOWIEDZ