A co z Ia dla RCD

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
wojciech59
Rozmówca
Rozmówca

A co z Ia dla RCD

Post autor: wojciech59 » ndz kwie 16, 2017 13:22

Witam,
wyliczając prąd Ia dla wyłączników nadmiarowo-prądowych sprawa jest prosta
Ia= k x In ( przy B k=5, przy C k=10 ...)

Nie mogę znaleźć w necie informacji jaki jest współcz. k dla RCD typu RCCB (bez wyzwałacza nadprądowego).

Pozdr

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca

Re: A co z Ia dla RCD

Post autor: Ramzes2 » ndz kwie 16, 2017 14:20

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Chodzi Ci o "charakterystykę czasowo-prądową" prądu różnicowego w RCD, albo inaczej mówiąc, wykres stosunku prądu różnicowego do czasu wyłączenia?

Gdzieś mam na dysku takie wykresy, musiałbym poszukać...
Bardziej elektronik niż elektryk.
Z gazem, z prądem i z komarami nie ma żartów.
Moja pomoc jest czysto teoretyczna. Za Twoją ew. pracę odpowiadasz wyłącznie Ty.

JacekH07
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: JacekH07 » ndz kwie 16, 2017 14:39

wykres jest na tej stronie
http://www.bezel.com.pl/index.php/urzad ... znikow-rcd

Chyba że Koledze chodziło o coś innego. Mam pytanie: nie chodzi czasem o wartość prądu zadziałania RCD dla SWZ w układzie TT? Bo ją odczytuje się z wykresu. Dr Musiał pisze o tym w "Ochrona od porażeń w układach IT, TT, TN. Współdziałanie dwóch różnych układów w jednej instalacji"
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką

wojciech59
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: wojciech59 » ndz kwie 16, 2017 15:03

Chodzi o wartość prądu zadziałania RCD dla SWZ , zakładając że prąd znamionowy RCD to 25A, a będący za RCD wył. nadm-prąd typu S B16 jest uszkodzony i nie zadziałał przy przeciążeniu tego obwodu (nie zwarciu)

Pozdr

JacekH07
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: JacekH07 » ndz kwie 16, 2017 15:12

RCD nie działa na przeciążenia i zwarcia między przewodami czynnymi tylko na zwarcie doziemne lub z przewodem PE.
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką

Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Ramzes2 » ndz kwie 16, 2017 15:14

Właśnie miałem pisać o tym:

http://sep.com.pl/opracowania/opracowan ... _el_nn.pdf

Strona 10.
wojciech59 pisze:Chodzi o wartość prądu zadziałania RCD dla SWZ , zakładając że prąd znamionowy RCD to 25A, a będący za RCD wył. nadm-prąd typu S B16 jest uszkodzony i nie zadziałał przy przeciążeniu tego obwodu (nie zwarciu)
Bardzo kiepsko się dzisiaj czuję i nie chce mi się szukać, ale z pamięci (na ile dobrze pamiętam), RCD bez bloku nadprądowego musi "trzymać" do trójkrotności prądu dozwolonego prądu długotrwałego. Powyżej tego, wskutek niesymetryczności uzwojeń (L i N) przekładnika, RCD zostanie wyzwolone (na mój rozum, dodatkowy niewielki prąd różnicowy może to "przyśpieszyć", ale może i "zwolnić"). A czy będzie to przy 3x czy przy 10x to już inna bajka... W takiej sytuacji pozostaje jeszcze problem pt. możliwość sklejenia się styków - na ile to prawdopodobne to już kolejna kwestia.

Dlatego u mnie jakaś połowa obwodów ma po 3 eski w szereg. Z czego ta przedlicznikowa jak na razie reaguje tylko na zwarcia, których było aż dobre kilka w ciągu ostatniego +- pół roku... Proszę bez komentarza.

Inny sposób dodatkowej obrony przed taką ewentualnością podczas stosowania złączek z dźwignią pewnej firmy na W, to ustawienie tej złączki pionowo z przewodami od góry. Chyba można się łatwo domyśleć czemu tak.
Ostatnio zmieniony ndz kwie 16, 2017 15:19 przez Ramzes2, łącznie zmieniany 1 raz.
Bardziej elektronik niż elektryk.
Z gazem, z prądem i z komarami nie ma żartów.
Moja pomoc jest czysto teoretyczna. Za Twoją ew. pracę odpowiadasz wyłącznie Ty.

JacekH07
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: JacekH07 » ndz kwie 16, 2017 15:19

http://www.bezel.com.pl/index.php/urzad ... nia#budowa

Tu jest zasada działania wyłącznika różnicowoprądowego.

wojciech59
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: wojciech59 » ndz kwie 16, 2017 15:30

Ramzes2 pisze:Właśnie miałem pisać o tym:

http://sep.com.pl/opracowania/opracowan ... _el_nn.pdf

Strona 10.
wojciech59 pisze:Chodzi o wartość prądu zadziałania RCD dla SWZ , zakładając że prąd znamionowy RCD to 25A, a będący za RCD wył. nadm-prąd typu S B16 jest uszkodzony i nie zadziałał przy przeciążeniu tego obwodu (nie zwarciu)
Bardzo kiepsko się dzisiaj czuję i nie chce mi się szukać, ale z pamięci (na ile dobrze pamiętam), RCD bez bloku nadprądowego musi "trzymać" do trójkrotności prądu dozwolonego prądu długotrwałego. Powyżej tego, wskutek niesymetryczności uzwojeń (L i N) przekładnika, RCD zostanie wyzwolone (na mój rozum, dodatkowy niewielki prąd różnicowy może to "przyśpieszyć", ale może i "zwolnić"). A czy będzie to przy 3x czy przy 10x to już inna bajka... W takiej sytuacji pozostaje jeszcze problem pt. możliwość sklejenia się styków - na ile to prawdopodobne to już kolejna kwestia.

Dlatego u mnie jakaś połowa obwodów ma po 3 eski w szereg. Z czego ta przedlicznikowa jak na razie reaguje tylko na zwarcia, których było aż dobre kilka w ciągu ostatniego +- pół roku... Proszę bez komentarza.

Inny sposób dodatkowej obrony przed taką ewentualnością podczas stosowania złączek z dźwignią pewnej firmy na W, to ustawienie tej złączki pionowo z przewodami od góry. Chyba można się łatwo domyśleć czemu tak.
Ja gdzieś czytałem o krotności 10x In.,
Przyjmując , że mamy C50A , RCD 25A i uszkodzony B16, ów obwód jest przeciążony i przez RCD płynie np 40A , w po dłuższym czasie się ugotuje a obwodu nie rozłączy

wojciech59
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: wojciech59 » ndz kwie 16, 2017 15:34

JacekH07 pisze:http://www.bezel.com.pl/index.php/urzad ... nia#budowa

Tu jest zasada działania wyłącznika różnicowoprądowego.
Znam zasadę działania RCD .

Rozważamy hipotetyczny przypadek, ale chyba możliwy do wystąpienia

JacekH07
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: JacekH07 » ndz kwie 16, 2017 16:16

W tej sytuacji powinno nastąpić wyłączenia przed zabezpieczenie przedlicznikowe. Nie może być tak żeby coś się ugotowało bo może dojść do pożaru.

Zablokowany