Czy prąd zwarciowy między L-N wyzwoli RCD?

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
akerwis
Rozmówca
Rozmówca

Re: Czy prąd zwarciowy między L-N wyzwoli RCD?

Post autor: akerwis » ndz mar 25, 2012 0:52

Witam

Nie czytałem całego wątku..ale niektórzy producenci podawali informację, że przy prądach zwarcia ( nie do PE ) przekraczających wielokrotność (x 10, x30) prądu znamionowego (nie różnicowego) mogą wystąpić niezamierzone zadziałanie RCD.

pozdr

Andrzej

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » ndz mar 25, 2012 20:12

Witam ponownie.
Teoretycznie nie jest to możliwe a jednak.

Po konsultacjach i głosach kolegów widzę, że zachodzi jakieś zjawisko, które przy przepływie bardzo dużego prądu pomiędzy L-N czasem wyzwala RCD. To, że takie zjawisko występuje kilku kolegów potwierdziło, ale gdzie szukać przyczyny by to zrozumieć.
Co dzieje się w przekładniku Ferrantiego, czy w obwodzie za nim w tym czasie?

Zastanówmy co może się dziać w obwodzie w przypadku zwarcia L-N, może przepłynąć spory prąd, może powstać przepięcie. Przy przepięciu (znaczny pik przy braku ograniczników przeciwprzepieciowych) o sporym napięciu może jednak spowodować prąd upływowy (zależny od pojemności obwodu) do PE, to może skutkować zadziałaniem RCD.

Proszę o kolejne głosy.

Takie są moje przemyślenia po konsultacjach.
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: kkas12 » ndz mar 25, 2012 20:33

"Ojciec" polskiego wyłącznika różnicowoprądowego P190 dr Lech Danielski twierdzi, że powodem jest niesymetria budowy układu pomiarowego.
Wynika z tego, że w uzwojeniu wtórnym prąd płynie zawsze, a jego wartość jest ściśle powiązana w wielkością prądu płynącego torami głównymi.
Ma to odzwierciedlenie w normie wskazanej gdzieś na wcześniejszych stronach tego wątku.
pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika
Bonius
Ekspert
Ekspert

Post autor: Bonius » ndz mar 25, 2012 20:43

Witam :)
STANCA pisze: Teoretycznie nie jest to możliwe a jednak.
Kolego Stanca teoretycznie jest to jak najbardziej możliwe, trzeba tylko umieć stosować teorię.

Pozatym Kolego Stanca chwilę wcześniej napisałeś
STANCA pisze: Jednak polecam koledze przeczytanie starych postów do tego tematu z 2004 roku.
STANCA
A teraz zaczynasz wałkować wszystko od nowa
STANCA pisze: Zastanówmy co może się dziać w obwodzie w przypadku zwarcia L-N, może przepłynąć spory prąd, może powstać przepięcie. Przy przepięciu (znaczny pik przy braku ograniczników przeciwprzepieciowych) o sporym napięciu może jednak spowodować prąd upływowy (zależny od pojemności obwodu) do PE, to może skutkować zadziałaniem RCD.

Proszę o kolejne głosy.

Takie są moje przemyślenia po konsultacjach.
STANCA
Wystarczy przeczytać ten wątek od początku co sam nam doradziłeś.

Nie widzę potrzeby roztrząsania tematu, chyba że ktoś ma coś ciekawego do dodania do tego co już dawno zostało napisane.
Ostatnio zmieniony ndz mar 25, 2012 21:04 przez STANCA, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Co wniósł kolega tutaj nowego do tematu oprócz ataku personalnego?
Pozdrawiam :)
Bonius
"Każde twierdzenie filozofa daje się zbić z taką samą łatwością, z jaką można go dowieść, nie wykluczając powyższego twierdzenia"
Pitagoras (ok. 572 - 497 p.n.e)

Awatar użytkownika
Bonius
Ekspert
Ekspert

Post autor: Bonius » ndz mar 25, 2012 22:36

Witam:)

Kolego STANCA moim zdaniem Kolegi propozycja dalszej dyskusji była nielogiczna i prowadziła do zbędnego wałkowania tematu.

Jeżeli zwrócenie uwagi traktuje Kolega jako atak personalny to ja już nic na Kolegi odczucia nie poradzę. Jeżeli Kolegę obraziłem to przepraszam. Nie było to moim zamiarem.

A jeżeli nadal uważa Kolega, że mój poprzedni post jest niezgodny z regulaminem i niczego nie wnosi do dyskusji to wydaje mi się, że taki post należy usunąć do kosza.

Jeżeli mój poprzedni post znajdzie się w koszu proszę o rzeczowe, a nie zdawkowe jak to ostatnio bywa uzasadnienie takiej decyzji.
Pozdrawiam :)
Bonius
"Każde twierdzenie filozofa daje się zbić z taką samą łatwością, z jaką można go dowieść, nie wykluczając powyższego twierdzenia"
Pitagoras (ok. 572 - 497 p.n.e)

elservice
Ekspert
Ekspert

Post autor: elservice » ndz mar 25, 2012 23:51

Według normy PN-EN 61008 sprawdza się graniczną wartość prądu przetężeniowego.
Przez tor prądowy przepływać ma prąd 6 x In w czasie 1 sek. Próbę powtarza się trzy razy
z odstępem 1 min. Wynik jest pozytywny gdy wyłącznik się nie otworzy.

A teraz pytania zagadki.
Dlaczego norma nakazuje wykonanie takiej próby skoro otwarcie jest według
„Elektrotechniki Wiatrowej” niemożliwe?

Czy według normy zadziałanie wyłącznika przy większym prądzie przetężeniowym niż
graniczny świadczy o jego niesprawności?
Andrzej

melon
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: melon » pn mar 26, 2012 10:10

elservice pisze:Czy według normy zadziałanie wyłącznika przy większym prądzie przetężeniowym niż
graniczny świadczy o jego niesprawności?
Świadczy jak najbardziej o sprawności tego wyłącznika RCD, powiem więcej jest to zapewne RCD z wyższej półki. Niech się chińszczyzna przy nich chowa.

ODPOWIEDZ