Fotowoltaika a ochrona przeciwporażeniowa

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 500
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Fotowoltaika a ochrona przeciwporażeniowa

Post autor: luka2nd » wt paź 08, 2019 16:59

Są na rynku falowniki hybrydowe - nadmiar energii w pierwszej kolejności kierują do specjalnie w tym celu zainstalowanej baterii. Głównym celem takiego rozwiązania jest zwiększenie autokonsumpcji, ale pozwala ono rownież wykorzytać falownik w charakterze UPS-a. Dużych mocy się z tego nie wykręci, ale lodówka się nie rozmrozi :)Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja
 

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 500
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Fotowoltaika a ochrona przeciwporażeniowa

Post autor: luka2nd » sob paź 12, 2019 18:50

Przepraszam za offtopic, ale skoro dyskutujemy w temacie fotowoltaiki, to przypomniało mi się pytanie, które jakiś czas temu zaintrygowało mnie na innym forum. Zapewne odpowiedź jest trywialna i wyjdzie na to, że mam poważne braki w wykształceniu, ale nie mogłem znaleźć niczego konkretnego w internecie, a wszystkie podręczniki od maszyn elektrycznych mam u rodziców :) Na dodatek nigdy nie miałem okazji pracować przy tematach energetycznych.

Otóż, jeden z użytkowników napisał, że energetyka odmówiła mu przyłączenia mikroinstalacji, ponieważ jest jedynym odbiorcą zasilanym z transformatora. Chłopska logika nakazuje przypuszczać, że transformator działa w obie strony, tj. może zarówno obniżać napięcie, jak i je podwyższać. Dlaczego zatem nie wypchnie niewykorzystanej energii w sieć? Czy transformator podwyższający napięcie istotnie różni się w budowie od transformatora obniżającego?

witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 21
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Fotowoltaika a ochrona przeciwporażeniowa

Post autor: witek17 » sob paź 12, 2019 20:27

Zacznę jak Hitchcock, od trzęsienia ziemi, a potem będzie tylko mocniej :D

Oczywiście off-topic prawie w całości, jak to zwykle u mnie :D ale nie przepraszam, chcę Wam coś uzmysłowić.

Jak było za Komuny, to niektórzy pamiętają. Oficjalne hasła swoją drogą, a jak było, żal wspominać. jednym z takich haseł było "Pracując dla kraju, pracujesz dla siebie". Było wyszydzane, miało wiele nieoficjalnych wersji. Do dziś budzi śmiech. I tu leży istota płytkiego myślenia. To hasło jest naprawdę wartościowe. Ja stworzyłem wersję współczesną "Pracując dla zagranicznej firmy, pracujesz dla zagranicznej firmy". Przynajmniej w teorii Komuna starała się tym pierwotnym hasłem coś stworzyć. Ja zbuduję ci dom, ty zrobisz dla mnie samochód, twoja żona uszyje ubrania dla mojej córki, itd., itp. Transformacja ustrojowa cofnęła cywilizacyjnie Polskę o jeden, może dwa, a nawet trzy kroki :???: Z kraju który propagandowo chciał zmienić się z rolniczego na przemysłowo-rolniczy, wróciliśmy znowu do kraju rolniczego. Tu się nawet tranzystora nie da zrobić, nie wspominając o bardziej skomplikowanej elektronice. Ten wątek być może będę kontynuował, jednak nie chcę nadwyrężać waszej cierpliwości. Zrobiło się teraz bezideowe bagno. Pracowałem w Stoczni Szczecińskiej. Był okres, że ze względu na małą ilość zamówień Stocznia "jechała po kosztach". W tym okresie PŻM kupowała nowe statki, u Koreańczyków, były trochę tańsze. Jaki jest efekt takiego krótkowzrocznego myślenia? Stocznia z powodu braku płynności finansowej upadła (zawinił też Zarząd), upadło wiele firm współpracujących. Trupy niezwykle trudno ożywić, więc do dzisiaj Stocznie nie zmartwychwstała. Wiele firm polskich zostało zniszczonych celowo, wiele z debilizmu. Wiele milionów Polaków musiało opuścić Ojczyznę. Tak się dzieje, gdy ludzie mają bardzo płytkie horyzonty intelektualne.

Po tym wstępie chcę przekazać moją opinię na temat przedstawiony powyżej. Prawdopodobnie zadziałał mechanizm ograniczeń intelektualnych. "Postawiliśmy ten transformator by na tobie zarobić, *brzydkie słowo* nas obchodzi, że takie instalacje mogą znacząco poprawić sytuację energetyczną kraju."

Dopóki nie zrozumiemy wszyscy, że wybory i decyzje innych wywierają wpływ także na nas, i vice versa. to jako kraj będziemy kolonią, bantustanem, bez perspektyw.

ODPOWIEDZ