Inspektor domaga się świadectwa spawdzenia miernika

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Re: Inspektor domaga się świadectwa spawdzenia miernika

Post autor: e-sparks » sob lis 16, 2013 18:54

destylates pisze:sprzęt musi być wzorcowany co 12 miesięcy taki jest zapis w instrukcji Sonela.
Musi być wzorcowany TYLKO i WYŁĄCZNIE sprzęt Sonela, ponieważ jego parametry rozjeżdżają się nie później, niż po roku użytkowania.
destylates pisze:Nieprzekonanych zapraszam na szkolenie do Sonela można się wiele dowiedzieć w tej materii.
No właśnie....

Normalne mierniki parametrów instalacji nie wymagają tak częstego sprawdzania ich parametrów.
topmir pisze:Jeśli jesteś doświadczonym pomiarowcem to zdajesz sobie z tego sprawę kiedy należy o to zadbać
No właśnie... jeśli....

Pozdrawiam Wiesław
Pozdrawiam, Wiesław

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: elpapiotr » sob lis 16, 2013 19:03

Rozumiem, że mierniki Fluke nie muszą być w ogóle wzorcowane, sądząc po tej wypowiedzi.
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.

Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: e-sparks » sob lis 16, 2013 20:51

Nie ma żadnego aktu prawnego nakazującego poddawanie mierników wzorcowaniu. Owszem są tylko teorie że trzeba, że się powinno, najczęściej bazujące na zaleceniach polskiego producenta chińskich mierników.
Nie twierdzę i nigdy nie twierdziłem, że nie należy mierników sprawdzać, brak tylko podstaw prawnych do takiego wymogu. Wszystkie znane mi wymogi i normy dotyczą producentów takowego sprzętu, nie ich użytkowników. Nadużyciem jest (w celu osiągnięcia zarobku przez firmy wzorcujące) twierdzenie, że taki wymóg istnieje.
elpapiotr pisze:Rozumiem, że mierniki Fluke nie muszą być w ogóle wzorcowane, sądząc po tej wypowiedzi.
Sądząc po ten wypowiedzi znowu szukasz zaczepki?

Pozdrawiam mimo wszystko, Wiesław
Pozdrawiam, Wiesław

Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: elpapiotr » sob lis 16, 2013 21:09

Sądząc po tej wypowiedzi rozumiem, że jakaś fobia, lub coś w tym rodzaju.
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.

destylates
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: destylates » sob lis 16, 2013 22:44

e-sparks pisze:Nie ma żadnego aktu prawnego nakazującego poddawanie mierników wzorcowaniu. Owszem są tylko teorie że trzeba, że się powinno, najczęściej bazujące na zaleceniach polskiego producenta chińskich mierników.
Nie wiem jak w innych regionach, ale u mnie nie ma po co zdawać dokumentacji do PINB bez kserokopi świadectwa wzorcowania. Dyskusja z tymi Panami nie ma najmniejszego sensu. Dlatego ja mam zawsze świadectwo wzorcowania nie starsze niż rok. Nie tylko na miernik instalacji, ale też kamerę termowizyjną, analizator jakości zasilania, luksomierz, detektory gazów (te co pół roku) itp. Na moim podwórku do dobrej praktyki należy dołączanie kopii świadectwa wzorcowania. Niestety znam też takich co wyniki podają z chmur, a nr. seryjny miernika przepisują z protokołów konkurencji. Wszystko do czasu - póty dzban wodę nosi, póki się ucho nie urwie.

Dobra praktyka nakazuje przwód N z prawej strony w gnieździe i ta sama dobra praktyka nakazuje mieć wzorcowany miernik (niekoniecznie Polski).
Opon na zimowe też wcale nie trzeba wymieniać, ale większośc to robi - dlaczego ?

Awatar użytkownika
marcin714
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: marcin714 » wt lis 19, 2013 7:39

A jak by tak twoje panie z nadzoru wymagały od Ciebie świadectwa chrztu a nie daj Boże nie był byś katolikiem to też byś im dogadzał idąc do chrztu i nosząc przy sobie taki papier. Bo przecież one mogą powiedzieć, że przepisy tego nie wymagają ale są to dobre praktyki na ich terenie więc bez tego nie masz co składać papierów.
Proponuję się szanować a nie chrzcić się bo tak sobie ubzdurał jakiś urzędnik.
pozdrawiam

marcin714

destylates
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: destylates » sob lis 23, 2013 20:43

e-sparks pisze:Nie ma żadnego aktu prawnego nakazującego poddawanie mierników wzorcowaniu. Owszem są tylko teorie że trzeba, że się powinno, najczęściej bazujące na zaleceniach polskiego producenta chińskich mierników.
Nie ma aktu nakazującego badanie mierników rezystancji izolacji, ale inaczej brzmi zapis dotyczący mirników pętli zwarcia

Zarządzenie nr 12 Prezesa Urzędu Miar z dnia 30 marca 1999r

Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: e-sparks » ndz lis 24, 2013 11:30

destylates pisze:ale inaczej brzmi zapis dotyczący mirników pętli zwarcia
Jesteś pewien?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 lutego 2003 r. (Dziennik Ustaw Nr 41, Poz. 351) oraz Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 kwietnia 2004 r. (Dziennik Ustaw Nr 82, Poz. 754) ani miernik do sprawdzania pętli zwarcia, ani miernik izolacji nie podlegają prawnej kontroli metrologicznej. Tym samym zarządzenie prezesa zostało zdezaktualizowane przez rozporządzenie ministra.

Wniosek z tego taki, że niektórzy z tu obecnych zatrzymali się w czasie w okolicach 1999 roku: pan Prezes Krzysztof Mordziński rzeczywiście wymagał wtedy świadectw uwierzytelnienia co ok. 13 miesięcy.

Pozdrawiam, Wiesław
Pozdrawiam, Wiesław

destylates
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: destylates » ndz lis 24, 2013 20:29

Zawsze wzorcowałem mierniki dlatego też nigdy nie wnikałem czy jest taki obowiązek prawny. Ja widzę plusy takie, że wzorcując miernik raz w roku gwarancję mam przedłużoną z 2 do 5 lat co już dwukrotnie się przydało. Parametry jak do tej pory nie rozjeżdżają się i nie było potrzeby ingerencji w układy.

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » pt lis 29, 2013 10:04

DZIENNIK USTAW
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Warszawa, dnia 13 września 2013 r.
Poz. 1069
OBWIESZCZENIE
MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 6 maja 2013 r.
w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo o miarach

Dużo tu tego czytania, ale każdy coś dla siebie znajdzie.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

ODPOWIEDZ