Jak w praktyce zrobić pomiary ochronne dużej maszyny?

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
multimer
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: multimer » ndz maja 28, 2006 10:51

Jak w praktyce wykonuje się pomiary ochrony przeciwporażeniowej kiedy maszyna jest bardzo duża i na jej konstrukcji metalowej zainstalowane są setki urządzeń-silniki, pulpity sterownicze,kasety, AKP itp. Nie realne jest
"odstawienie" tych elementów od konstrukcji maszyny.

Po każdym remoncie trzeba wykonać pomiary , trwały one by dłużej iż sam remont.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

rysiu71
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: rysiu71 » ndz maja 28, 2006 16:19

Witam Kolegów na forum.

Taki dylemat ma każdy pomiarowiec, czy wykonasz rzetelnie pomiary czy wykonasz tylko ich część - to należy do twojej decyzji.

Powinieneś wykonać całość ale czy Ci za to zapłacą to inna sprawa

Niekiedy przy rzetelnie wykonanych pomiarach mam wątpliwości czy skomplikowana maszyna po pomiarach będzie pracować ale takie są uroki pracy pomiarowca. Nie jest to łatwy chleb.

Pozdrawiam

Rysiu 71

multimer
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: multimer » ndz maja 28, 2006 19:38

Witam ponownie.
Dodając do porzedniego wątku jeszcze kilka pytań.
Jak wykonać pomiar pętli zwarcia dla silników prądu przemiennego zasilanych z falowników, silników prądu stałego zasilanych z układów tyrystorowych.Sprawdzenie ciągłości przwodów PE nie zawsze jest jednoznaczne kiedy wszytkie silniki itp. są podłączone przez kilometry
kabli i przewodów w centralnej sterowni i niemożliwe jest odszukanie
konkretnie kabla od tego silnika którego mierzymy.Ponadto w tej chwili kupujemy maszyny z całego świata, skąd brać charakterystyki zabezpieczeń.
Mam wrażenie ,że pomiarowcy w wielu przypadkach piszą tylko protokoły z pomiarów bo to klientowi jest praktycznie tylko potrzebne.

multimer
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: multimer » pn maja 29, 2006 19:43

Czyżby za trudny temat?

multimer
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: multimer » śr maja 31, 2006 19:54

No panowie pomiarowcy podzielcie się doświadczeniem.
Takie sytuacje jak opisałem powyżej są na porządku dziennym w zakładach przemysłowych.

Yeti55
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: Yeti55 » czw cze 01, 2006 12:24

Ja po prostu nie biorę się za "coś", gdy widzę, że to "coś" przerasta to moje możliwości, np brak mierników, brak dokumentacji, brak charakterystyk zabezpieczeń, brak przepisów (norm) itp.
Wolę nie podpaść prokuratorowi, jak ktoś za kilka złotych chce mieć kłopoty to niech "fabrykuje" papiery.
Często bywa że pomiary trwają 2 dni , protokół kolejne 2 dni, ale szukanie przepisów i przeglądanie norm ponad 2 tygodnie.
pozdrawiam Paweł

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » czw cze 01, 2006 13:47

Witam kolegów
zapytałeś trzeba coś odpowiedzieć. Moje refleksje są podobne jak poprzednika. Ja nie znam sposobu by dokładnie i w szczegółach wykonać tę pracę. Nikt nie pozwoli Ci na kilka dni unieruchomić i rozebrać maszyny produkcyjnej.
Aby pomierzyć wszystko powiadam wszystko konieczne jest porozłączanie bardzo wielu połączeń. Kto Tobie na to pozwoli.

Gdyby to była moja maszyna i dosyć skomplikowana z wiązkami kabli i przewodów zasilających, sterowniczych i elektroniką nie pozwoliłbym na taki demontaż. Jak to zrobić praktycznie po prostu nie wiem.

Zrobić częściowo to poświadczenie nieprawdy.

Ja myślę że kupując urządzenie możemy poprosić o podanie sposobu pomiarów takiej maszyny.
Może nasz kolega Krystyn specjalista od pomiarów ma jakiś pomysł.

Przepraszam za wywołanie Krystyna, ale temat dobry i potrzeba popatrzeć z każdej strony.

Stanisław Cały
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

multimer
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: multimer » pt cze 02, 2006 20:14

Sądząc po ilości odpowiedzi chyba większośc pomiarowców mierzy instalacje w domkach jednorodzinnych.W swoje praktyce zwodowej oglądałem już wiele zakładów przemysłowych i wiele maszyn.
W większości przypadków są to maszyny duże z wieloma silnikami itp.
Zadałem to pytanie ponieważ przez wiele lat wykonywałem pomiary elektryczne ale od kilku lat zaprzestałem ponieważ "zmuszany"byłem
do robienia fikcji a nie właściwych pomiarów.Tak jak kolega wcześniej napisał nikt nie pozwoli sobie na rozbieranie maszyny i wielodniowe albo nawet tygodniowe pomiary i zatrzymanie produkcj.Myśle ,że wielu pomiarowców robi tą fikcję bo jak nie oni to ktoś inny zrobi za nich.

pozdrawiam

KSKRAK_Krystyn
Ekspert
Ekspert

Post autor: KSKRAK_Krystyn » sob cze 03, 2006 12:05

Witam wszystkich Kolegów na FORUM.
STANCA pisze: Może nasz kolega Krystyn specjalista od pomiarów ma jakiś pomysł.
Przepraszam za wywołanie Krystyna, ale temat dobry i potrzeba popatrzeć z każdej strony.
Nie ma za co przepraszać, jeżeli coś wiem to staram się pomóc.
multimer pisze: Sądząc po ilości odpowiedzi chyba większośc pomiarowców mierzy instalacje w domkach jednorodzinnych.
Ilości odpowiedzi jest mała gdyż temat ten był już omawiany kilka razy na forum.
Są pewne zasady:
1. Badania maszyny powinien wykonywać jej konserwator lub pomiarowiec przy udziale konserwatora lub pracownika z serwisu.
2. Jakie i co jaki czas wykonać badanie powinno być napisane w DTR’ce maszyny ale jak znamy życie, to pewnie nie ma tam takich zapisów.
3. Jeśli nie ma w DTR’ce takich zapisów jw., to powinna być opracowana instrukcja eksploatacji instalacji i urządzeń elektrycznych ale pewnie jej też nie ma.

Pomiary:
1. Rezyst. izolacji obw. zasilania maszyny.
2. SSW w kilku miejscach (zależnie od wielkości maszyny) np. tabl. sterownicza, wył. krańcowe, puszki sterownicze itd.
3. Można wykonać pomiary rezyst. izol. silników. Najprościej z zacisków na stycznikach.
4. Pomiar całego sterowania to już większa filozofia. Pomiar rezyst. między L a N przeważnie nie jest do wykonania. Natomiast między L a PEN (PE) czasami jest możliwy. W obwodach TN-S nie musimy nic rozłączać jeśli jest wyłącznik główny 4-torory a jeżeli go nie ma to na czas pomiaru odłączany N od zasilania od N lub PEN, zwieramy L z N i mierzymy między LN a PEN (PE).
Krystyn Kupras KSKRAK (c) Wszelkie prawa zastrzeżone.

multimer
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: multimer » sob cze 03, 2006 19:44

Wszytko fajnie ale pytałem o pomiary skuteczności ochrony przeciwporażeniowej a nie pomiarow izolacji kabli i uzwojwń silników.
Przy pomiarach izolacji jest dużo mniej problemów bo można wykonać pomiary bez odłaczania urządzeń.Szkoda że nikt opisał jak mierzyć skuteczność ochrony silników zasilanych z falowników i układów tyrystorowch.Myśle że jak większośc pomiarowców podłaczacie fazę z jakiegokolwiek gniazdka i mierzycie za jej pomocą wszyskie urządzenia na maszynie.Tylko gdzie tu jest pętla zwarcia?.Przy zasilaniu silnika z falownika nie dysponujemy fazą z tego silnika bo je po prostu nie ma.
Podobnie jest przy silnikach DC.Praktycznie przy obecnym poziomie techniki stosowanie falowników jes bardzo powszechne i zostaje praktycznie tylko pomiar ciągłości przewodu PE ale jak pisałem wcześniej jest tez kłopotliwe.

pozdrawiam

ODPOWIEDZ