Jak w praktyce zrobić pomiary ochronne dużej maszyny?

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Re: Jak w praktyce zrobić pomiary ochronne dużej maszyny?

Post autor: e-sparks » ndz wrz 05, 2010 18:53

Witam,
STANCA pisze:Szkoda, że koledzy elektrycy konserwujący i sprawdzający linie technologiczne czy większe maszyny nie zechcieli się podzielić uwagami.STANCA
Nie ma sprawy: w rozległej lub dużej maszynie pomiary pętli zwarcia w silnikach nie mają większego znaczenia dla ochrony przeciwporażeniowej. Najważniejsze są połączenia wyrównawcze, o ile istnieją, lub ciągłość przewodów ochronnych. Ja osobiście sprawdzam te połączenia i/lub przewody ochronne oraz Riso elementów załączanych stycznikami. Wszystkie elementy jednofazowe sprawdzam również na upływność. Oczywiście oględziny przede wszystkim. Używam do tego dwóch mierników: Fluke 6500 i 1652.
Ostatnia większa maszyna technologiczna zawierała 48 silników, 2 pulpity sterujące i dwie szafy, jedna 6 drzwi, druga 4. długość około 30-35 metrów.
Jeszcze tak z praktyki: wartość pętli zwarcia daje się obliczyć, nie zawsze trzeba ją bezpośrednio mierzyć.
Pozdrawiam, Wiesław
Pozdrawiam, Wiesław

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » ndz wrz 05, 2010 19:51

Witam, jest głos praktyka-dzięki!
STANCA pisze: ........
My ludzie odpowiedzialni za życie i mienie ludzi pracujących na złożonych liniach technologicznych czy instalacjach musimy mieć wskazówki jak przeprowadzać badania.
Sprawdzanie połączeń wyrównawczych coś daje.
....
e-sparks pisze: .......
Najważniejsze są połączenia wyrównawcze, o ile istnieją, lub ciągłość przewodów ochronnych. Ja osobiście sprawdzam te połączenia i/lub przewody ochronne oraz
...
tu się zgadzamy.
STANCA pisze:Witam
Po kolejnym wnikliwym czytaniu PN-HD 60364-6:2008
znajduję zapis;

62.2 Częstość sprawdzenia okresowego
62.2.2 W przypadku instalacji, które są objęte systemem skutecznego zarządzania, zapewniającym profilaktyczną konserwację podczas normalnego użytkowania, sprawdzenia okresowe mogą być zastąpione odpowiednim systemem stałej kontroli i konserwacji instalacji oraz wszystkich jej elementów składowych przez osoby wykwalifikowane. Należy zachować odpowiednie zapisy.

STANCA
Należy zachować odpowiednie zapisy.
Właśnie, kolego podaj jak dokumentujesz te prace?
multimer pisze:Witam wszystkich
Może ma ktoś taki wzór "odpowiedniego zapisu"., co powinno być w takim
zapisie zawarte, jak wygląda "odpowiedni system stałej kontroli" ?
...
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

zensmol
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: zensmol » ndz wrz 05, 2010 20:01

Cytat:
"...Ostatnia większa maszyna technologiczna zawierała 48 silników, 2 pulpity sterujące i dwie szafy, jedna 6 drzwi, druga 4. długość około 30-35 metrów..."

Ile stron zawierał protokół z pomiarów tej maszyny i co w nim napisałeś??

Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: e-sparks » ndz wrz 05, 2010 20:13

STANCA pisze:Właśnie, kolego podaj jak dokumentujesz te prace?
Jestem wolnym strzelcem, wykonuję pomiary na zlecenie, nie wykonuję "stałej konserwacji itd." Do miernika Fluke 6500 mam oprogramowanie pozwalające na wydruk protokołu z wynikami pomiarów. Na sprawdzonym urządzeniu umieszczam naklejkę z kodem paskowym i datą następnego testu. Klienci najczęściej są zaskoczeni ilością informacji z pomiarów, bo poprzednicy pisali tylko o izolacji i że się nadaje. Kropka.
zensmol pisze:Ile stron zawierał protokół z pomiarów tej maszyny i co w nim napisałeś??
102 pomiary w całej hali, 6 stron łącznie z rozliczeniem i wykazem przyrządów. Ta konkretna maszyna to niecałe 2 strony.
Pozdrawiam, Wiesław
Pozdrawiam, Wiesław

Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: e-sparks » ndz wrz 05, 2010 20:45

STANCA pisze:Należy zachować odpowiednie zapisy.
Chodzi o zapisy prawa/norm/przepisów zakładowych itp.

Pozdrawiam, Wiesław
Pozdrawiam, Wiesław

czarek04.02
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: czarek04.02 » pn wrz 06, 2010 22:28

Witam,
tak jest,to problem złożony,Koledzy dobrze piszą,często produkcja nie da maszyny do pomiarów w ruchu ciągłym,nie mówiąc o typowych przeglądach miesięcznych...ewentualnie jak się zepsuje lub przy wymianie płynów/środków technologicznych to może bardziej.Czasami po jakiejś wpadce jak wypadek,reklamacja na dużą kwotę to coś się zmienia,ale nie na długo...nie wiem czy to norma w Polsce czy ktoś z mangement nie ma ja.,ale kasa to nie wszystko,czynnik ludzki jest najważniejszy,ale jak ktoś kiedyś powiedział,słyszałem,że ludzie,pracownicy...to są koszty :roll:

Czasami DTR maszyn określają czasookresy pomiarów,ale co zrobić z maszynami z lat 60-70 z różnych krajów,systemów,bloków z różnymi rodzajami sieci,ochrony pporażeniowej...czasami jest określone raz na kwartał rezystancja szafy,kabla,silnika...raz na rok pompa z kablem...nie mówiąc o każdym pomiarze po remoncie silnika,wynikającym z demontażu go i wymianie łożysk...ja skupiam się na SWZ i RIZO ,ciągłość połączeń PE,pomiarem RCD...chyba najważniejsze na obwodach zasilających i sterowniczych,które mają 230V względem ziemi,tym bardziej jak wychodzą z szafy,tym bardziej jak I klasa ochronności...najlepiej jak są gotowe formularze do badań maszyn i urządzeń,jasno i zrozumiale,co,jak i kiedy.W plątaninie przewodów i kabli można pomierzyć RIZO obwodu zasilania w stosunku do PE i obwodu sterowania,sygnalizacji,oświetlenia i innych,ale pod warunkiem braku połączenia metalicznego i przy załączonych aparatach i zamkniętymi łacznikami...najważniejsze to oględziny często wizualnie lub poprzez percepcję zmysłów np.słuch czy nos mozna wiele odkryć i ustrzec się przed kłopotami :roll:

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » śr wrz 08, 2010 11:27

Witam
Trochę ruszyło w zakresie badań okresowych, może ktoś jeszcze coś dopisze?
multimer pisze:Witam wszystkich
Może ma ktoś taki wzór "odpowiedniego zapisu"., co powinno być w takim
zapisie zawarte, jak wygląda "odpowiedni system stałej kontroli" ?.Szukałem z 2 godziny po necie i nic nie znalazłem.
....
pozdrawiam
Dyskusja się trochę rozwinęła, ale jest jeszcze kilka spraw do wyjaśnienia.
CYTAT;
jak wygląda "odpowiedni system stałej kontroli"

Co koledzy mają do dodania?

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Awatar użytkownika
12robert12
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: 12robert12 » śr wrz 08, 2010 20:29

Każdy większy zakład posiada elektryków na UR. Ja osobiście zawsze po wymianie jakiś elementów lub problemów sprawdzam Riso, ciągłość połączeń wyrównawczych itd. Jak są problemy to szukam przyczyny.

I po rozmowie z BHP'owcem i inspektorami - pomiarami ochrony p/por można sobie d...pe podetrzeć. Pomiarowiec zrobi pomiary a po miesiącu przyjdzie elektryk z UR wymieni np. silnik na inny, rozepnie coś, zmostkuje coś, wymieni zabezpieczenie. Za bezpieczeństwo odpowiada właściciel obiektu lub zatrudniony elektryk i to jego pociągną do odpowiedzialności. I nie ma litości.

"system stałej kontroli"
u mnie to wygląda tak, że mam dziennik na każdej maszynie i wpisuje awarie (datę, osobę zgłaszającą usterkę, wykonane czynności, podpis).

u moich kolegów z innych fabryk sprawa wygląda podobnie - czasami prowadzą zbiorczy dziennik w którym wpisują co robili i gdzie na danej zmianie.

Pozdrawiam.

czarek04.02
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: czarek04.02 » pt wrz 10, 2010 21:02

Witam,
I po rozmowie z BHP'owcem i inspektorami - pomiarami ochrony p/por można sobie d...pe podetrzeć. Pomiarowiec zrobi pomiary a po miesiącu przyjdzie elektryk z UR wymieni np. silnik na inny...
No i znowu trzeba wykonać pomiar RIZO i SWZ i tak w kółko...

A umnie oprócz dzienników,które są,były na każdej maszynie,zbiorczych dzienników ze zmiany jest program SAP...mamy tam awarie,prace,przeglądy dotyczące maszyn i urządzeń...i nie zawsze wiadomo co i jak jest,było i będzie...zależy od operatora maszyny,od niego wypływa wniosek zgłoszenia awari,potem brygadzisty,mistrza,bo to ich maszyna,poprzez mechanika,elektryka,oni to naprawią,włączając to magazynierów,logistykę,ktos musi zamówić części i planowanie produkcji,bo maszyna stoi,kończąc na rachubie i kontrolingu,bo wszystko kosztuje czyli ludzie decydują jak to wygląda i czy to jest sprawne... :roll:

paul0
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: paul0 » ndz paź 10, 2010 14:02

Sa w tym chorym kraju zaklady, gdzie pomiary, przeglady sa tylko wypisywane na "pale", a nawet sie z torby miernika nie wyciaga! (jakby popatrzec w pozostale papiery typu karty pracy z produkcji to .... w czasie tych "pomiarow" czy tego "przegladu" maszyna byla w ruchu!)
Tak jest jak kierownik UR niema zadnych uprawnien ani wiedzy technicznej bo byl przyjety po znajomosci (licza sie znajomosci i uklady a nie kwalifikacje). Dotyczy to wszystkich mediow w takim zakladzie, wlacznie z gazem!

Potem w takim zakladzie jest istna rzeznia i zadne sluzby nic nie robia bo
"kazdego inspektora mozemy kupic" (wypowiedz czlonka zarzadu takiego zakladu).

A taki kierownik po upomnieniu sie pracownika UR o wykonanie pomiarow (po np. dorobieniu nowego obwodu gniazd - to przewaznie robia pracownicy UR) - powie "A poco pomiary?" (w tym zakladzie posiadane mierniki to multimetr cegowy, oraz IMI, z lat 60 ubieglego stulecia)

ODPOWIEDZ