Jak wykonać pomiar - zacisk kleszczowy do odprowadzania ładunków elektrostatycznych ?

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Torkam
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Jak wykonać pomiar - zacisk kleszczowy do odprowadzania ładunków elektrostatycznych ?

Post autor: Torkam » pt lis 18, 2016 21:20

Cześć,

Muszę pomierzyć zaciski kleszczowe do odprowadzania ładunków elektrostatycznych zakładane zbiorniki inne elementy które są podłączane do aparatury odbiorczej produkt.

Całość to solidny zacisk + przewód spiralny + oczko do trwałego wpięcia w system wyrównania potencjału (uziemienie).

Dane przewodu:
- przekrój 4mm2 w osłonie hytrelowej,
- długość chyba 5m, na pewno rezystancja wynosi 50 Ohm (mierzyłem już pojedyncze sztuki)
Certyfikat ATEX: Ex II 1 GD T6

Przejmuję obiekt i dla wrażliwych bądź mocno eksploatowanych elementów EX robię dokumentację kontrolno-pomiarową której klient będzie musiał się trzymać.
Zawsze mierzyłem je jako część systemu EX, tym razem muszę wydać dokument kontrolny dla każdego z przewodów osobno. Co by koledzy podali ?? ... myślę o:
- model zacisku, numer seryjny
- pomiar ciągłości połączenia (czy zachowana oraz jej wartość)
- stan wizualny w tym dokładne przyjrzenie się końcówce oczkowej oraz izolacji
- pomiar siły ścisku kleszczy (miniaturową wagą w celu oceny siły dociskania - wiem, wymyślam, ale miałem już przypadek że słabo trzymały kleszcze)
- zastanawiam się nad pomiarem rezystancji izolacji, ale chyba zbędne ??
Pozdrawiam
Załączniki
0_0_productGfx_22433da109150e6f7e47878bf937b981.jpg
0_0_productGfx_22433da109150e6f7e47878bf937b981.jpg (54.81 KiB) Przejrzano 1194 razy
Kłótnia z debilem jest jak zapasy ze świnią w błocie!
Po jakimś czasie dostrzegasz, że świni się to podoba ....

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

JacekH07
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Re: Jak wykonać pomiar - zacisk kleszczowy do odprowadzania ładunków elektrostatycznych ?

Post autor: JacekH07 » sob lis 19, 2016 9:00

Chciałem zapytać czym kolega będzie mierzył rezystancję i ciągłość przewodu. Tu potrzebny jest miernik małych rezystancji. Równie ważna jest rezystancja styku kleszcze- obiekt bo słaby styk może powodować np iskrzenie. 50 omów to bardzo duża wartość jak na te dane przewodu. Na pewno jest aż tyle?

Warto podać dane miernika którym wykonywało się pomiary i dołączyć ważne świadectwo kalibracji.

A jak Kolega myśli wykonać pomiar rezystancji izolacji? Jest to możliwe i ja bym wykonał. Mam gdzieś wzory na rezystancji styku ale podam jak poszukam
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką

Torkam
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Re: Jak wykonać pomiar - zacisk kleszczowy do odprowadzania ładunków elektrostatycznych ?

Post autor: Torkam » sob lis 19, 2016 9:56

JacekH07 pisze:Chciałem zapytać czym kolega będzie mierzył rezystancję i ciągłość przewodu. Tu potrzebny jest miernik małych rezystancji.
MPI-530
JacekH07 pisze:Równie ważna jest rezystancja styku kleszcze- obiekt bo słaby styk może powodować np iskrzenie. 50 omów to bardzo duża wartość jak na te dane przewodu. Na pewno jest aż tyle?
Musiałbym użyć miliomomierz do pomierzenia samych kleszczy, jednak raczej nie potrzeba ponieważ przewód na pewno posiada taką rezystancję ponieważ jest to przewód do odprowadzania ładunków w EX. Możliwe, że wartość na poziomie 0,1 powodowała by zbyt gwałtowną ekwipotencjalizację.
JacekH07 pisze:Warto podać dane miernika którym wykonywało się pomiary i dołączyć ważne świadectwo kalibracji.
To oczywiście ... zawsze oddaję:
- 4 uprawnienia elektryczne, lub więcej jeśli na obiekcie pracowało większa ilość osób
- dedykowane uprawnienia/certyfikat/szkolenie w konkretnym kierunku pomiarów,
- dokument wzorcowania miernika(ów) które wykonywały pomiar (dok nie starszy niż 11 miesięcy)
- tłumaczenia i inne jeśli są potrzebne.
JacekH07 pisze:A jak Kolega myśli wykonać pomiar rezystancji izolacji?
To bez problemu bo mam taką możliwość. Mam dorobiony "adapter" zgodnie z praktyką starych pomiarowców.

Wzory na rezystancję zestyku gdzieś miałem w opracowaniach jak uczyłem się budowy tras z szynoprzewodów.
Pozdrawiam

JacekH07
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: JacekH07 » sob lis 19, 2016 10:28

Ja jak mam do czegoś wątpliwości to piszę maila lub telefonuję do producenta danego sprzętu aby uzyskać potrzebne informacje.
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką

Torkam
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Torkam » sob lis 19, 2016 10:45

JacekH07 pisze:Ja jak mam do czegoś wątpliwości to piszę maila lub telefonuję do producenta danego sprzętu aby uzyskać potrzebne informacje.
To dobre rozwiązanie i bezpieczne jak ma się podkładkę e-mail.

Przy tych zaciskach nie znam stanowiska producenta.
Ale przy innych które się uszkadzały producent kazał odsyłać do siebie.
Przewód wracał z krótką notatką na zasadzie "jest sprawmy". - jak dla mnie słabo.

ODPOWIEDZ