Która norma 60364 obowiązuje przy pomiarach

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
milysms
Rozmówca
Rozmówca

Która norma 60364 obowiązuje przy pomiarach

Post autor: milysms » pn kwie 02, 2018 22:18

Witam,

Rozszerzam działalność o pomiary w domkach jednorodzinnych i mieszkaniach i przyznam, że się pogubiłem. Proszę Was o informację, z którego roku stosujecie protokoły pomiarowe dla 60364-4: 2000, 2008, 2016.
Może uzasadnię, bo za chwilę będziecie mnie odsyłać, gnębić i wypluwać swoje złośliwości, robiłem okresówkę i miałem protokół z 2013 roku zrobiony protokołami z 2000 roku. W zasadzie większość protokołów które widziałem były wykonane na podstawie 2000 roku, czyli 4 różne protokoły: ciągłości, izolacji, pętli i różwnicówki.
W 2008 wszystkie te pomiary występują na dość skomplikowanej formatce, i na ten rok powołują się w MOIIB podając ją w zestawieniu aktualnych norm.
Podczas gdy szperam i czytam że 2016 rok to aktualna norma w wersji ang., co mi bardziej pasuje bo wzór jest bardziej zjadliwy niż ten z 2008r.
A może nie stosujecie wzorów z norm tylko każdy z Was ma swoje??

I jeszcze na marginesie, nie bardzo rozumiem zapisu w pomiaru rezystancji podłóg i ścian:
"w razie konieczności sprawdzenia", rozumiem że w domkach jednorodzinnych nie robi się tych pomiarów, ponieważ nie mamy stanowisk pracy izolowanych? Lub inaczej zadam pytanie, gdzie jest spis lub wymóg jakie pomieszczenia podlegają badaniu??

Pozdrawiam Miły

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Re: Która norma 60364

Post autor: Simcode » wt kwie 03, 2018 18:21

Odpowiedź jest banalnie prosta.
https://ise.pl/forum/pomiary-elektryczn ... rach-17477..
milysms pisze:Lub inaczej zadam pytanie, gdzie jest spis lub wymóg jakie pomieszczenia podlegają badaniu?
To ma wiedzieć właściciel obiektu. To on ma ci zlecić pomiar takich pomieszczeń z wyraźnym określeniem ich.

milysms
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: milysms » śr kwie 04, 2018 20:09

Dziękuję Ci,

Tylko ja się nie pytam która norma jest obowiązująca, tylko jakie protokoły wystawiacie na dzień dzisiejszy w praktyce?

Rozumiem, że co do badania podłóg i ścian nie wykonuje się ich wcale w domkach.

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » śr kwie 04, 2018 20:19

Ja widziałem takich co wystawiają według starej normy , jeśli odbiorca je odebrał i zapłacił to problem z głowy. Ale... wpadasz wtedy w problem jak się coś stanie, nastąpi wypadek . Każdy biegły sądowy ci to zakwestionuje. Wiadomo każdy liczy że się uda.
milysms pisze:Rozumiem, że co do badania podłóg i ścian nie wykonuje się ich wcale w domkach.
Ciekawe według jakich przepisów byś to zrobił , pomyśl.

milysms
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: milysms » śr kwie 04, 2018 21:56

Simcode to jest kolejny Twój post, z którym się zgadzam.

Twoja wypowiedź uświadamia mnie, że pomiary dla tzw domówki są robione w 90% przez osoby posiadające miernik, ale nie koniecznie wiedzą co robią. Dodam, że jestem w posiadaniu protokołu na którym wszystkie pomiary to wartość 999, tak jak by się zakres skończył i nie bardzo wiedział co z tym zrobić, drugi przykład to wyliczenie impedancji pętli zwarcia gdzie elektrykowi wyszło, że wymagana impedancja to 8 kOhm niezależnie od zabezpieczenia. Same pomiary wykonał ok, ale nie zastanowiło go, że wartości które wychodzą nie przekraczają 1 Ohm.
Przyznam że po kilku takich protokołach zacząłem wątpić czy to co czytam w normach dobrze interpretuje.

ODPOWIEDZ