Literalność prawa a praktyka

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
pit84
Rozmówca
Rozmówca

Literalność prawa a praktyka

Post autor: pit84 » czw mar 08, 2018 20:21

Witajcie,
zagadnienie trochę tajemnicze, ale jestem ciekaw opinii kolegów na temat podejścia do pomiarów.
Mianowicie, czy idziecie na kompromisy w spawie badań okresowych? tzn byłem na kilku konferencjach (trochę praktyki też mam za sobą) i generalnie większość miała podobny schemat - dyskusje o tym jak wykładowca interpretuje obowiązujące przepisy i czy jego zdaniem jest to słuszne, a czasami padają stwierdzenia o idiotyczności przepisów i człowiek po takim czymś zastanawia się co ma właściwie zrobić; np:
- dostajesz zlecenie na pomiary okresowe szpitala, widzisz że kabel zasilający ma spore oznaki przeżytych lat - walić 2,5kV czy odpuścić? jak strzelisz i kable upierdzielisz (a to np jedyne zasilanie) to kto będzie winien?

No właśnie jak koledzy podchodzicie do takich dyskusyjnych tematów?

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Kontakt:

Re: Literalność prawa a praktyka

Post autor: macbrz » pn mar 12, 2018 18:55

Jako rozsądny człowiek walniesz pierw 500v i będziesz wiedział.

Pytanie czy uda Ci się później wszystko poskręcać.

Ja jak widzę rozłącznik nożowy z lat pięćdziesiątych to piszę do wymiany.
Na Mokotowie w siedmioklatkowym budynku kiedyś mi się rozłączył i rozpadł.
Było to chyba jego pierwsze i ostatnie użycie.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » wt mar 13, 2018 11:25

pit84 pisze:- dostajesz zlecenie na pomiary okresowe szpitala, widzisz że kabel zasilający ma spore oznaki przeżytych lat - walić 2,5kV czy odpuścić? jak strzelisz i kable upierdzielisz (a to np jedyne zasilanie) to kto będzie winien?
odpowiem przykładem: w pogotowiu jeżdżą karetki, diagnosta też ma przymykać oko na zużyte tarcze hamulcowe? Kto bedzie odpowiadał jak strzelą w akcji ratunkowej ?
macbrz pisze:Jako rozsądny człowiek walniesz pierw 500v i będziesz wiedział.
W wątpliwych przypadkach stopniowe podnoszenia napięcia probierczego od niskiego do wymaganego to dobra praktyka (żaden wymóg) - można już wcześniej wiele zauważyć .
Człowiek uczy się całe życie i ...

milysms
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: milysms » wt kwie 03, 2018 13:25

Dziwne pytanie jeszcze w szpitalu. A jak ten kable walnie akurat jak będą Cię operować, jak myślisz kto odpowie, lekarz czy elektryk co dopuścił instalację??

A jak zrobiłeś pomiar skoro jest to jedyne zasilanie?? Pod napięciem?? Szpital musi mieć 2 zasilania.

pit84
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: pit84 » sob kwie 07, 2018 19:44

dzięki za odpowiedzi; doprecyzuje - czy Waszym zdaniem można "pomiary"skończyć na oględzinach i stwierdzić, że organoleptyczne badanie wykazało znaczne zużycie i badanie (odkręcanie tulejek oczkowych i pomiar rezystancji izolacji nap 2,5kV) może doprowadzić do uszkodzenia kabla - werdykt: "instalacja nie nadaje się do bezpiecznej eksploatacji"?

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » sob kwie 07, 2018 20:40

pit84 pisze:czy Waszym zdaniem można "pomiary"skończyć na oględzinach i stwierdzić, że organoleptyczne badanie wykazało znaczne zużycie i badanie (odkręcanie tulejek oczkowych i pomiar rezystancji izolacji nap 2,5kV) może doprowadzić do uszkodzenia kabla - werdykt: "instalacja nie nadaje się do bezpiecznej eksploatacji"?
Moim zdaniem -tak . Oględziny to bardzo ważny i często decydujący na orzeczenie końcowe element okresowego przeglądu. Ale musisz się kolego liczyć z tym, że zleceniodawca zażyczy sobie kompletnego badania w tym pomiaru Riso .
Na dowód takiej decyzji wstawię zdjęcie,co prawda to nie szpital i nie kabel YKY a jakaś stara wymiennikownia i stary aluminiowy przewód, ale sytuacja podobna jak z Twojego pytania. Dodam że Riso wyszło bardzo dobre!
Załączniki
P_20180119_174242.jpg
Człowiek uczy się całe życie i ...

ODPOWIEDZ