Miernik wielofunkcyjny - jaki wybrać?

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Re: Miernik wielofunkcyjny - jaki wybrać?

Post autor: e-sparks » pt lis 19, 2010 22:40

gruhaa pisze:jak widzimy, cała Polska robi źle, ino Pan Wiesław robi dobrze.
Nie cała Polska, ino dwóch teoretyków.
Pozdrawiam, Wiesław

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Awatar użytkownika
gruhaa
Ekspert
Ekspert

Post autor: gruhaa » pt lis 19, 2010 22:55

e-sparks pisze: Przyłącze do domku nie jest kablem w obiekcie elektroenergetycznym, norma pomiarowa PN-HD60364-6 nie rozróżnia pomiaru obwodu odbiorczego od dystrybucyjnego, ani od przyłącza, czy wlz-u.
Oczywiście. Nie odróżnia także domku jednorodzinnego od garażu, który to jest zakładem produkcyjnym (bez znaczenia co produkuje). Więc i duży zakład też podlega pod tą normę, bo to jeszcze nie jest zawodowa energetyka. I jak widziałem, to wszędzie tam dla kabli było 2k5V. Ale Pan Wiesław wie lepiej. I na koniec lepszy dowcip. Nie każdy obiekt budowlany jest obiektem elektroenergetycznym, lecz większość obiektów elektroenergetycznych jest obiektami budowlanymi. No ale norma 60364 nie dotyczy takowych, więc Pan Wiesław powie wszystkim wg jakiej to normy należy tam prace wykonać. Rozumiem, że będzie samo piwo, bo piany już kolega natoczył dość.
e-sparks pisze: Przyłącze do domku nie jest kablem w obiekcie elektroenergetycznym, norma pomiarowa PN-HD60364-6 nie rozróżnia pomiaru obwodu odbiorczego od dystrybucyjnego, ani od przyłącza, czy wlz-u.
Jak kolega kiedyś wróci na wyspy i trochę podrąży temat, to i może kiedyś się coś koledze rozjaśni. Dzisiaj widać oto pomroczność jasną. :lol:

Pozdrawiam. :lol:
RCD w TN-C
I tak narodził się nowy system sieci TN + RURA: :lol:

tvsat
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: tvsat » sob lis 20, 2010 17:10

Widzę, że wywołałem poważną dyskusję. Dla mnie oczywiste jest i było, że kabel zasilający dom jednorodzinny, a biegnący od złącza które jest w granicy posesji, albo czasem ze skrzynki na słupie, do rozdzielni w budynku, zakopany w ziemi jest zaliczany do kabli energetycznych. Dlatego też kabel YKY 4x10mm2 mierze napięciem 2,5kV,a wymagana rezystancja to 20MOhm. I tak też pisze w protokole. Powiem więcej, zawsze uwzględniam wsp. temperaturowy. Miernika używam MIC-1. Nie chce tu przytaczać norm, choć w PN-E-04700:2000r na 100% jest ten zapis. Pytają tego na każdym egzaminie, jest to w każdej książce do pomiarów, pewnie dlatego mam zakodowane że tak trzeba mierzyć. Podobnie jak mam zakodowane, że L jest w gniazdku z lewej strony, N jest niebieski, a PE żółtozielony, itd, itp. Może faktycznie w nowych normach nie jest to wymagane, ale ja to już tak mam zakodowane i tak robię, i jestem pewien, że nie robię źle.
Dlatego też napisałem w swoim poprzednim poście, że jeśli mam kupić kombajn to musi on posiadać 2,5kV, takie do 1kV nic do mojej pracy nie wnoszą nowego, a też czuł bym dyskomfort psychiczny mierząc przyłącz w ziemi napięciem 500V czy też 1kV. Pozdrawiam

elplum
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: elplum » czw gru 02, 2010 20:35

Koledzy tak, jak nie ma uniwersalnych samochodów, tak nie ma mierników , który pomierzy każdą wartość elektryczna i bedzie zespolony w jednym przyrządzie.

Według mnie potrzebny jest induktor 2,5 KV plus kombajn-pętla,Re,RCD,Riso do 1kV, wskaznik dwubiegunowy i cegi pradowe.

Według mnie jest to niezbędny sprzet dla pomiarowca.
Pomijam doswiadczenie i wiedzę... :cool:

thomyk
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: thomyk » pt gru 03, 2010 21:25

Miernik instalacji elektrycznych Benning IT 120 , Nie dajmy się zwariować SONELOWI , używam też mierników do uziemien i oświetlenia CEM. Też całkiem przyzwoite są :)

iwi
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: iwi » śr lut 21, 2018 12:50

Trochę już się pozmieniało w ofertach różnych firm.
Zastanawiam się nad zakupem nowego miernika do uzupełnienia mojego poczciwego Metrela Eurotesta MI2086.
Problem, że jest za ciężki. Zauważyłem w ofercie Metrela MI 3125BT EurotestCOMBO
Co sądzicie o tym mierniku. Cena rozsądna. Waga - wygląda na lekki i mały.
Eurotesta sobie zostawię do uziemień, bo ten nowy tego nie ma, ale poza tym co może mnie spotkać z tym miernikiem?

Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Kontakt:

Post autor: macbrz » pn mar 05, 2018 18:27

Benning to metrel tyle że czerwony
3125BT chyba nie trzymał kolega jedną ręką.
Fluke z serii 16xx nie mają monitora napięć tylko kropki, dla mnie to duża wada.
Kombajny Sonela są niewygodne,
Dobrze mi się nosi metrele 3101, 3102, 3152.
Ale to dotyczy kombajnów.
Mru200, MMRxxx, MZC310 to mierniki na duże obiekty i z CEMEM to bym wzbudził tam dużą radość.
Sonel ponieważ drogie mierniki używa się ponad 10 lat a producent gwarantuje znośny cenowo serwis.
Zapytajcie się o koszt naprawy specjalizowanych, zresztą znakomitych mierników Fluka, CA, itp.

iwi
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: iwi » czw mar 08, 2018 13:46

Czy orientujecie się czy Metrele 3101, 3102, 3152 wywalają różnicówki przy badaniu impedancji pętli?
Mam Eurotesta i niestety mimo, że w dokumentacji jest że nie wybija to wybija.
Myślę o zmianie na wyższy model Metrela bo oprzyrządowanie zostanie.

Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Kontakt:

Post autor: macbrz » pn mar 12, 2018 18:26

Eurotest nie ma pomiaru pętli w trybie RCD.
Ma funkcję pomiaru impedancji obwodu N-Pe z wbudowanego generatora. I potrafi to mierzyć na instalacji pod napięciem.
Ale ten pomysł się nie przyjął.
Fajna funkcja dostępna również w 3102BT.
A ten ma już i tryb RCD i robi pomiar w gniazdach z zamienionym L-N.
Tyle że w RCD to większość startuje od 0,5 ohma.
Mam LTW325 Meggera i ten mierzy pętlę dwuprzewodowo, bez N! w trybie RCD od 0,3 ohma.

Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Kontakt:

Post autor: macbrz » ndz mar 25, 2018 15:21

Sonel wypuścił nową MZC310 która radzi sobie z 3x230V (L.Pe133V), a Metrel kombajn 3155XD.

ODPOWIEDZ