MZC 304 i pomiar IPZ na L-N w gniazdku bez bolca

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Jacek1l
Rozmówca
Rozmówca

MZC 304 i pomiar IPZ na L-N w gniazdku bez bolca

Post autor: Jacek1l » czw sty 19, 2017 17:11

Witam
Mam pytanie i bardzo proszę o odpowiedź, podpowiedź, uwagi i opinie.
Przeszukałem trochę internetu i na taki konkretny przykład nie mogę nic znaleźć.
Teoretycznie:
TN-C, mieszkanie w bloku z lat 80
Pomiarowiec posiada mzc-304
W kuchni gniazda wymienione na gn. bez styku ochronnego.
1) Czy pomiarowiec od razu może napisać protokół o instalacji nie nadającej się do dalszego użytku?
2) Czy pomiarowiec mając możliwość pomiaru ipz między L-N robi pomiar (dla kontroli stanu przewodu neutralnego, przydatne są do celów diagnostycznych, czy obwód wykonany jest poprawnie, nie ma złych połączeń) mierzy w tych gniazdach bez styku ochronnego?
3) Czy pomiar ipz na L-N może zapisać w tabeli, a w opinii zapis o konieczności usunięcia nieprawidłowości i ponownych pomiarach?
Pozdrawiam serdecznie
Jacek

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Re: MZC 304 i pomiar IPZ na L-N w gniazdku bez bolca

Post autor: elmontjs » pt sty 20, 2017 12:53

Generalnie kuchnia jest pomieszczeniem , gdzie w gniazdach powinien być styk ochronny, więc jeżeli go nie ma to jest już usterka! Pomiar powinno się więc wykonać po wymianie gniazd i zmierzyć IPZ L do styku PE celem sprawdzenia skuteczności ochrony przeciwporażeniowej i ten wynik jest wymagany w protokole ze sprawdzenia samoczynnego wyłączenia zasilania. Pomiaru pętli L-N nikt nie wymaga , ale jest dobrą praktyką go wykonać jako sprawdzenie zasilania.
Człowiek uczy się całe życie i ...

ODPOWIEDZ