Negatwny pomiar impedancji pętli zwarcia - co zrobić?

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Negatwny pomiar

Post autor: STANCA » sob lut 18, 2006 21:30

wykonałem pomiar, źle wyszło. Za jakiś czas wracam do tej sali coś innego wyszło niedobrze. zrobiłem obiekt i wracam znowu co innego. Analizuję jak po kolei idą gniazda i puszki i mierzę, w górnej puszce pierścień bakelitowy nadpalony był i styk kiepski. Załącz na chwilę większe obciążenie i patrz co się będzie dziać, to znaczy pomierz przed i po załaczeniu coś wyjdzie. Trochę szukania będzie bo trzeba znaleźć.
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

zibs
Rozmówca
Rozmówca

Negatwny pomiar

Post autor: zibs » sob lut 18, 2006 22:13

Witam

Dokładnie takie samo pytanie zadał mi egzaminator na egzaminie SEP kilka lat temu. Bardzo był niezadowolony że nie powiedziałem że trzeba zainstalować wyłącznik RCD.
Jeśli pomiar był zły dla bezpiecznika 16A to impedancja pętli ma ponad 3Ω. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć że impedancjia L-N będzie podobna. Nawet jeśli zmienimy bezpiecznik na 10A to przy max. prądzie spadek napięcia będzie ponad 30V. Może spełnimy warunek szybkiego wyłączenia, ale czy tą instalację możemy uznać za sprawną?
A druga sprawa to to że bezpiecznik 16A i 10A wkręca się do tych samych podstaw 25A, a wkładka ograniczająca jest z bardzo kruchej ceramiki i bardzo łatwo ja się usuwa i dziś wstawiony bezpiecznik 10A jutro już będzie miał wartość 25A
Zibs
Ostatnio zmieniony sob lut 18, 2006 22:38 przez zibs, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
marcin714
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Negatwny pomiar

Post autor: marcin714 » sob lut 18, 2006 22:37

Witam.

Miałem nie zabierać głosu w tym temacie ale napisze.
Oczywiście na wstępie staramy się ustalić przyczyny dużej wartości Zs.
Jeśli mamy podejrzenie ,że wartość ta wzrosła ostatnio to szukamy do upadłego aż znajdziemy i doprowadzimy do stany właściwego.
Ale zaproponujcie panowie jakieś rozwiązanie nawypadek jeśli autor nie znajdzie żadnego złego styku , gdyż może to być np jakiś dobudowany obwód i poprostu taka jest wartość inpedancji trgo obwodu..Załóżmy jeszcze ,że nie może on zmniejszyć prądu znamionowego zabezpieczenia.

Pozdrawiam marcin714

Yeti55
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Negatwny pomiar

Post autor: Yeti55 » sob lut 18, 2006 23:04

Jak masz słabe styki bierzesz MZC 310s i robisz pomiary. Pierwszy wyjdzie słaby, za to drugi lub trzeci będzie dobry lub tak zły że nic nie pomierzysz (przerwa w obwodzie).
Może być, że przy okazji spalisz kilka bezpieczników, ale słabe styki na pewno się pospawają lub upalą do końca. Ten cudowny miernik ma prąd pomiaru ok 150-250 A - mała spawarka.
W normalnych obwodach wywala "s" może nie wszystkie i nie zawsze.
W ten sposób odwalisz pomiary, ocenę instalacji zrobisz jak będziesz uważał.
Ja jakoś często nie obawiam się pisać, że coś (instalacja) nie spełnia wymagań.
Na razie z wykonawcami nie mam problemu, coś źle biegiem do projektanta i naprawa błędu (nie ma ludzi nieomylnych), tym bardziej gdy niewiele kosztują. Gorzej na przeglądach pięcioletnich, po prostu nie wpisuję klauzuli "instalacja jest sprawna" i wytykam błędy. Są wykonawcy których znam, błędy to sporadycznna omyłka najczęściej wynikająca z przemęczenia, a nie niewiedzy lub niechlujstwa. Ale są tani wykonawcy co robią elementarne błędy i całe nowe budynki są spaprane.
Nie ma zlituj się, nie będzie klauzuli "instalacja jest sprawna" tylko "instalacja wymaga pilnej naprawy, nie spełnia warunków ochrony p-porażeniowej lub p-pożarowej".
pozdrawiam Paweł

Awatar użytkownika
marcin714
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Negatwny pomiar

Post autor: marcin714 » ndz lut 19, 2006 10:17

Witam wszystkich.

Dodam tylko jeszcze ,że trzeba zleceniodawcy pokolei wypisać usterki i nieprawidłowości i zaproponować sposób ich usunięcia i naprawy . Tak bynajmniej mi się wydaje.

Znów odkopuję topór wojenny ale co tam.
Koledzy Gryhaa i Kkas12 do dzieła. Poradzicie sobie pewnie z tym problemem bez zastosowania tak nielubianego przez was RCD.

Pozdrawiam marcin714

KSKRAK_Krystyn
Ekspert
Ekspert

Negatwny pomiar

Post autor: KSKRAK_Krystyn » ndz lut 19, 2006 12:15

Witam Kolegę „marcin714” i wszystkich Kolegów na FORUM.
marcin714 pisze: Dodam tylko jeszcze ,że trzeba zleceniodawcy pokolei wypisać usterki i nieprawidłowości i zaproponować sposób ich usunięcia i naprawy . Tak bynajmniej mi się wydaje.
Owszem dobra firma pomiarowa w ten sposób działa np.:
1. Gniazdo bez styku ochronnego - należy wymienić gniazdo.
2. Obudowa oprawy nie podłączona do przewodu PEN - należy oprawę podłączyć do PEN.
3. Obudowa oprawy nie podłączona do przewodu PE, gdyż go nie ma - należy wymienić instalację na trzyprzewodową.
4. Itp.
Krystyn Kupras KSKRAK (c) Wszelkie prawa zastrzeżone.

Elewat
Czytelnik
Czytelnik

Re: Negatwny pomiar impedancji pętli zwarcia - co zrobić?

Post autor: Elewat » śr wrz 03, 2014 20:02

Witam, wszystkich. Wiem, że troszkę po czasie odpisuję ale chcę się dołączyć a zarazem wnieść coś nowego do poruszonego tematu (rejestrując się na tym forum mam nadzieję, że komuś pomogę i odwrotnie - jak będę potrzebował pomocy to tutaj ją uzyskam. Elektryk w końcu uczy się całe życie :) )

Zacznę od podstawowego pytania - Co zrobić gdy pomiar nie spełnia norm?

- Zgadzam się z kolegami, że trzeba przede wszystkim zrobić przegląd całego mierzonego obwodu, trzeba uwzględnić błędy pomiarowe a nawet to, że sprzęt, którym się posługujemy uległ uszkodzeniu/rozregulowaniu.

Co jednak zrobić gdy faktycznie obwód ma negatywny wynik?
Mi przychodzą dwie opcję :
1. Zwiększenie przekroju przewodów danego obwodu.. Rezystancja spada wraz ze wzrostem przekroju
2. Zastosowanie popularnego wyłącznik RCD. Wg norm uzupełnieni w takowy wyłącznik obwodu powoduje, że chroniony obwód spełnia wymogi ochrony przeciw-porażeniowej (oczywiście nie chodzi mi o to, że wyłącznik RCD i "gołe" przewody to 100% ochrony. Potrzebne są dodatkowe sposoby ochrony przed dotykiem pośrednim takie jak np. podwójna izolacja, ograniczenie dostępu do elementów czynnych, izolacja stanowisk, połączenia wyrównawcze itp)

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » śr wrz 03, 2014 21:46

Elewat pisze:Co jednak zrobić gdy faktycznie obwód ma negatywny wynik?
Mi przychodzą dwie opcję :
1. Zwiększenie przekroju przewodów danego obwodu.. Rezystancja spada wraz ze wzrostem przekroju
2. Zastosowanie popularnego wyłącznik RCD. Wg norm uzupełnieni w takowy wyłącznik obwodu powoduje, że chroniony obwód spełnia wymogi ochrony przeciw-porażeniowej (oczywiście nie chodzi mi o to, że wyłącznik RCD i "gołe" przewody to 100% ochrony. Potrzebne są dodatkowe sposoby ochrony przed dotykiem pośrednim takie jak np. podwójna izolacja, ograniczenie dostępu do elementów czynnych, izolacja stanowisk, połączenia wyrównawcze itp)
Ad 1. jak najbardziej, ale wymianę przewodów lepiej poprzeć wcześniej obliczeniem, żeby nie wymieniać bez końca stosując metodę prób i błędów, o ile w ogóle wymiana jest możliwa.
Ad 2. Środek ochrony przeciwporażeniowej musi składać się ze środka ochrony podstawowej i środka ochrony przy uszkodzeniu. RCD nie należy do żadnej z tych grup, więc środek ochrony przy uszkodzeniu jakim najczęściej jest samoczynne wyłączenie zasilania należy zastąpić innym z tej grupy (nie dodatkowym jak to kol. napisał). Poza tym RCD nie wszędzie można zastosować - odpada np instalacja TN-C.
Warto się zapoznać z dostępnymi środkami ochrony przy uszkodzeniu (dawniej ochrony dodatkowej), bo wypisując kolega trochę wymieszał ochronę przy uszkodzeniu z ochr. podstawową.

Jest jeszcze trzeci dość popularny sposób uzyskania paramertów SWZ: obniżenie wartości zabezpieczenia lub zmiana jego charakterystyki na "szybszą" , o ile warunki pracy obwodu na to pozwalają.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Vio230
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Vio230 » pt maja 26, 2017 18:14

Witam, dolacze sie do tematu...

Chodzi o system KBK firmy demag,jak przedstawiono na rysunku. Wciagarka zalislana poprzez szyne Gluma.
Problem polaga na tym ze IPZ wynosi prawie 3 Ohm,wszystkie polaczenia sprawdzone. Jezeli mierze IPZ odnoszac sie do konstrukcji stalowej urzadzenia IPZ spada ponizej 1,8Ohm. To co mi do glowy przychodzi to powodem wysokiej IPZ jest dlugosc przewodu zasilajacego od szafy sterowniczej, wynosi ok 60m (4x 1,5mm2).
W gre wchodzi w tym momencie zmiejszenie zabezpieczenia z 16A na 10A, a czy dozwolone jest dodatkowo uziemiena szyny Gluma z konstrucja hali na ktorej zawieszona jest suwnica?
Załączniki
elektr.jpg
elektr.jpg (171.52 KiB) Przejrzano 657 razy

electrics
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: electrics » pt maja 26, 2017 20:01

Pytasz Kolego, czy jest dozwolone???
Jest wręcz wymagane poprzez szynę wyrównania potencjałów.

ODPOWIEDZ