Nowa PN o pomiarach

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Nowa PN o pomiarach

Post autor: domsat » pt sie 12, 2016 9:44

Dzisiejszy news:
"W lipcu 2016 roku Polski Komitet Normalizacyjny wydał normę PN-HD 60364–6:2016–07 – wersja angielska – Instalacje elektryczne niskiego napięcia – Część 6: Sprawdzanie. W stosunku do edycji z 2008 r. zostały wprowadzone zmiany w wymaganiach dotyczących sprawdzania odbiorczego oraz sprawdzania okresowego."
Czy ktoś wie o tych zmianach, czy są istotne dla pomiarowca ?
Tylko proszę nie odpowiadać, że mam sobie kupić normę i przetłumaczyć !

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Re: Nowa PN o pomiarach

Post autor: domsat » czw wrz 22, 2016 21:25

Nikt nie zabrał głosu w tym ważnym temacie. Ja w zeszły poniedziałek o 19:00 w Internetowym Klubie Instalatora firmy Eaton wysłuchałem ciekawego wykładu p.Tomasza Karwata właśnie o nowej normie pomiarowej. Teraz elektryk ma tyle obowiązków przy pomiarach, że włos się jeży. B. istotna jest rola oględzin i prób. Pomiarowiec ma sprawdzić czy dana instalacja jest zgodna z projektem, ba, ma ocenić czy projekt jest OK. Dobór przewodów i sposób ułożenia, dobór aparatury i sposób zainstalowania oraz jej nastawy. Przejścia przewodów przez granice stref pożarowych i certyfikacja tych przejść. Sposób ochrony przed zakłóceniami el-magnet. Dokumentacja rozdzielnic i ich eksploatacja. Ilość pomiarowców - 1-2 i więcej w zależności od potrzeb. Itd. Itp. I czy obiekt ma instrukcję eksploatacji - to b. ważne. Na koniec diagnostyka czyli co należy wykonać w tej instalacji w określonym czasie. I ostateczna ocena dopuszczająca lub nie instalację do dalszej eksploatacji. W razie nieszczęścia elektryk odpowiada cywilnie i karnie za swój protokół. Wg mnie wymagania wobec elektryka-pomiarowca są absurdalnie wysokie. Ja już na pewno nie będę badał obcych instalacji. Oczywiście wielu elektryków powie - strachy na lachy. Im polecam zrozumienie określenia regres ubezpieczeniowy. To już naprawdę istnieje.
I jeszcze jedna moja uwaga - uczestników tego wykładu było niewielu ponad 200. Tylko 200 elektryków w całej PL zainteresowało się tym tematem ! Darmowy, fachowy wykład na domowym komputerze = super sprawa, ale dlaczego tylko dla tak niewielu. Reszta oglądała zapewne Kiepskich, a potem będzie toczyła niewiele wnoszące dyskusje o tym kto może wykonywać pomiary elektryczne. Ten kto się na tym zna !
PS: p. Tomasz poruszył także stronę finansową pomiarów.

karol_h
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: karol_h » pt wrz 23, 2016 9:50

Przy takich wymaganiach jak opisujesz pomiarowiec powinien legitymować się upranieniami budowlanymi do proektowania i kierowania robotami bez ograniczeń !
Bo inaczej na jakiej podstawie ma weryfikować dobór zabezpieczeń itp. ? Albo stwierdzać poprawność wykonania przejść pożarowych ?

Radek_g
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Radek_g » pt wrz 23, 2016 10:14

Witam!
- jeśli chodzi o oględziny i próby to zawsze były ważne w pomiarach..
- natomiast jeśli chodzi o 'nowe' wymagania- wątpię by dokonały rewolucji na rynku robót elektrycznych... przynajmniej dopóki nie poczujemy konsekwencji..
- oczywiście dużo zależy gdzie i dla kogo robimy...te 'pomiary'
Radek_G

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » pt wrz 23, 2016 11:42

Szkoda że kolega nie poinformował,może by więcej kolegów się dokształciło. Druga sprawa to nowa norma jest dla nowych obiektów.
Inna sprawa to nasz PKN moim zdaniem powinien zostać zlikwidowany. Ci panowie niczego już nie wytwarzają wszystko tylko przepisują. Wystarczyło załatwić sobie zapis w rozporządzeniu o dopuszczeniu norm w języku obcym .
Ostatnio zmieniony pt wrz 23, 2016 12:00 przez Simcode, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: e-sparks » pt wrz 23, 2016 11:55

Simcode pisze:Szkoda że kolega nie poinformował,może by więcej kolegów się dokształciło. Druga sprawa to nowa norma jest dla nowych obiektów.
Nieprawda, nie jest dla nowych obiektów, lecz dla nowych (nowo wykonywanych) pomiarów, czyli w skrócie czynności sprawdzających stan instalacji elektrycznej wykonywanych po dacie wydania nowej wersji normy.
Norma PN-HD 60364–6:2016–07 dotyczy "sprawdzania instalacji niskiego napięcia" a nie budowli i budynków owe instalacje zawierających.
Pozdrawiam, Wiesław

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » pt wrz 23, 2016 12:07

Ok, mogę przyjąć ten tok rozumowania ale wtedy wiele starych obiektów a szczególnie urządzeń musimy zlikwidować.

Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: e-sparks » pt wrz 23, 2016 12:35

A niby dlaczego mielibyśmy cokolwiek likwidować? Bo norma opisująca procedury i zakres sprawdzeń się odrobinę zmieniła?
Norma "pomiarowa" nie nakazuje dostosowywania starych instalacji do aktualnego stanu prawnego/normatywnego. Nie nakazuje montażu przewodu PE tam gdzie go dotychczas nie było, nie każe instalować RCD, połączeń wyrównawczych i wielu innych rzeczy, których 20-30 lat temu nikt nie robił.
Natomiast wymagana wartość rezystancji izolacji podniesiona z 220 kiloomów na 1 Mom jak najbardziej musi być brana pod uwagę.
Nowa norma została uzupełniona o nowe działy opisujące procedury i zakres pomiarów. Wielu klepaczy protokołów powinno być zawiedzionych jej wprowadzeniem.
A odpowiedzialność????
Dlaczego należy się jej bać, jeśli swoją pracę wykonujecie poprawnie?
Pozdrawiam, Wiesław

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » pt wrz 23, 2016 14:21

e-sparks pisze:A niby dlaczego mielibyśmy cokolwiek likwidować?
A z wielu powodów daję przykład na dziś w przyszłym tygodniu będziemy robić pomiary dwóch żurawi jezdnych i suwnicy L 50 m . W żurawiach produkcji czeskiej (producent nie istnieje ) będziemy mieli niezgodność aparatury z dokumentacją producenta, a kabel zasilający jest grubszy i innych parametrów od tego w dokumentacji . A w suwnicy z 58 roku nic nie pasuje . Aparatura nie ta bo skąd by mieć takie cuda ,kable szmaciane zastąpione igielitowymi lub gumowymi . Co teraz wpisać jako zgodność z dokumentacją i projektem . Ty lub koledzy zapewne chodzicie po mieszkaniach , blokach . Blok z 60 lat stare zerowanie w WLZ -ci w dokumentacji z tych lat. ZE już dawno je przerobiło na TN-C, a mieszkanie będące w gesti lokatora zostało wymienione w częsci instalaci elektrycznej na miedziane bo przecież w latach 60 nikt nie robili w miedzi to co napiszemy . Myślicie że własciciele i zakladów przemysłowych i spółdzielni rzucą się teraz do biur projektowych . To tylko moje przemyślenia .

Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: e-sparks » pt wrz 23, 2016 19:13

Simcode pisze:To tylko moje przemyślenia .
Dobrze, że to tylko przemyślenia, a nie celowe działanie....
Niezgodność aparatury z dokumentacją? Rozumiem, że zamiast styczników 3-fazowych stoją 3 jednofazowe ??? Albo falowniki zasilają silniki podnoszące hak? A jakie to parametry musi mieć przewód zasilający wg dokumentacji, których to nie spełnia ten obecny?
Albo te Twoje kable szmaciane: uważasz, że nadal muszą tam takie być zamiast tych w igelicie, czy polwinicie czy jakoś tam?
Uważasz, że wyłącznik główny suwnicy np. typu WIS 400M nie może być wymieniony np. na wyłącznik mocy Hagera h630 400A ? Albo NZMN3-4-A400 eaton-a? Pomijam tu parametry (nie chce mi się sprawdzać różnic) członów zwarciowych, termicznych, czy wyzwalaczy wzrostowych lub podnapięciowych.

Skoro bierzesz się za pomiary suwnicy (fajna ona - 50 metrów rozstawu torów jezdnych) to zapewne masz uprawnienia UDT i kurs oraz egzamin przeszedłeś o własnych siłach?
Pozdrawiam, Wiesław

ODPOWIEDZ