Obliczanie impedancji bezpiecznika

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
bobdeejay
Rozmówca
Rozmówca

Obliczanie impedancji bezpiecznika

Post autor: bobdeejay » czw lut 16, 2017 14:28

Witam, mam pytanie, orientuję się może ktoś jak obliczyć impedancje bezpiecznika WT-00 690V ? posiadam tabelke na 400V a potrzebuję na 690V, Mógłby ktoś pokazać jak to trzeba obliczyć ?

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Re: Obliczanie impedancji bezpiecznika

Post autor: elmontjs » czw lut 16, 2017 15:18

bobdeejay pisze:orientuję się może ktoś jak obliczyć impedancje bezpiecznika
Impedancje każdego przewodnika można obliczyć : Z=R+jX , ale myślę że kol. nie wie o co pyta bo taka impedancja nie jest raczej nikomu do niczego potrzebna.
Człowiek uczy się całe życie i ...

bobdeejay
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: bobdeejay » czw lut 16, 2017 15:26

potrzebuję wartości do impedancji pętli zwarcia lub jak to obliczyć, do protokołu z pomiarów

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » czw lut 16, 2017 15:36

potrzebujesz wartość dopuszczalnej impedancji pętli zwarcia obwodu , czy wartość impedancji samego bezpiecznika ?... to zasadnicza różnica ?

bobdeejay
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: bobdeejay » czw lut 16, 2017 15:49

pętli zwarcia obwodu

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » czw lut 16, 2017 16:01

bobdeejay pisze:pętli zwarcia obwodu
nie spotkałem się jeszcze z wykorzystaniem tego parametru w oobliczeniach , ale skoro koledze jest potrzebny to w moim pierwszym poście jest wzór, można go dodatkowo dowolnie przekształcać lub skorzystać z gotowych opracowań (nawet wiki podpowie).
Od siebie mogę tylko dodać że część przewodząca bezpiecznika ma znikomą reaktancję (ze wzgledu na rozmiar) , więc można się skupić głównie na rezystancji. Należy pamietać , że rezystancja w tym wypadku będzie się zmieniać w funkcji temperatury elementu topikowego a zdobyć taką zależność ... trudna rzecz bo i inna u każdego producenta .
Nie prościej do obliczeń skorzystać z całki Joluea?

bobdeejay
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: bobdeejay » czw lut 16, 2017 16:16

gdy robię pomiary np. silnika to podany wynik muszę przyrównać do wymaganej pętli zwarcia którą trzeba obliczyć z bezpiecznika, a czy z całkek Joluea da radę to wyliczyć ?

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » czw lut 16, 2017 16:24

Przepraszam , odniosłem się omyłkowo w swoim ostatnim poście do chęci poznania przez Ciebie impedancji bezpiecznika /
Całkę Joulea wykorzystuje się w projektowaniu instalacji. Tobie chodzi o dopuszczalną impedancję pętli zwarcia zmierzoną na sprawdzanym urządzeniu?
Tu też jest szereg pytań dodatkowych np sposób ochrony , przeznaczenie urzadzenia, które sprawdzasz, typ sieci, napięcia zasilające ... bez tych danych nikt dopuszczalnej wartości nie wyliczy. Spróbuj odnaleźć odpowiedź na swoje pytanie tutaj:
http://www.bezel.com.pl/index.php/ochro ... porazeniem..

Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Ramzes2 » czw lut 16, 2017 16:28

Mam wrażenie że autor ma słabe pojęcie o elektrotechnice.

Jeśli potrzebujesz IPZ w danym obwodzie/gnieździe/punkcie to sobie je po prostu mierzysz - o ile Twoje uprawnienia na to pozwalają, w przeciwnym razie robisz to najwyżej nieoficjalnie, bo wypisać protokołu nie możesz.

Mierzyć impedancję bezpiecznika można co po najwyżej z ciekawości. Tak samo jak zmianę reaktancji po przystawieniu stalowej szafy do ściany gdzie "idzie" przewód.

Na ludzki rozum, dopuszczenie lepiej robić z zapasem bo jak pętla (czy cokolwiek) będzie na granicy to nie wiesz co będzie za 5 minut czy za 5 dni.
Bardziej elektronik niż elektryk.
Z gazem, z prądem i z komarami nie ma żartów.
Moja pomoc jest czysto teoretyczna. Za Twoją ew. pracę odpowiadasz wyłącznie Ty.

ODPOWIEDZ