Obrabiarki do drewna -pomiary co dwa lata

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
epo
Rozmówca
Rozmówca

Obrabiarki do drewna -pomiary co dwa lata

Post autor: epo » pt sty 20, 2017 21:11

Witam.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 14 kwietnia 2000 r.w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze obrabiarek do drewna.(Dz. U. z dnia 8 maja 2000 r.)
nakazuje pomiar ochrony p-porażeniowej co dwa lata maszyn do drewna.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Re: Obrabiarki do drewna -pomiary co dwa lata

Post autor: STANCA » pt sty 20, 2017 22:31

Witam
Mało elektryków zna to rozporządzenie, ja kiedyś przed laty wskazywałem.
Niestety badania są konieczne nawet po przestawieniu maszyny w inny kąt.

Obrabiarki te często pracują w dużym zapyleniu i mogą być niebezpieczne.

Dodatkowo przypominam o starym rozporządzeniu mówiącym o dostosowaniu starych maszyn. Bywają stare maszyny, które po wejściu do UNII powinne być w 3 pierwszych latach dostosowane do obecnych wymagań lub złomowane. Często po dostosowaniu dochodzi oznaczenie CE na nowo, co się wiąże ze skomplikowaną procedurą.
Stolarze lubią te stare maszyny, bo są solidnie zrobione, no ale elektryka ma swoje wymagania.

więcej;
https://www.pip.gov.pl/pl/porady-prawne ... zenia.html..

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

epo
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: epo » wt sty 31, 2017 22:01

Kolejne pytanie podepnę tu- aby nie tworzyć nowych wątków.
Jak na chwilę obecną sprawy stoją z instrukcją eksploatacji instalacji??? To w niej taki zapis winien się znaleźć iż te obrabiarki mierzy się częściej, nie? Kto sprawdza czy taka instrukcja jest i czy jest wymagana dla wszystkich?

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » wt sty 31, 2017 22:17

epo pisze:Jak na chwilę obecną sprawy stoją z instrukcją eksploatacji instalacji???
oczywiście , powinna być ! mówi o niej:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0130000492..
Rzeczywistość jednak jest inna ... widziałem takową dopiero w dwóch obiektach , pozostali zarządcy otwierają oczy ze zdziwienia, że cos takiego istnieje.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: e-sparks » czw lut 02, 2017 9:27

epo pisze:Maszyna podłączona na stałe, więc trudno ją zaklasyfikować do innych pomiarów (choćby elektronarzędzi).
Maszyna podłączona na stałe, oraz ta podłączona wtyczką do gniazda nie jest elementem instalacji elektrycznej w budynku i nie może być badana tak jak instalacja. Stąd zalecenie sprawdzania nawet po zmianie miejsca montażu w inny kąt hali.
Wspomniane rozporządzenie nigdzie nie nakazuje pomiaru Zs w maszynie dla przemysłu drzewnego. Inna sprawa, że taki pomiar jest bez sensu...
Tam należy sprawdzić Riso oraz ciągłość (stan) połączeń wyrównawczych w całej maszynie. Pomijam tutaj inne aspekty jak oględziny itp.
Przykład: zabezpieczenie obwodu zasilającego maszynę to 100 amper gG, mały silnik na końcu linii produkcyjnej 0,37kW zasilony 1,5mm przewodem zabezpieczony 6A gG oraz termikiem 0,8-1,6A.
Pytanie: jakiej wartości Zs mam oczekiwać na zaciskach silnika ?????
Pozdrawiam, Wiesław

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » czw lut 02, 2017 21:06

e-sparks pisze:Maszyna podłączona na stałe, (...) nie jest elementem instalacji elektrycznej w budynku i nie może być badana tak jak instalacja.
NIEPRAWDA!, Maszyny, silniki podłączone trwale traktuje się tak samo jak inne elementy instalacji np gniazd elektryczne i jeżeli ochrona pp "przy uszkodzeniu" tych maszyn polega na SWZ , to należy go sprawdzić przez pomiar IPZ.

Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: e-sparks » czw lut 02, 2017 22:06

Bzdura na resorach.
Pozdrawiam, Wiesław

Awatar użytkownika
roberto
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: roberto » pt lut 03, 2017 8:27

Zajrzyjmy również do n/w przepisów oraz ciekawego opisu kol. KSKRAK_Krystyn:

Dz.U. 1999 nr 74 poz. 836 - status obwiązujący
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.

"instalacja elektryczna
– układ przewodów i kabli w budynku wraz ze sprzętem i
osprzętem elektroinstalacyjnym, urządzeniami, aparatura rozdzielczą i sterowniczą,
układem pomiarowo-rozliczeniowym, urządzeniami zabezpieczającymi i ochronnymi
oraz uziemieniami, mający początek na zaciskach wyjściowych wewnętrznych linii
zasilających w złączu i koniec na gniazdach wtyczkowych, wypustach oświetleniowych i
zainstalowanych na stałe odbiornikach zasilanych energią elektryczną,"

Kolega KSKRAK_Krystyn na jednym z forów napisał kiedyś:
Myślę Koledzy, że inaczej rozpatrujemy to zagadnienie.
Na wstępie załączę określenia z książki „Wytyczne - Pomiary w elektroenergetyce do 1 kV...”:
Cytat:
Urządzenia elektryczne - wszystkie urządzenia i elementy instalacji elektrycznej przeznaczone do takich celów jak wytwarzanie, przekształcanie, przesyłanie, rozdział lub wykorzystanie energii elektrycznej; są to np. maszyny, transformatory, aparaty, przyrządy pomiarowe, urządzenia zabezpieczające, oprzewodowanie, odbiorniki.
Urządzenie przenośne (przemieszczalne) - urządzenie, które podczas użytkowania jest przemieszczane lub może być z łatwością przyłączone do innego źródła zasilania w innym miejscu użytkowania.
Urządzenie ręczne - urządzenie przenośne przeznaczone do trzymania w ręce podczas jego użyt-kowania, przy czym silnik (jeżeli jest) stanowi integralną część tego urządzenia.
Urządzenie stacjonarne - urządzenie nie-ruchome lub bez uchwytów mające taką masę, że nie może być łatwo przemieszczane.
Urządzenie stałe - urządzenie przytwier-dzone do podłoża w określonym miejscu lub przymocowane w inny sposób.
W temacie tym musimy rozróżnić gdzie jest tzw. granica stałej instalacji a odbiornikiem.
Odbiorniki są różnorodne, o różnych mocach i różnych metodach przyłączenia do instalacji. Można by to wszystko określić w normach ale wówczas np. norma 60364 miała by z 5-10 tys. stron aby wszystko było opisane. Tutaj wchodzi w rachubę logiczne myślenie i wiedza techniczna projektanta, inspektora i pomiarowca.
(...) Ja uważam, że jeśli odbiornik jest podłączony przez stałą puszkę łączeniową, to przewód go zasilający będziemy zaliczać do instalacji odbiorczej i pomiary SSW powinniśmy wykonywać na odbiorniku.
Natomiast gdy odbiornik jest podłączony przez gniazdo - wtyczkę, to instalację odbiorczą liczymy do gniazda i tam wykonujemy pomiary a przewód od wtyczki do odbiornika zaliczamy do elementu odbiornika na którym to również powinniśmy wykonać pomiar SSW.
roberto

Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: e-sparks » pt lut 03, 2017 9:37

roberto pisze:
(...) Ja uważam, że jeśli odbiornik jest podłączony przez stałą puszkę łączeniową, to przewód go zasilający będziemy zaliczać do instalacji odbiorczej i pomiary SSW powinniśmy wykonywać na odbiorniku.
Natomiast gdy odbiornik jest podłączony przez gniazdo - wtyczkę, to instalację odbiorczą liczymy do gniazda i tam wykonujemy pomiary a przewód od wtyczki do odbiornika zaliczamy do elementu odbiornika na którym to również powinniśmy wykonać pomiar SSW.
Ja się z tym zgadzam, dlatego pomiar Zs wykonujemy na zaciskach maszyny.
Jeśli ktoś ma inne zdanie, poproszę o odpowiedź na moje pytanie:
e-sparks pisze:Przykład: zabezpieczenie obwodu zasilającego maszynę to 100 amper gG, mały silnik na końcu linii produkcyjnej 0,37kW zasilony 1,5mm przewodem zabezpieczony 6A gG oraz termikiem 0,8-1,6A.
Pozdrawiam, Wiesław

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pt lut 03, 2017 11:06

e-sparks pisze:...Ja się z tym zgadzam, dlatego pomiar Zs wykonujemy na zaciskach maszyny.
:D bardzo chwiejne ma kolega e-sparks poglądy na kwestię urządzeń podpiętych do sieci ... raz tak , raz tak.
e-sparks pisze:Jeśli ktoś ma inne zdanie, poproszę o odpowiedź na moje pytanie:
...teraz już nie wiem jakie jest zdanie kolegi ale na postawione wyżej pytanie :
e-sparks pisze:e-sparks pisze:
Przykład: zabezpieczenie obwodu zasilającego maszynę to 100 amper gG, mały silnik na końcu linii produkcyjnej 0,37kW zasilony 1,5mm przewodem zabezpieczony 6A gG oraz termikiem 0,8-1,6A.
...zależy czy silnik jest zabudowany wewnątrz korpusu maszyny, czy wyciągnięty na zewnątrz i połączony z maszyną kablem. W pierwszym wypadku pomiar IPZ na zaciskach i obudowie maszyny i warunek SWZ sprawdzamy dla bezpieczników 100A a uszkodzenie izolacji silnika 0,37kW i ewentualność pojawienia się napięcia na obudowie ma być zniwelowana przez inne środki ochrony pp (np izolacja stanowiska, połączenia wyrównawcze) lub spełnienie warunku SWZ dla bezpieczników 6A . W drugim pomiar IPZ i spełnienie warunku SWZ dla zabezpieczeń 6A.
A Ty kolego e-sparks jakie masz zdanie?

ODPOWIEDZ