Ochrona przeciwporażeniowa

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Henryk Klein (Hklein)

Ochrona przeciwporażeniowa

Post autor: Henryk Klein (Hklein) » pn sty 22, 2001 8:44

Ocena skuteczności ochrony przeciwporażeniowej w urządzeniach o napięciu wyższym od 1 kV w świetle PN-E-04700.
Postanowienia wymienionej normy przewidują,że ocenę wartości napięć rażeniowych mogących wystąpić na urządzeniach zasilanych z izolowanych sieci SN, należy przeprowadzić dla maksymalnej wartości prądu, jaki może wystąpić przy podwójnym zwarciu z ziemią. I koniec zapisów normatywnych.
Dla jakich parametrów i dla jakiego schematu należałoby wyznaczać prąd maksymalny takiego zwarcia? Jakie miejsca doziemień należałoby przyjąć, aby - z jednej strony zasypiać w spokoju, iż wyznaczony prąd w istocie jest maksymalny, a z drugiej - że płynie przez ziemię
(co na silnie uzbrojonych terenach przemysłowych lub zurbanizowanych jest wątpliwe).



Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie
 

Anonimowo

Re: Ochrona przeciwporażeniowa

Post autor: Anonimowo » pn sty 22, 2001 8:45

Rzeczywiście temat jest bardzo skomplikowany .
Obowiązujące przepisy nie wiele mówią co do układów pomiarowych , a przecież nie można robić tu czegoś na wyczucie bo przecież chodzi w skrajnych przypadkach o życie ludzkie.

Anonimowo

Re: Ochrona przeciwporażeniowa

Post autor: Anonimowo » pn sty 22, 2001 8:46

Do rozwiazania problemów wynikajacych z wymagań normy PN-E-04700 polecam firmę "Pomiary i Badania Urządzeń Elektrycznych dr inż. J. Gębala i S-ka" Kielce tel. (41) 361 37 12.

Anonimowo

Re: Ochrona przeciwporażeniowa

Post autor: Anonimowo » pn sty 22, 2001 8:46

Dla rozwiazania problemów wynikających z wymagań normy PN-E-04700 polecam firme "Pomiary i Badania Urządzeń Elektrycznych dr inż. J. Gębala i S-ka Kielce tel. (41) 361 37 12. Specjalizuje się ona tych tematach od kilku lat.

Anonimowo

Re: Ochrona przeciwporażeniowa

Post autor: Anonimowo » pn sty 22, 2001 8:47

Chodziło mi raczej o udział w merytorycznej dyskusji niż o adres. Zagadnienie to m o ż n a rozwiązać na kilka sposobów, w zależności od interpretacji enigmatycznych zapisów normatywnych. Problem nie jest natury metrologicznej, a raczej interpretacyjnej. Przyjmując różne założenia -co wobec braku konkretnych ustaleń jest dopuszczalne - można przy ocenie konkretnego układu dojść do diametralnie różnych wniosków.

Wieslaw

Re: Ochrona przeciwporażeniowa

Post autor: Wieslaw » ndz lut 18, 2001 16:40

Proponuje zapoznac sie z projektem PN \"Instalacje elektroenergetyczne o napieciu nominalnym powyzej 1 kV pradu przemiennego\"
Pr PN - E - 05115

Holdek

Re: Ochrona przeciwporażeniowa

Post autor: Holdek » ndz mar 11, 2001 0:39

Ochrone bada sie dla okreslonego obiektu energetycznego
Każdy obiekt posiada wyznaczoną obliczoną max moc zwarcia
jest to bezpośrednia informacja o prądzie zwarcia (wpływa bezpośrednio na min. przekrój przewodów uziemiaczy)
Pomocna okazuje sie analiza sieci "IT" 500V (Powszechna w górnictwie ,hutnictwie)

Henryk

Re: Ochrona przeciwporażeniowa

Post autor: Henryk » pn kwie 02, 2001 7:21

Maksymalna moc zwarciowa pozwala jedynie na wyznaczenie maksymalnego prądu podwójnego zwarcia z ziemią (Pr PN - E - 05115 zaleca szacowanie tej wartości jako praktycznie równej maksymalnej wartości zwarcia dwufazowego).
Jednak do określenia skuteczności ochrony bardzo istotnym parametrem jest czas trwania zagrożenia. Wobec faktu, że wartość prądu dwufazowego zwarcia z ziemią zależy od rozmieszczenia miejsc doziemionych w sieci, są możliwe takie przypadki, w których prąd ten nie spowoduje zadziałania zabezpieczeń zwarciowych, a zatem czas trwania zakłócenia jest niemożliwy do określenia, wypada zatem przyjąć w ocenie skuteczności ochrony, że jest to zakłócenie o czasie dłuższym niż 10 s. Mogą zaisnieć - i zaistnieją - przypadki, w których skuteczność ochrony w myśl przyjętych kryteriów jest zadawalająca dla maksymalnego prądu podwójnego zwarcia doziemnego, który pobudza np. bezzwłoczne zabezpieczenie zwarciowe, natomiast będzie niezadawalająca dla przypadku, w którym mniejszy prąd nie pobudzi zabezpieczenia, i zakłócenie należy uznać za długotrwałe.

ODPOWIEDZ