Oprawy oświetleniowe w zerowej klasie ochronności

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Re: oprawy oświetleniowe w zerowej klasie ochronności

Post autor: elmontjs » ndz mar 02, 2014 23:46

Simcode pisze:A CE to w latach 90 chyba nie było więc kolega epoki pomylił , a jaki to przepis każe mi wycofać oprawy w tej klasie kolega przytoczy go.

jeżeli nie CE , to znak B (w latach 90-tych obowiązywał),
:lol: a przepisu , który każe wycofać urządzenia w 0-wej klasie oczywiście nie ma. Jeżeli takie (np lampy) są , to jest to tzw "stan zastany" z okresu kiedy najprawdopodobmiej ich ochrona pp była rozwiązana inaczej (opisałem to wcześniej)
Nie jestem znawcą budowy urządzeń elektrycznych, ale w latach 90-tych klasa 0-rowa przestał mieć zastosowani w oprawach oświetleniowych (chyba , że było to jakieś specjalistyczne wykonanie np dedykowane do obwodów separowanych )
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Solidne mierniki w najlepszej cenie

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » ndz mar 02, 2014 23:50

No i widzisz trza tak od razu napisać a nie głupie mimki wstawiać w tekst i udawać że się wie .

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pn mar 03, 2014 0:00

Simcode pisze:No i widzisz trza tak od razu napisać a nie głupie mimki wstawiać w tekst i udawać że się wie .

kolego Simcode , pokaż mi gdzie ja napisałem że należy takie oprawy wycofać z użycie !!!!
:lol: widze że mamy zajmujący niedzielny wieczór :lol:

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » pn mar 03, 2014 15:14

elmontjs pisze:w latach 90-tych klasa 0-rowa już nie powinna być instalowana
Czy ja ci zarzuciłem zdejmowanie opraw doczytaj to ty sam sobie to napisałeś cytat;
" a przepisu , który każe wycofać urządzenia w 0-wej klasie oczywiście nie ma"
A muminki to dają chłopcy a nie poważni ludzie .

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pn mar 03, 2014 18:44

Simcode pisze:Czy ja ci zarzuciłem zdejmowanie opraw doczytaj to ty sam sobie to napisałeś cytat;
" a przepisu , który każe wycofać urządzenia w 0-wej klasie oczywiście nie ma"
A muminki to dają chłopcy a nie poważni ludzie .

Kolego Simciode dajesz się ponosić emocjom i moze zakończe tym wpisem, bo robi sie z tego nic nie wnosząca pyskówka (to nie muminki to emotikony), a mieliśmy pomóc rozwiązać problem ...ehh

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pn mar 03, 2014 18:51

arturowski pisze:Druga kwestia to oprawy w zerowej klasie ochronności z lat 90. Nie mają fabrycznego zacisku ochronnego (przewód PE niepodpięty). Dotknąć można ich tylko podczas zdejmowania szklanego klosza (trzeba przesunąć taką małą wajchę). Powierzchnia styku z ciałem jest rzędu kilku mm2. Nie ma sensu robić pomiarów. Jakie są zdania Fachowców?

nawet potencjał na przysłowiowej główce od szpilki może być niebezpieczny dla zycia i zdrowia , więc jak zapewniona jest ochrona przy uszkodzeniu w tych lampach ,dlatego też miło by było kol. autorowski gdybyś podał typ i producenta oprawy...może jest jakis kruczek ? Bo dalej się bede upierał że w 90-tych latach nie produkowano opraw w normalnym wykonaniu i 0-wej klasie.

Sylwester
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: Sylwester » pn mar 03, 2014 20:26

W 90-tych latach produkowano wszystko co możliwe a klient cieszył się , że udało mu się to kupić.
Czy te blaszane oprawy świetlówek powinny zostać odłączone od przewodu N?
A kiedy można było łączyć obudowe z N ?
Prosta sprawa jak był zacisk na obudowie to łączono z uziemieniem ( uziemianie ) jak zerowanie to z PEN.( wtedy tego tak nie nazywano)
Jak nie było zacisku to nie łączono.

arturowski
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: arturowski » pn mar 03, 2014 20:58

Panowie,

1) PBUE (1960r), rozdział XIII INSTALACJE OŚWIETLENIOWE, 3. Oprawy oświetleniowe, paragraf 18, 5) "Metalowe konstrukcje opraw, przewidziane do uziemienia lub zerowania, powinny być przyłączone do sieci uziemienia (zerowania) przy pomocy specjalnie do tego celu przeznaczonych śrub o wymiarach nie mniejszych jak M5."

2) PBUE (1960r), rozdział VII UZIEMIENIA I ZEROWANIE W URZĄDZENIACH ELEKTRYCZNYCH, 2. Uziemienia i zerowanie w urządzeniach elektrycznych o napięciu do 1kV, A. Wymagania ogólne, paragraf 22, 2. "Uziemienia ochronnego lub zerowania nie wymagają: 2) urządzenia umieszczone na wysokości powyżej 2,5 m, nie połączone z ziemią i obsługiwane z drewnianych drabin lub pomostów."

Ten warunek nie jest spełniony, bo przewód zerowy jest uziemiony, a oprawy oświetleniowe dostępne są z metalowej suwnicy.

3) PBUE (1960r), rozdział VII UZIEMIENIA I ZEROWANIE W URZĄDZENIACH ELEKTRYCZNYCH, 2. Uziemienia i zerowanie w urządzeniach elektrycznych o napięciu do 1kV, F. Przewody zerowe, uziemiające i zerujące, paragraf 50, 1. "Połączenia przewodów uziemiających i zerujących należy wykonać spawaniem, pewnym ześrubowaniem lub nitowaniem. Jako pewne ześrubowanie uważa się ześrubowanie przy pomocy podkładek sprężynujących."

4) PBUE (1960r), rozdział VII UZIEMIENIA I ZEROWANIE W URZĄDZENIACH ELEKTRYCZNYCH, 2. Uziemienia i zerowanie w urządzeniach elektrycznych o napięciu do 1kV, K. Przyłączanie przewodów uziemiających i zerujących w urządzeniach oświetleniowych, paragraf 57. "Oprawy oświetleniowe, gniazda wtyczkowe i wyłączniki należy uziemiać lub zerować przy użyciu zacisków przeznaczonych wyłącznie do tego celu."

Czy na podstawie tych cytatów można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy przewód zerujący łączący metalową obudowę oprawy oświetleniowej (na świetlówki) z przewodem zerowym, przykręcony do jednej ze śrub tej obudowy (ale nie specjalnie do tego przeznaczonej) jest zgodny z przepisami? Impedancja pętli zwarcia wypada całkiem dobrze (<1oma).

Temat opraw w zerowej klasie ochronności z lat 90' przełóżmy na później, bo jest ich zaledwie kilka, a tych o których piszę w tym poście, blisko sto.

Dziękuję za dyskusję i pozdrawiam!

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » pn mar 03, 2014 21:27

Klasa 0 - ochronę przed porażeniem stanowi izolacja podstawowa. W przypadku jej uszkodzenia ochronę zapewniają warunki środowiska. Czyli należy rozważyć czy dostęp z tej suwnicy jest ogólny ,czy ma tylko osoba wykwalifikowana .Na przykład elektryk podczas wymiany oświetlenia. A więc mamy do czynienia z sytuacją zastaną i przepisami obowiązującymi w trakcie ich budowy.
elmontjs pisze:Kolego Simciode dajesz się ponosić emocjom
Jestem zimny i niewzruszony.

arturowski
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: arturowski » pn mar 03, 2014 22:20

Czyli należy rozważyć czy dostęp z tej suwnicy jest ogólny ,czy ma tylko osoba wykwalifikowana
Teoretycznie ma dostęp tylko osoba wykwalifikowana i upoważniona. Ale:
a) wtedy obowiązywały PBUE, a nie udało mi się w nich znaleźć wzmianki o osobach wykwalifikowanych i zerowej klasie ochronności; może Kolego Simcode podpowiesz gdzie szukać?
b) nierozważne byłoby zostawić niezerowane obudowy i narazić elektryka na dotknięcie obudowy będącej pod napięciem ponad 6 metrów nad betonową podłogą.

ODPOWIEDZ