Oświetlenie ewakuacyjne czy coś się zmieniło?

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
sq3hmn
Rozmówca
Rozmówca

Oświetlenie ewakuacyjne czy coś się zmieniło?

Post autor: sq3hmn » pn lut 24, 2014 9:40

Czy ja coś przegapiłem czy coś ostatnio nowego się pojawiło na temat oświetlenia ewakuacyjnego, a może są jakieś nowe projekty (norm, przepisów) które niedługo wejdą?

Z tego co ja wiem na dzień dzisiejszy to oświetlenie ewakuacyjne jest częścią ochrony przeciwpożarowej i czasookres badania to 1 rok.
Minimalne natężenie to 1 lux w środku pasa drogi ewakuacyjnej i 0,5 lux na krawędzi tego pasa.
Czas działania minimum 1h

Czy to są nadal obowiązujące dane?

W gronie kilku elektryków i inspektorów usłyszałem kilka różnych opinii (np 5 lux nap 2 lux, np 2h) i zwątpiłem. Może ja coś przegapiłem z nowości. A tym bardziej nie miałem żadnych materiałów którymi mógłbym się podeprzeć, bo notatki i komputer zostały daleko :(

Serdeczna prośba o pilne podparcie mojej wiedzy albo wskazanie źródeł nowości!

Marcin

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

lukaszpol26
Rozmówca
Rozmówca

Re: Oświetlenie ewakuacyjne czy coś się zmieniło?

Post autor: lukaszpol26 » pn lut 24, 2014 10:32

Czas działania 2 h
Wymaganie tak jak napisałeś 1 i 0,5 lux

Odwołanie PN-EN 50172

Awatar użytkownika
piotrp
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: piotrp » pn lut 24, 2014 21:04

A w jakim to pkt. normy jest te 2h ?
Pozdrawiam Piotrek

jann111
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: jann111 » wt lut 25, 2014 0:19

sq3hmn pisze:Czy ja coś przegapiłem czy coś ostatnio nowego się pojawiło na temat oświetlenia ewakuacyjnego, a może są jakieś nowe projekty (norm, przepisów) które niedługo wejdą?

Marcin
Najnowsza to PN-EN 1838:2013-11E,której niestety nie mam,ale zawsze znajdziesz na www.pkn.pl.
Poprzednia z 2005 r. mówiła o wymaganym czasie dla ośw. ewakuacyjnego-1h.Natomiast w międzyczasie w znanym Rozporządzeniu z 12.04.2002 pojawił się wymagany czas 2h dla ośw. ewakuacyjnego i 1 h dla awaryjnego (zapasowego) .

a-w
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: a-w » wt lut 25, 2014 8:15

jann111 pisze:
sq3hmn pisze:Czy ja coś przegapiłem [...] ?

Marcin
Najnowsza to PN-EN 1838:2013-11E,której niestety nie mam,ale zawsze znajdziesz na http://www.pkn.pl.
Poprzednia z 2005 r. mówiła o wymaganym czasie dla ośw. ewakuacyjnego-1h.Natomiast w międzyczasie w znanym Rozporządzeniu z 12.04.2002 pojawił się wymagany czas 2h dla ośw. ewakuacyjnego i 1 h dla awaryjnego (zapasowego) .
Myślę, że przegapił Kolega Jann111.
1. Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w paragrafie 181 pkt 5 (zmiana z 12.03.2009) mówi:
"Awaryjne oświetlenie ewakuacyjne powinno działać przez co najmniej 1 godzinę od zaniku oświetlenia podstawowego"
2. Nie miałem jeszcze okazji zapoznać się z PN-EN 1838:2013, ale Rozporządzenie j.w. w zmianie z 10.12.2010 do obowiązkowego stosowania powołuje normę PN-EN 1838:2005.
3. To samo rozporządzenie tą samą zmianą przywołuje jako obowiązkową normę PN-EN 50172:2005, między innymi określającą częstości i zakresy sprawdzeń oświetlenia awaryjnego, w tym ewakuacyjnego.

Sylwester
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: Sylwester » śr lut 26, 2014 18:41

Wszystkie normy 1838 zostały wycofane poza jedną PN-EN 1838; 2013-11. Czas w tej normie 1h

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » śr lut 26, 2014 18:55

Panowie ! czas działania oświetlenia ewakuacujnego określa :Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. po jego ostatniej aktualizacji dokonana została zmiana z dwóch do jednej godziny ! , Ale istnieją jeszcze inne akty zwiazane ściśle z obiektem w ktorym zainstalowano oświetlenie (np. projekt, instrukcja użytkowania obiektu , czy instrukcja przeciwpożarowa), gdzie mogą być zawarte inne, obowiązujące na tym obiekcie wartości - są jakby obostrzeniem i należy je traktować jako "święte" (oczywiście nie mogą łagodzić w/w rozporządzenia)
Człowiek uczy się całe życie i ...

sq3hmn
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: sq3hmn » śr lut 26, 2014 21:29

Ok Dziękuję serdecznie za pomoc!

decom
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: decom » czw lut 27, 2014 20:16

- Na obiekcie powinien być założony „Dziennik” – służący do zapisów raportów przeglądów oświetlenia ewakuacyjnego. - Do dziennika powinien być dołączony projekt lub schemat rozmieszczenia oświetlenia ewakuacyjnego z określonymi natężeniami tego oświetlenia ( średnio 1 Lx , czas świecenia 2h) - W dzienniku powinny być odnotowywane przeglądy – co miesięczne (w przypadku używania automatycznego urządzenia testującego) lub codzienne przy zastosowaniu innych systemów - Coroczne dokonywane przez uprawnione jednostki. - Wszystkie urządzenia zastosowane na obiekcie muszą posiadać niezbędne i prawidłowe certyfikaty i deklaracje zgodności. Deklaracje zgodności może wystawiać jedynie producent na bazie badań przeprowadzanych w swoich laboratoriach lub jednostkach do tego uprawnionych.Awaryjne oświetlenie ewakuacyjne należy uruchamiać nie tylko w przypadku całkowitego uszkodzenia zasilania oświetlenia podstawowego, ale również w przypadku lokalnego uszkodzenia takiego, jak uszkodzenie obwodu końcowego.Awaryjne oświetlenie ewakuacyjne powinno działać w przypadku uszkodzenia jakiejkolwiek części zasilania oświetlenia podstawowego. Oprawy awaryjne zasilane nieciągle i oprawy awaryjne zespolone zasilane nieciągle powinny działać w przypadku uszkodzenia końcowego obwodu oświetlenia podstawowego. We wszystkich przypadkach należy przeprowadzić aranżacje w celu upewnienia się , że awaryjne oświetlenie ewakuacyjne będzie działać w przypadku uszkodzenia zasilania podstawowego danej strefy.sprawdzenie rozmieszczenia opraw oświetlenia ewakuacyjnego -umieszczenie oprawy co najmniej 2m nad podłogą, (Oświetlenie ewakuacyjne Pkt. 4,1) - Przy każdych drzwiach wyjściowych przeznaczonych do wyjścia ewakuacyjnego. - W pobliżu schodów, tak aby każdy stopień był oświetlony bezpośrednio. - W pobliżu każdej zmiany poziomu. - Obowiązkowo przy wyjściach ewakuacyjnych i znakach bezpieczeństwa. - Przy każdej zmianie kierunku. - Przy każdym skrzyżowaniu korytarza. - Na zewnątrz i w pobliżu każdego wyjścia końcowego. - W pobliżu każdego punktu pierwszej pomocy (poza drogą ewakuacyjną 5 Lx). - W pobliżu każdego urządzenia przeciwpożarowego i przycisku alarmowego (poza drogą ewakuacyjną 5lx, odległość na podłodze 2m.)Znaki przy wszystkich wyjściach awaryjnych i wzdłuż dróg ewakuacyjnych powinny być tak podświetlone, aby jednoznacznie wskazywały drogę ewakuacji do bezpiecznego miejsca. III. Pomiary natężenia oświetlenia w ciągach komunikacyjnych i strefach otwartych
Sprawdzana jest zgodność natężenia oświetlenia z wymaganiami norm, przede wszystkim
Czas działania oświetlenia ewakuacyjnego powinien wynosić co najmniej 2 godz. Zgodnie z wymaganiami PN-EN 1838:2005 czas zadziałania opraw oświetlenia awaryjnego nie może być dłuższy niż: - 5 s na drodze ewakuacyjnej i w strefie otwartej, - 0,2s w strefie wysokiego ryzyka. Natężenie oświetlenia awaryjnego mierzone na poziomie podłogi nie powinno być mniej niż: - 5 lx przy punktach pierwszej pomocy i urządzeniach przeciwpożarowych, - 1 lx dla drogi ewakuacyjnej, - 0,5 lx dla pola czynnego strefy otwartej.

Awatar użytkownika
power04
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: power04 » pt lut 28, 2014 16:42

Zgadzam sie w pelni z tymi wiadomosciami

ODPOWIEDZ