Podpis pod protokołem

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
janbrz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Podpis pod protokołem

Post autor: janbrz » ndz mar 26, 2017 22:55

Temat wałkowany niby wielokrotnie.
Bardzo proste pytanie-ile osób musi podpisać protokół z pomiarów elektrycznych.
Bo znów miałem telefon że, muszą być dwa podpisy. (Były ale Inspektor nie przekartkował protokołu) a ja wychodzę na dyletanta co nie zna przepisów.

Strażak wymaga jednego podpisu, bo twierdzi że Go wyłącznie interesuje osoba odpowiedzialna za zakres robót opisany w protokole.
Kierownik robót też jednoosobowo poświadcza prawidłowe wykonanie robót.

Od dawna jestem przekonany że protokół ze sprawdzenia instalacji powinna podpisać jedna osoba która bierze za niego całkowitą odpowiedzialność.

A to ile osób i co badało i czy zgodnie czy niezgodnie z przepisami to jego problem i służb bhp.
Nie wiem skąd zakorzeniło się żądanie dwóch podpisów?
Nawet nie wiadomo który ważniejszy? Pierwszy od góry, czy ten na końcu.
Jak jeden ma E, a drugi D to za błędy będzie odpowiadał który?
Czy ten z D ma latać po obiekcie i sprawdzać czy ten z E się nie pomylił?
Czy ten z E będzie sprawdzał czy ten z D nie porobił literówek?
A jak się zdarza że z E jest sześciu, a ten z D tylko siedzi za biurkiem i pisze to wszyscy mają się podpisać?
A jak obaj mają i E i D? Co biedny sąd zrobi w razie nieszczęścia? Będzie odpowiedzialność zbiorowa?
Przecież ten z D, często zbiera tylko wyniki cząstkowe podpisane przez dwóch pomiarowców i ma ich kopię u siebie i na ich podstawie przygotowuje protokoły.

W 60364 jest tylko odesłanie do przepisów krajowych odnośnie kwalifikacji osób wykonywujących pomiary.
Przepisy BHP wymagają dwóch osób dla prac niebezpiecznych.
Ale dlaczego podpisywać protokół mają dwie osoby?
Gdzie na to paragraf?

Irytacja bierze się ze złości, że w naszym kraju jest tyle niedopowiedzeń które służą do pokazania przewagi. Jeden chce dwa podpisy, drugi stuka się w głowę po co dwa.
To nie jest sympatyczne.
pozdrawiam

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

electrics
Rozmówca
Rozmówca

Re: Podpis pod protokołem

Post autor: electrics » pn mar 27, 2017 6:24

Zgadzam się z Kolegą w zupełności i podzielam irytację. U nas rządzi ten, który raniej wstanie. Papierologia jest rozbudowana na maxa.
Oczywiście, że protokoły, wystarczy, jeśli podpisze osoba z dozorem, jednak BHP mówi, że wykonywać mają dwie osoby, ale nie mówi, że mają to być ,,E" i ,,D". Na tym bazują inspektorzy i wychodzą potem z tego głupoty.

Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Ramzes2 » pn mar 27, 2017 14:35

Jeśli pamięć mnie nie myli, przepisy mówią że przy pomiarach mają być dwie osoby - albo dwie z uprawnieniami, albo jedna z upr. oraz druga przeszkolona z pierwszej pomocy. A papier - inna już sprawa...
Bardziej elektronik niż elektryk.
Z gazem, z prądem i z komarami nie ma żartów.
Moja pomoc jest czysto teoretyczna. Za Twoją ew. pracę odpowiadasz wyłącznie Ty.

McMarco
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: McMarco » pn mar 27, 2017 14:40

Witam!
Wybaczcie Panowie, że wtrącam się do dyskusji, aczkolwiek mam pytanie czy poprawne jest następujące zestawienie osób przeprowadzających pomiary (np. przy odbiorze instalacji elektrycznej w budynku jednorodzinnym):

Osoba X oraz osoba Y wykonująca pomiary (osoba X ma D+E, natomiast Y ma tylko E) i teraz pytanie czy osoba X może być również na papierze jako osoba sprawdzająca (mając D)? Wybaczcie za laickie pytanie, aczkolwiek nie jest to wcale takie oczywiste.
Dziękuję za odpowiedź.

janbrz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: janbrz » czw kwie 13, 2017 15:21

Zlecenie było jedno.
Pomiary robiło sześc osób, każdy z E i D.
Trzy robiło protokoły.
Spytałem kogo mam wylosować, żeby było dwie.
Inspektor się obraził.
Sześciu nie chciał.
Pracownicy się pytają czemu tylko dwóch ma odpowiadać za pomiary.
Szef komisji egzaminacyjnej (świadectwa kwalifikacyjne) twierdzi, że w Polsce
nie ma przepisu na ilość podpisów dla pomiarów elektroenergetycznych.
Próbę główną ciśnienia robi gazownik z E i niesie protokół do gazowni. I też jest dobrze.
No i to na tyle.

Ps. Ponoć jest okólnik Izby, że maja być dwa podpisy.
Wynika to ponoć z jakiegoś wyroku sadowego.
Może ktoś wie czy to prawda i czego dotyczyła sprawa?

Ilość podpisów nie ma nic wspólnego z pracami niebezpiecznymi.
Asekurować może człowiek bez świadectwa ale z przeszkoleniem w udzielaniu pierwszej pomocy.

electrics
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: electrics » czw kwie 13, 2017 15:34

Protokoły podpisuje osoba posiadająca świadectwo ,,D"
To, ile osób wykonywało pomiary nikogo nie powinno interesować. Człowiek kompetentny potwierdza swoim podpisem, że stan jest, jaki jest i tyle.
Wymóg dwóch podpisów pod protokołem opiera się na przepisach BHP, dotyczących prac niebezpiecznych, i wykonywania ich zgodnie z przepisami BHP.

Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Bogdankiz » pt kwie 14, 2017 5:31

electrics pisze:Protokoły podpisuje osoba posiadająca świadectwo ,,D"
To, ile osób wykonywało pomiary nikogo nie powinno interesować. Człowiek kompetentny potwierdza swoim podpisem, że stan jest, jaki jest i tyle.
Wymóg dwóch podpisów pod protokołem opiera się na przepisach BHP, dotyczących prac niebezpiecznych, i wykonywania ich zgodnie z przepisami BHP.
Hi

Wydaje mi się że ilość podpisów jest tak naprawdę świadectwem czy w ogóle ktokolwiek cokolwiek robił.

Znamy przypadki gdy ktoś podpisał dokument i niczego nie robił.
Dotyczy to spraw cywilno prawnych, złożenie podpisu z danymi osobowymi jest kluczowe w znalezieniu osoby która mogła poświadczyć nieprawdę.
Pozdrawiam Bogdan :)

rysiu71
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: rysiu71 » pt cze 23, 2017 21:04

Witam Kolegów.

Po dłuższej przerwie w mojej nieobecności na forum pragnę napisać parę słów n.t: podpisu pod protokołem pomiarowym.

Zawsze podpisywałem protokół sam z E1 ID1 i nikt tego nie kwestionował(ani Urząd Miasta ani inspektorzy z UDT) bo nie potrafiliby podważać jednego uprawnionego pomiarowca gdyż nie mogliby prawnie uzasadnić dlaczego tak twierdzą.
Wiec woleli się nie kompromitować ale raczej wydaje mi się,że byli prawdziwymi fachowcami znający przepisy i dobrze je interpretowali.

Ostatnio jednak na szkoleniu znowu temat wrócił bo jak twierdził wykładowca zapis w prawie budowlanym był sprzeczny z zapisem w prawie energetycznym i powinni protokół podpisać dwie osoby z E1 i D1.

Jak wynika z odpowiedzi pewnego urzędnika- interpretacja- wykładnia przepisów nie należy do urzędników administracji państwowej tylko do tego co je stosuje czyli- do tego co wykonuje te pomiary.
Pomiarowiec za to odpowiada a ni ten co podpowiada bo ten co podpowiada za nic nie odpowiada.

Jednak może się zdarzyć, że klient" Nasz Pan" zażyczy sobie dwa podpisy i co wtedy?.
My jesteśmy od wykładni i interpretacji a nasz klient ma pieniądze, których może nam nie wypłacić bo potraktuje to jako usługę niedokończoną.

Gdyby doszło do takiej sytuacji, że nawiedzonych żądających dwa podpisy będzie więcej to tylko wypada sprzedać mierniki i dać sobie spokój z tą "paranoją nadinterpretacyjną".

electrics
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: electrics » sob cze 24, 2017 10:44

I tak, I nie.
Tak, dlatego że za pomiary odpowiada osoba że świadectwem ,,D"
Natomiast nie, dlatego, że według przepisów BHP pomiary należą do prac niebezpiecznych i powinny być wykonywane przez dwie osoby, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ten drugi też się podpisał.

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » sob cze 24, 2017 15:55

janbrz pisze:Bo znów miałem telefon że, muszą być dwa podpisy. (Były ale Inspektor nie przekartkował protokołu) a ja wychodzę na dyletanta co nie zna przepisów.
Kolego zawsze możesz zapytać o wykładnię przepisów, w jakim przepisie paragrafie to pisze.
I zawsze odpowiedź będzie ta sama EEEE...
Inna sprawa że możesz wystawić dwie pieczątki i dwa podpisy jeden wykonał drugi sprawdził.
rysiu71 pisze:Ostatnio jednak na szkoleniu znowu temat wrócił bo jak twierdził wykładowca zapis w prawie budowlanym był sprzeczny z zapisem w prawie energetycznym i powinni protokół podpisać dwie osoby z E1 i D1.
To samo niech wskaże taki zapis w prawie energetycznym . Co za bzdury prawo energetyczne żeby się pomiarami zajmowało.

ODPOWIEDZ