Połączenie przekładników ferrantiego

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
andy127
Rozmówca
Rozmówca

Połączenie przekładników ferrantiego

Post autor: andy127 » sob kwie 22, 2017 21:18

Witam.
Poszukuję informacji jak łączyć uzwojenia przekładników ziemnozwarciowych.
Trzy kable 3-żyłowe pracują równolegle. Na każdym z nich zainstalowany jest przekładnik ferrantiego. Jak należy połączyć uzwojenia wtórne pomiarowe (zabezpieczeniowe)? Spotkałem układ z połączeniem szeregowym, ale chciałem się upewnić czy to jest poprawne połączenie. Uzwojenia wtórne dodatkowe pozostawiamy oczywiście otwarte.
Andrzej

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Aras
Rozmówca
Rozmówca

Re: Połączenie przekładników ferrantiego

Post autor: Aras » ndz kwie 23, 2017 8:19

Przekładniki powinny być połączone w układzie równoległym

andy127
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: andy127 » ndz kwie 23, 2017 13:58

Dziękuję za odpowiedź.
Też wydaje mi się, że połączenie powinno być równoległe, jednak nie mogę znaleźć jakiegoś pewnego potwierdzenia.
Mam do dyspozycji schemat Energoprojekt Katowice z 1978 r. gdzie połączenie jest szeregowe. W naturze jest też tak połączone. Przekładniki współpracują z zabezpieczeniem Rigx-10.
Jednak przy wymuszaniu prądu w jednym z przekładników prąd płynący przez zabezpieczenie nie ma wartości która wynikała by z przekładni.
Uzwojenie wtórne tego drugiego przekładnika (połączone w szereg) "przeszkadza" we właściwym odwzorowaniu prądu. Gdy to uzwojenie zewrzemy (wyeliminujemy) prąd płynący przez zabezpieczenie jest zgodny z oczekiwanym.
Obrazek
Potrzebuję konkretnego potwierdzenia, że połączenie równoległe jest poprawne.
Andrzej

Aras
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Aras » ndz kwie 23, 2017 15:50

Niestety jest to błąd w projekcie,

Układ połączeń przekładników powinien zapewniać na wyjściu sumę geometryczną prądów, a jest to możliwe tylko przy połączeniu równoległym.
Załóżmy, że dla opisywanego przypadku trzech wiązek kabli, popłynie w nich jednakowy prąd Io=10A, to po stronie wtórnej powinniśmy otrzymać 30A (w przeliczeniu przez przekładnię) i tak właśnie będzie przy połączeniu równoległym.
Przy połączeniu szeregowym na wyjściu otrzymamy tylko 10A

Wykonując pomiar przekładni poszczególnych przekładników, wynik nie może być prawidłowy, gdyż w układzie połączenia szeregowego obwód wtórny zamyka się przez wysoką impedancję stron wtórnych pozostałych przekładników. Płynie niewielki prąd magnesujący.

andy127
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: andy127 » wt kwie 25, 2017 23:29

Wszystko się zgadza.
Dla zobrazowania zrobiłem kilka testów z użyciem 2 takich samych przekładników IO-22e. Jako pomiar wykorzystałem MiCOM P139, który pokazywał prąd wejściowy (opisany jako I2) oraz przeliczony na stronę pierwotną (opisany jako WSK.).
Wszystko co piszesz się potwierdza. Szkoda, że nie mogę znaleźć jakiejś publikacji, która by podawała jak powinno się łączyć dla zabezpieczeń.
Jedynym tropem był ten stary schemat, który mnie nie przekonywał od samego początku.
Obrazek
Zapiski może się komuś przydadzą, więc wstawiam.
Dziękuję za pomoc.
Andrzej

ODPOWIEDZ