Pomiar czasu zadziałania wyłącznika różnicowoprądowego

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Re: Pomiar czasu zadziałania wyłącznika różnicowoprądowego

Post autor: elmontjs » czw lip 24, 2014 16:19

janbrz pisze:Istotny czas to dla 5 x <In t<40ms
Myślę , że koledze chodziło o 400 ms. W niektórych warunkach trzeba spełnić wymóg 200 ms.
Norma PN-HD 60364 w 6-tym arkuszu nie wymaga badania czasu zadziałania wyłącznika RCD (poza małym wyjątkiem, który przytoczył kol. Sylwester), ale jest jeszcze zapis w normie znowelizowanej w 2009r : PN-HD 60364-4-41 w rozdz 411, który mówi, że jeżeli warunek SWZ ma być spełniony przez wyłącznik RCD to musi on spełniać czasy wyłączenia takie jak dla innych zabezpieczeń (tab. 41.1 wspomnianej normy). Podsumowując, są to dwa przypadki kiedy należy sprawdzać czas działania RCD, ale osobiście namawiam kolegów "pomiarowców" , aby nie rezygnowali z tego badania - nie zajmuje dużo czasu, daje poczucie większego bezpieczeństwa przed porażeniem i czasem pozwala wychwycić niesprawny RCD, bo nie oszukujmy się, coś co działa z czasem powyżej 0,2 s. za kolejnym razem może nie zadziałać w ogóle (widziałem takie RCD - były prawdopodobnie nie zabezpieczone w trakcie prac tynkarskich, zasypane pyłem budowlanym, działały dopiero po kilkukrotnym pobudzeniu ręcznym z długim czasem, który stopniowo się zmniejszał w miarę zwiększania cykli pobudzeń).
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

janbrz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: janbrz » czw lip 24, 2014 17:00

Witam
Np. P304 po pracach gipsowych przestają działać,ale i znam takie którym czułość wzrosła do 2mA.
Nie wiem jak liczyć czas zadziałała,narastaniem rampy rządzi miernik.
Przy próbie 5x30 mA czas ma być mniejszy od 40ms dla wyłączników 30 mA
Jakie Rcd mają katalogowy T>0,4 s i dla jakiego prądu
jb

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » czw lip 24, 2014 17:38

janbrz pisze:Nie wiem jak liczyć czas zadziałała,narastaniem rampy rządzi miernik.
Nie wiem jakim miernikiem kolega dysponuje, ale z reguły czas zadziałania można mierzyć powodując przepływ prądu różnicowego na poziomie min 1xIn, a większość mierników ma możliwość wyboru kilku krotności In do 5x włącznie. Więc narastanie progowe prądu (rampa) nie ma miejsca przy pomiarze czasu zadziałania.
janbrz pisze:Przy próbie 5x30 mA czas ma być mniejszy od 40ms dla wyłączników 30 mA
-tyle charakterystyka standardowego RCD, ale norma narzuca czasy z w/w tabeli. Więc 40ms< t < 400ms (200ms) nie dyskwalifikuje wyłącznika RCD z punktu widzenia skuteczności SWZ, co najwyżej z nie dotrzymania parametrów produktu (który notabene nie musi być sprawdzany) , ale rzecz jasna może to być podstawa wymiany wyłącznika.
janbrz pisze:Jakie Rcd mają katalogowy T>0,4 s i dla jakiego prądu
Proponuje popatrzeć na charakterystyki I(t) wyłączników RCD selektywnych

janbrz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: janbrz » czw lip 24, 2014 19:34

Witam
Kolega napisał że czas zadziałała Rcd przekracza, 0,4 s.
Zaciekawiło mnie których i dlaczego.
Selektywne to nie za bardzo widzę w ochronie dodatkowej.

Wprowadzenie obowiązku ochrony gniazd przez Rcd ułatwiło ocenę ochrony przeciwporażeniowej.
Brak takiego zapisu w odniesieniu do obwodów oświetleniowych skutkuje tym iż nie bada się Swz dla opraw w I kl ponieważ jest to często niewykonalne bez demolki sufitów.
.
MPI525, AT3101, Mpi511, MFT1835 i trochę innego sprzętu.
pozdrawiam
jb

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » czw lip 24, 2014 20:23

janbrz pisze:Selektywne to nie za bardzo widzę w ochronie dodatkowej.
Żadne wyłączniki RCD nie należą obecnie do grupy ochrony przeciwporażeniowej przy uszkodzeniu (ochrony dodatkowej)
janbrz pisze:Wprowadzenie obowiązku ochrony gniazd przez Rcd ułatwiło ocenę ochrony przeciwporażeniowej.
Gdzie kolegi widzi ułatwienie? SWZ i tak należy sprawdzać dla bezpieczników, RCD jest tylko ochroną uzupełniającą (którą też należy sprawdzić).
janbrz pisze: ...skutkuje tym iż nie bada się Swz dla opraw w I kl ponieważ jest to często niewykonalne bez demolki sufitów.
Nic nie zwalnia pomiarowca od sprawdzenia ochrony przeciwporażeniowej na oprawach oświetleniowych.
janbrz pisze:MPI525, AT3101, Mpi511
Te znam i z pewnością w funkcji pomiaru czasu działania RCD zadają w zależności od ustawienia, prąd różnicowy natychmiastowo (czyli bez narastania ). Przyrządy te mierzą rzeczywisty czas przy wymuszonym prądzie 1x, 2x czy 5x In .

Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Bogdankiz » pt gru 16, 2016 17:33

Hi

Podbijam temat czy na dzień dzisiejszy coś się zmieniło ?

Czy jest obowiązek pomiaru czasu i jakie wartości są maksymalne ?
Pozdrawiam Bogdan :)

JacekH07
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: JacekH07 » sob gru 17, 2016 18:48

Z tego co mi wiadomo nie ma obowiązku sprawdzania czasu zadziałania RCD.
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką

Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: elpapiotr » pn gru 26, 2016 10:31

Witam.
JacekH07 pisze:Z tego co mi wiadomo nie ma obowiązku sprawdzania czasu zadziałania RCD.
Nie do końca jest to prawda.
Są wyjątki, zgodnie z PN-HD 60364-6.
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.

ODPOWIEDZ