Pomiar impedancji petli zwarcia

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Vio230
Rozmówca
Rozmówca

Pomiar impedancji petli zwarcia

Post autor: Vio230 » czw lip 03, 2014 20:37

Witam Panowie, pisze ponieważ mam pewien dylemat, chodzi o pomiary pętli zwarcia jakie wykonuje mój kolega w pracy, ja mu przy tym pomagam. Wykonujemy pomiary przy wciągarkach łańcuchowych.

Dla przykładu pokaże o co dokładnie mi chodzi:
Obrazek

Tylko jak wykonujemy pomiary w instalacji podłączonych jest kilka takich wciągarek tylko na jednym przewodzie zasilającym i jednym wyłączniku głównym. Pomiar wykonujemy na przewodzie zasilającym bezpośrednio przy wciągarce, mierzymy Z L-PE pomiędzy L1-PE, L2-PE, L3-PE. I tu nasuwają się wątpliwości:

-czy na wynik pomiaru ma wpływ to, ze wszystkie wciągarki są wpięte w obwód?
-czy na wynik pomiaru ma wpływ długość przewodu oraz przekrój?
-czy na wynik pomiaru ma wpływ jakie bezpieczniki są w układzie?

Pomiar wykonujemy miernikiem Profitest MTech,

Moze ktos wyjaśnić jak powinien wyglądać prawidłowy pomiar?

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

electrics
Rozmówca
Rozmówca

Re: Pomiar impedancji petli zwarcia

Post autor: electrics » czw lip 03, 2014 21:51

Mierzycie dobrze.
a) nie
b) tak
c) tak

Vio230
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Vio230 » pt lip 04, 2014 20:23

Dzieki za odpowiedz
b) czy ma wpływ, chodzilo mi o przekroj. Do miernika nie wprowadzamy przekroju, wiec jak to jest wyznaczane ?

Aras
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Aras » pt lip 04, 2014 22:53

Witam.

Przekrój i długość użytych przewodów, a także rodzaj zastosowanych zabezpieczeń ma wpływ na wartość impedancji pętli zwarcia.
Miernik mierzy jej rzeczywistą wartość z zależności Z=U/I, a nie oblicza z przekroju przewodu.

Przekornie powiem, że przekrój, długość przewodu nie ma wpływu na wynik pomiaru. Nie możemy przecież zmieniać przekroju w trakcie pomiarów.
Ma wpływ na wartość Z, a miernik ma ją po prostu zmierzyć.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » sob lip 05, 2014 1:00

b) czy ma wpływ, chodzilo mi o przekroj.
Jedną ze składowych impedancji jest rezystancja, a ta ściśle zależy od długości i przekroju przewodu (R= p x l/S; gdzie p (ro)-rezystywność, l - długość, S - przekrój) . Rezystancja przewodu jest zatem wprost proporcjonalna do długości przewodu i odwrotnie proporcjonalna do jego przekroju.
Drugą składową jest reaktancja, która w przewodach instalacji elektrycznej nie ma wielkiego wpływu na wartość impedancji samego przewodu.
Człowiek uczy się całe życie i ...

janbrz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: janbrz » sob lip 05, 2014 7:32

Witam

Cytat: "Na wynik pomiaru mają wpływ zastosowane zabezpieczenia"

Na ocenę wyniku tak, ale co z wartością?
Nie wiem czy Koledzy maja na myśli niedokręcone wkładki?

pozdrawiam
jb

adzik
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: adzik » sob lip 05, 2014 12:13

Tak, zabezpieczenia mają wpływ na wartość impedancji pętli. Proszę poszukać w katalogach producentów np. jaką wartość impedancji mają wyłączniki o In=0.3-1A. Są to wartości na tyle duże, że obwody nimi zabezpieczone zyskują selektywność (niezamierzony pozytywny efekt uboczny) - wtrącona wartość impedancji przez wyłącznik powoduje, że prąd zwarciowy nie będzie natychmiast powodował zadziałania zabezpieczenia głównego.
Ostatnio zmieniony sob lip 05, 2014 14:07 przez adzik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » sob lip 05, 2014 13:59

janbrz pisze:Cytat: "Na wynik pomiaru mają wpływ zastosowane zabezpieczenia"

Na ocenę wyniku tak, ale co z wartością?
Np. zastosowany w obwodzie zasilania silnika, wyłącznik silnikowy, w zależności od prądu znamionowego styków (ale mówimy tu o małych wartościach , powiedzmy do 2,5A) dodaje do pętli zwarcia 0,1 - 0,2 om, a zastosowana w bliźniaczym obwodzie wkładka bezpiecznikowa CH 8x32 w rozłączniku dodaje wartość rzędu kilku setnych oma (ok. 0,05-0,07). Inny przykład: wyłącznik RCD ze stykami 25 A po ok.15 latach pracy zawyżał pętlę zwarcia o 0,45 oma, a nowy ze stykami 40A już ok 0.1 oma. Więc to dowód na to, ze rodzaj zabezpieczenia ma wpływ na wartość pętli zwarcia w obwodzie. Ale po to są mierniki żeby sprawdzić obwód z zainstalowanym zabezpieczeniem i do niego sie odnosić przy wyliczeniu Z dopuszczalnej.

janbrz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: janbrz » sob lip 05, 2014 15:38

P=I2 x R=40 x 40 x 0,1=160W
Spore straty jak na nowy wyłącznik, pewnie przy znamionowym będzie się świecił.
Ostatnio P312B16 przy 13A miał temperaturę 90 stopni, "zasilał" główny serwer po upsie. Pan Informatyk baaardzo niechętny, aby nas dopuścić do tablicy minę miał bezcenną.
Wartość wskazywana przez miernik nie bierze się z powietrza tylko składników cząstkowych. Wzrost temperatury podnosi rezystancje i często luzuje zaciski, spadek odwrotnie itd i tp...
Czasy też wiemy jakie muszą być spełnione dla SWZ w różnych warunkach.
Toż to dział dla pomiarowców, lepiej spytać o to tego Kolegę z którym robi się pomiary.
pozdrawiam
jb

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » sob lip 05, 2014 16:44

janbrz pisze:Wzrost temperatury podnosi rezystancje i często luzuje zaciski, spadek odwrotnie itd i tp...
Dokładnie-masz rację, dodatkowo wypala styki co też w dłuższej perspektywie podnosi rezystancję przejścia.
janbrz pisze:Spore straty jak na nowy wyłącznik, pewnie przy znamionowym będzie się świecił.
Rzeczywiście spore (wyłącznik firmy z kiepskimi referencjami z dalekowschodniej produkcji - ekonomia budżetówki), ale czy kolega widział, żeby kiedyś wyłącznik RCD wytrzymał długotrwałe obciążenie znamionowe? Pamiętam jak ładnych kilkanaście lat temu kazano mi wykonać zasilanie z RCD do specjalnej myjki, gdzie grzałki pobierały 72A. Zamówiłem różnicówkę 80A (wtedy największa bezpośrednia), dobezpieczyłem jakimś "s" -em 80A. Myjka pracuje prawie bez przerwy przez jedną zmianę i pobierała 72-74A . Wyłącznik RCD przeżył 2 dni, kolejny podobnie, potem inwestor zrezygnował z ochrony wyłącznikiem RCD. Dziś wiem , że to był poważny błąd - należało szukać rozwiązania pośredniego ze stykami co najmniej 125A. Utwierdziła mnie w tym konsultacja z przedstawicielem producenta różnicówki, który nieoficjalnie zalecił, aby długotrwały prąd dobierać na poziomie 0,6 x In (nie wymienię firmy, bo jest zbyt dobrze znana w Polsce).

ODPOWIEDZ