Pomiar impedancji pętli zwarcia oświetlenia.

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dper20
Rozmówca
Rozmówca

Pomiar impedancji pętli zwarcia oświetlenia.

Post autor: dper20 » pn sty 30, 2017 12:25

Witam
W sklepie zostało zamontowane nowe oświetlenie tzn. Szynoprzewody .
Instalacja już była i teraz pytanie czy trzeba robić pomiary pętli zwarcia ?
Pytanie może dziwne, ale nie wglebialem się jeszcze w tematykę pomiarową.
Pozdrawiam

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Andrzej19903
Rozmówca
Rozmówca

Re: Pomiar impedancji pętli zwarcia oświetlenia.

Post autor: Andrzej19903 » wt sty 31, 2017 7:35

Po każdej zmianie w instalacji elektrycznej należy przeprowadzać stosowne próby i badania. W tym wypadku został zainstalowany szynoprzewód na oświetlenie i należy dokonać stosownych pomiarów.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » wt sty 31, 2017 10:27

dper20 pisze:W sklepie zostało zamontowane nowe oświetlenie tzn. Szynoprzewody .
Instalacja już była i teraz pytanie czy trzeba robić pomiary pętli zwarcia ?
Jeżeli ochrona przeciwporażeniowa przy uszkodzeniu dla wspomnianego oświetlenia ma się opierać na samoczynnym wyłączeniu zasilania , to pomiar IPZ jest potrzebny ( no i ocena skuteczności SWZ) a może zastosowano tam inny środek ochrony? .. to trzeba wiedzieć.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Awatar użytkownika
Elektro-Serwis
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: Elektro-Serwis » ndz lut 05, 2017 0:24

Witam
No to kamyczek do tego tematu.
A czy w przypadku tego szynoprzewodu potrzebne są pomiary przy zmianie lamp lub ich przesunięciu miejscami
Pozdrawiam DareckY

Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Ramzes2 » pn lut 06, 2017 20:59

Elektro-Serwis pisze:Witam
No to kamyczek do tego tematu.
A czy w przypadku tego szynoprzewodu potrzebne są pomiary przy zmianie lamp lub ich przesunięciu miejscami
Z tego co mi się wydaje: przy zmianie lampy na inną lub przy jej przeniesieniu - powinno się zmierzyć imp. pętli - za wyjątkiem gdy lampa jest w innej klasie ochronności niż I i nie posiada złącza dla PE. W każdym razie, pomiar izolacji nie ma nic do tego - czyli zawsze należy go wykonać ponownie.
Bardziej elektronik niż elektryk.
Z gazem, z prądem i z komarami nie ma żartów.
Moja pomoc jest czysto teoretyczna. Za Twoją ew. pracę odpowiadasz wyłącznie Ty.

Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: e-sparks » wt lut 07, 2017 10:36

Ramzes2 pisze:Z tego co mi się wydaje: przy zmianie lampy na inną lub przy jej przeniesieniu
Źle Ci się wydaje.
Przesunięcie (przeniesienie) lampy na szynoprzewodzie nie skutkuje koniecznością wykonania ponownie pomiarów, ponieważ nie jest to zmiana miejsca montażu, lampa ciągle jest na tej samej szynie co poprzednio.
Każdy, kto widział lampy montowane na szynoprzewód wie, że nie ma możliwości bez jej rozbierania wykonania pomiaru np Zs na jej zaciskach.
I nie ma możliwości zmiany lampy na inną z inną klasą ochronności, niż oryginalna.
Pozdrawiam, Wiesław

Awatar użytkownika
Ramzes2
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Ramzes2 » wt lut 07, 2017 17:08

e-sparks pisze:
Ramzes2 pisze:Z tego co mi się wydaje: przy zmianie lampy na inną lub przy jej przeniesieniu
Źle Ci się wydaje.
Przesunięcie (przeniesienie) lampy na szynoprzewodzie nie skutkuje koniecznością wykonania ponownie pomiarów, ponieważ nie jest to zmiana miejsca montażu, lampa ciągle jest na tej samej szynie co poprzednio.
Każdy, kto widział lampy montowane na szynoprzewód wie, że nie ma możliwości bez jej rozbierania wykonania pomiaru np Zs na jej zaciskach.
I nie ma możliwości zmiany lampy na inną z inną klasą ochronności, niż oryginalna.
Oczywiście musiałeś znaleźć jeden wyjątek, aby się pokłócić.

Do tego, powiedz mi, gdzie stosujesz lampy na które potrzeba dwa dni aby je rozebrać?

Proszę o spokój!
Bardziej elektronik niż elektryk.
Z gazem, z prądem i z komarami nie ma żartów.
Moja pomoc jest czysto teoretyczna. Za Twoją ew. pracę odpowiadasz wyłącznie Ty.

Awatar użytkownika
Elektro-Serwis
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: Elektro-Serwis » pt lut 10, 2017 21:11

To podpowiem dla nie wtajemniczonych.
Zgodnie z Przepisami to każde przesunięcie lampy jak i dołożenie powinno być zakończone pomiarem. Ale jak to zrobić ma obsługa sklepu jak przychodzi odgórne zarządzenie o zmianie oświetlenia w sklepach to trzeba by było robić pomiary co dwa tygodnie , a tu sklepów chmara rozsiana po Polsce. Więc szyno przewody zostają po macoszemu z jednym pomiarem po instalacji.
A co do klasy tych lamp , to mam dwa rodzaje w tym momencie w II klasie i w I klasie .
Pierwsze są LED'owe a drugie metalohalogenowe i nawet przesunięcie i centymetr zmienia wartości impedancji na sytach.
Pozdrawiam DareckY

janbrz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: janbrz » pt lut 24, 2017 7:08

Jeśli chodzi o szynoprzewody do opraw oświetleniowych na sklepach to najczęściej spotykam trójfazowe. Cztery żyły robocze wewnątrz i aluminiowy korpus jako żyła ochronna.
Nie ma co tematu komplikować bo czasami wiszą na stalowych linkach podwieszone do stalowej konstrukcji, ale to sobie darujmy.
Każda oprawa ma przełącznik umożliwiający podłączenie jej do jednej z faz lub zdjęcie beznapięciowo z szynoprzewodu przewodu.
Jak wyciągniemy palnik HQI (oprawy w I kl.) to mamy dostęp tylko do styków modułu zasilającego. Całość wisi 3-4 m nad posadzką.
Jaką Kolega ma procedurę na zmierzenie pętli? Sieciówki mają jakieś sposoby?
Bo w żadnej dokumentacji nigdy nic nie znalazłem?

janbrz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: janbrz » ndz lut 26, 2017 11:04

Jedynym wyjściem jest potraktowanie tych i podobnych opraw jako urządzenia.(PAT)
Zdarza się, że są RCD na takich obwodach to przynajmniej można sprawdzić ciągłość PE.
Często są pętle zamknięte z szynoprzewodów, a oprawy rozmieszczone nierównomiernie i nigdy nie wiadomo ile jest włączonych na która fazę. Ot takie to banalne na oko.
W tych konstrukcjach najsłabszym elementem są łączniki między segmentami, bo całość to tak się "dynda" i się luzują styki między nimi.

ODPOWIEDZ