Pomiar prądu i czasu zadziałania wył rp na napięcie 440/690V

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
scss
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Kontakt:

Post autor: scss » czw paź 31, 2019 12:03

Witam serdecznie.

Poszukuję miernika, który da radę pomierzyć prąd i czas zadziałania wyłącznika rp o znamionowym napięciu pracy 440/690V. Niestety mój miernik wymiękł ;-(.
Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam. Grzesiek

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » czw paź 31, 2019 19:46

Jeżeli taki miernik jest, to będzie kosztował krocie i pewnie i tak nie kupisz dla jednej czy kilku różnicówek. A przecież można stworzyć układ pomiarowy z miliamperomierza , rezystora dekadowego i odpowiedniego czasomierza (z tym ostatnim będzie najciężej - popytaj w większych firmach- stosuje się takie do pomiaru czasów własnych wyłączników ... może gdzieś pożyczysz).
Drugi sposób to wymontować róznicówkę i sprawdzić ją w instalacji 400/230V ale oczywiście nie będzie to układ naturalnej pracy tego zabezpieczenia, więc i tak ostateczna próba wraz z funkcjonalną powinna odbyć się w sieci z której wymontujesz zabezpieczenia.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Awatar użytkownika
scss
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Kontakt:

Post autor: scss » pt lis 01, 2019 13:05

Witam!

Dziękuję za odpowiedź. Też myślałem o układzie R i mA i pomiar czasu, lecz aby można było wyniki z takiego układu protokołować, wskazane byłoby aby układ ten był certyfikowany (coś jak mierniki do badań instalacji elektrycznej).
Raczej szukam specjalizowanego urządzenia (miernika), cena to kwestia wtórna. Pomiarów było by dużo i myślę, że zakup by się opłacił.

Pozdrawiam
Pozdrawiam. Grzesiek

witek17
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: witek17 » sob lis 02, 2019 12:42

"Też myślałem o układzie R i mA i pomiar czasu, lecz aby można było wyniki z takiego układu protokołować, wskazane byłoby aby układ ten był certyfikowany (coś jak mierniki do badań instalacji elektrycznej)."
Moim skromnym zdaniem :) wskazane, ale nie bezwzględnie konieczne. Jako pomiarowiec podpisujesz protokoły, więc o ile jesteś pewny swojej metody, to też śmiało możesz pod wynikami jej stosowania się podpisać. Stosowanie drogich mierników ma sens w przypadku dużej ilości pomiarów, bo wtedy jest to zwykłe ułatwienie pracy, ale większość uważa je także za "d...chrony" :D, bo przecież miernik tak pokazał.

"Pomiarowcem" nie jestem, zawsze do wszystkiego podchodzę najpierw na "zdrowy, chłopski rozum" :) Nurtuje mnie jedno pytanie, wiecie jakim sposobem mierzą Wasze mierniki? Różnicówki są różne, niekiedy mają rozbudowane człony pomiarowe. Czy Normy wymagają wtedy sprawdzenia każdego obwodu pomiarowego, w sensie czy sinusem, potem pulsującym, potem np. impulsowym? Czy sprawdzane jest to wszystko sinusem tylko? Bo takie uproszczenie może bezpośrednio wpływać na sens pomiaru, czyli stwierdzenie że jest bezpiecznie. Znacie charakterystyki różnych typów różnicówek? Czy stosujecie je (pytanie zwłaszcza do projektantów) na zasadzie "bo tak trzeba", "bo są". Czy popieracie to obliczeniami? Jakiego typu są obliczenia dla typów A, B?

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » sob lis 02, 2019 21:10

witek17 pisze:
sob lis 02, 2019 12:42
Jako pomiarowiec podpisujesz protokoły, więc o ile jesteś pewny swojej metody, to też śmiało możesz pod wynikami jej stosowania się podpisać.
Kolego, pomiarowiec podpisuje się pod protokołem z orzeczeniem wynikającym z przeprowadzonych oględzin i prób elektrycznych a nie pod metodą pomiarową - ona wynika zasad elektrotechniki, czasem wymogów norm. Więc wyniki pomiarów są jedną z podstaw do wydania orzeczenia , one mają być rzetelne i mieszczące się w granicach błędu dopuszczalnego normą. Aby udowodnić "prawdziwość" tych wyników stosuje się przyrządy wzorcowane.
witek17 pisze:
"Pomiarowcem" nie jestem, zawsze do wszystkiego podchodzę najpierw na "zdrowy, chłopski rozum"
Ten "zdrowy chłopski rozum" często rozmija się "uznaną wiedzą techniczną" :D - wiem to z doświadczenia.
witek17 pisze:
Nurtuje mnie jedno pytanie, wiecie jakim sposobem mierzą Wasze mierniki?
Nie wyobrażam sobie, że pomiarowiec tego nie wie

A poważnie:
scss pisze:
pt lis 01, 2019 13:05
Raczej szukam specjalizowanego urządzenia (miernika)
Pytałeś np w Sonelu, czy zwykły MPI525 nie poradzi sobie z pomiarem RCD przy napięciu 440V ? Piszą w specyfikacji:
" - zakres napięć pomiarowych: 95...440V, częstotliwoœć 45...65Hz"
Człowiek uczy się całe życie i ...

witek17
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: witek17 » sob lis 02, 2019 22:18

elmontjs pisze:
sob lis 02, 2019 21:10
witek17 pisze:
Jako pomiarowiec podpisujesz protokoły, więc o ile jesteś pewny swojej metody, to też śmiało możesz pod wynikami jej stosowania się podpisać.
Kolego, pomiarowiec podpisuje się pod protokołem z orzeczeniem wynikającym z przeprowadzonych oględzin i prób elektrycznych a nie pod metodą pomiarową - ona wynika zasad elektrotechniki, czasem wymogów norm. Więc wyniki pomiarów są jedną z podstaw do wydania orzeczenia , one mają być rzetelne i mieszczące się w granicach błędu dopuszczalnego normą. Aby udowodnić "prawdziwość" tych wyników stosuje się przyrządy wzorcowane.

To w zasadzie to samo co ja napisałem :) Nie wspomniałem o tym, że trzeba mierzyć suwmiarką :)
witek17 pisze:
"Pomiarowcem" nie jestem, zawsze do wszystkiego podchodzę najpierw na "zdrowy, chłopski rozum"
Ten "zdrowy chłopski rozum" często rozmija się "uznaną wiedzą techniczną" :D - wiem to z doświadczenia.

"Zdrowy chłopski rozum" to przede wszystkim logika. Na tym bazuję. Dzięki "uznanej wiedzy technicznej" rozpadają się promy kosmiczne, a ludzi poraża prąd. Zauważ proszę, że normy się zmieniają, jest to efekt adaptacji norm do pojawiających się przypadków. Niektóre przypadki pojawiają się rzadko, niektóre często. Takich idiotyzmów jakie potrafi wymyślić instalator, obsługa i inni ludzie, nie jest w stanie przewidzieć umysł profesorski. Dopiero post factum dodaje się nowe punkty do norm, bo nikt o rzetelnej wiedzy nie jest w stanie tak bardzo spieprzyć instalacji (i innych wytworów techniki), jak "sprawni umysłowo inaczej" :D, a żeby prześledzić ich tok rozumowania, to samemu trzeba być "sprawnym umysłowo inaczej" :)
witek17 pisze:
Nurtuje mnie jedno pytanie, wiecie jakim sposobem mierzą Wasze mierniki?
Nie wyobrażam sobie, że pomiarowiec tego nie wie

Jestem dużo bardziej pesymistycznie nastawiony, niestety występuje efekt zaniku podstaw wiedzy. Ludzie wiedzą że miernik typ XXX coś mierzy, ale nie mają pojęcia o zasadzie pomiaru. Podobnie jak ludzie używają telewizorów, a rzadko kto wie jak to działa. Dawniej musieli wiedzieć jak mierzyć, dzisiaj miernik jest często "mądrzejszy" od operatora :D
P.S. Nadal nurtuje mnie kwestia pomiarów RCD innych niż zwykłe, czy są sprawdzane prądem pulsującym, itd.?

A poważnie:
scss pisze:
pt lis 01, 2019 13:05
Pytałeś np w Sonelu, czy zwykły MPI525 nie poradzi sobie z pomiarem RCD przy napięciu 440V ? Piszą w specyfikacji:
Przepraszam za niską czytelność odpowiedzi, czyli wstawki wyglądające tak jakby to Kolega pisał.

Awatar użytkownika
scss
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Kontakt:

Post autor: scss » ndz lis 03, 2019 13:52

Witam!

Proponuję wrócić do sedna mojego pytania:
elmontjs pisze:
sob lis 02, 2019 21:10

Niestety, te wartości dotyczą Pomiarów impedancji pętli zwarciowej
Dla Badania wyłączników różnicowoprądowych typu AC, A i B:
- pomiary dla napięcia 95...270 V.
Pozdrawiam. Grzesiek

ODPOWIEDZ