Pomiar przeciwporażeniowy a urządzenie II klasy

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
milysms
Rozmówca
Rozmówca

Re: Pomiar przeciwporażeniowy a urządzenie II klasy

Post autor: milysms » czw kwie 05, 2018 14:34

To była odpowiedź, że traktuję sobie lekceważąco temat ochrony przyjmując 5 s do obliczeń:
411.3.2.2:
Dłuższe czasy wyłączenia ... oraz elektrowniach

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pt kwie 06, 2018 11:53

milysms pisze:To była odpowiedź, że traktuję sobie lekceważąco temat ochrony przyjmując 5 s do obliczeń:
411.3.2.2:
Dłuższe czasy wyłączenia ... oraz elektrowniach

Po pierwsze: wypisując "ciekawostki" o czasie samoczynnego wyłączenia dla urządzenia w II kl. ochronności, udowadniasz, że nie rozumiesz na czym polega ochrona przy uszkodzeniu takich urządzeń.
Po drugie: nie wyrywaj słówek ze zdania normy, żeby naginać warunki bezpieczeństwa ! Mam nadzieje, że do hasła "elektrownia" nie zaliczasz biurowców, portierni na terenie zakładów- elektrowni. Kontekst zdania Uwagi z normy, którego przytoczyłeś 2 słowa! wskazuje, że dotyczy obwodów: rozdzielczych, przesyłowych i związanych z nimi, jakich niemało w elektrowni.

Odbiegnę od omawianego grzejnika z symbolem podwójnego kwadratu , niech będzie to grzejnik w I kl. (bo ich dotyczy środek ochrony , jakim jest SWZ) .... to wytłumacz czym różni się bezpieczeństwo użytkowania i zachowania warunków ochrony przeciwporażeniowej takiego urządzenia zamontowanego np w zwykłym urzędzie, biurowcu elektrowni , czy w pomieszczeniu rozdzielni (np. w elektrowni)???

Wg mnie problem czasu wyłączenia (0,4s.) urządzeń o prądzie znamionowym niższym niż 32 A w zakładach, tym bardziej elektrowniach, które są zasilane przez transformatory Sn/Nn jest sztuczny i występuje niezwykle rzadko a jak już, to wynika z zaniedbania, z zastosowania za małych przekrojów przewodów. Mam nadzieje, że Ty tak kolego nie projektujesz? :)
Człowiek uczy się całe życie i ...

milysms
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: milysms » pt kwie 06, 2018 22:18

Zacytowałem tylko fragment, żeby taki ktoś jak ty sobie zobaczył o który akapit normy chodzi, nie będę cytował całej normy.

Zasilanie obwodów oświetleniowych, gniazd wtykowych odbiorów nietechnologicznych w EC zasilają transformatory 400kVA maks 630kVA (najczęściej) które zlokalizowane są w głównym budynku EC. Ze względów na duże obszary a co za tym idzie duże odległości urządzeń od trafo mamy niskie prądy zwarciowe co jest często problemem, więc nie bardzo wiesz o czym piszesz.

Po twojej wypowiedzi już widzę że traktujesz z góry ludzi jako niedouczonych inżynierów. ja nie jestem tutaj żeby się sprzeczać tylko pomagać, żadna z Twoich wypowiedzi w tym temacie nie wniosła nic konkretnego oprócz zamieszania.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » sob kwie 07, 2018 19:18

milysms pisze:Po twojej wypowiedzi już widzę że traktujesz z góry ludz
Nie traktuje Cię kolego z góry a jak się tak poczułeś to przepraszam. Próbuje Ci tylko uświadomić że jednak nie pomagasz a wręcz wprowadzasz w wątku zamęt pisząc o czasie SWZ dla grzejnika w II klasie ochronności.
Człowiek uczy się całe życie i ...

domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: domsat » wt kwie 10, 2018 19:18

Kiedyś pisałem o precyzyjnym opisaniu problemu na który chce się otrzymać informacje. Ten temat to właśnie dobry przykład. Jego autor zamiast pisać gdzie i kto go wysłał, bo to nikogo nie interesuje, powinien podać w jakim to obiekcie znajduje się ów grzejnik. A tak to zeszliśmy na temat ochrony urządzeń w elektrowniach lub elektrociepłowniach. Wg mnie wspomniany grzejnik to ścienny konwektor i jest w jakimś biurze. Sam takie montowałem. One są II kl. ochronności i zwykle fabrycznie nie mają wtyczki. Podłącza się je bezpośrednio do puszki, ta może być dedykowana do zasilania urządzeń AGD. Pomiary - nic tu nie mierzysz, PE w puszce Cię nie interesuje. W protokole piszesz, że urządzenia II kl. ochronności zostały poddane oględzinom, które wypadły pomyślnie i można je eksploatować. Proste ! Oczywiście pewnie zaraz ktoś się odezwie i będzie mącił i robił z igły widły. I jeszcze jedno - niektóre z w/w grzejników mają przewód 3-żyłowy: brązowy=fazowy, niebieski=N, czarny=sterujący.

ODPOWIEDZ