Pomiar rezystancji izolacji uzwojeń silników oraz kabli zasilających na dużym obiekcie przemysłowym

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Pomiar rezystancji izolacji uzwojeń silników oraz kabli zasilających na dużym obiekcie przemysłowym

Post autor: elmontjs » śr maja 16, 2018 10:08

Oj kol . Simcode czytam ... co Ty wypisujesz ? szukasz prowokacji i haków w tak prostych tematach . Nie pisz w ukryciu o papierowej izolacji kabla i potem mówisz że 7Mom jest wynikiem nieprawidłowym Riso; Nie pisz o transformatorach 20/0,4 kV bo tam już jest potrzebny współczynnik absorpcji , dla mnie kompletnie mylisz pojęcia . Mówimy o przysłowiowym silnik 3kW zasilanym kawałkiem YDY z rozdzielni czy szafy sterowniczej urządzenia.
Simcode pisze:
pn maja 14, 2018 13:18
Nie chodzi o to co jest walnięte .Chodzi o prawidłowy wynik,
Chyba nie masz racji ... skoro jest pomiar Riso wyższy od wymaganego to masz wynik dla zestawu kabel + silnik , co warto zaznaczyć w protokole z pomiarów. Jeżeli wynik jest niższy od wymaganego , to właśnie chodzi o to żeby "wyłapać" co jest walnięte i wtedy rozpiąć trzeba :) i wszystko w tym temacie .
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » śr maja 16, 2018 17:42

Jako że ty napisałeś odpowiadam.
elmontjs pisze:
śr maja 16, 2018 10:08
Chyba nie masz racji ... skoro jest pomiar Riso wyższy od wymaganego to masz wynik dla zestawu kabel + silnik , co warto zaznaczyć w protokole z pomiarów.
Nie prawda, masz obowiązek zmierzyc stan izolacji pomiędzy przewodami fazowymi czyli L1 do L2 oraz L2 do L3 no i L1 do L3 . Aby to wykonac musisz rozpiąc kabel. Specjalnie wtrąciłem wątek trafo czy turbiny by pokazac że w takich przypadkach jak ten silnik obowiązują inne procedury.
Dam przykład z życia autentyk. Niedawno podlegli mi pracownicy mieli sprawdzic stan instalacji urządzenia i urządzenie. Pomierzyli stan izolacji tak jak ty to opisałeś nie wypinając kabla ( 95mm2 al). Zdali raport że zakończyli prace , wszystko Ok. W poniedziałek "ruszyło " to urządzenie ( 75kW), ba z hukiem . Zwarcie jakie było pomiędzy fazami listwy LZ-95mm2 nie wskazywało jakichkolwiek zmian w stanie izolacji.
Efekt, uszkodzony stycznik ( zwarte styki)no i bezpieczniki do wymiany. Jako że zadanie było zlecone prze inwestora firma gdzie pracuję musiała pokryc całkowity koszt awarii.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » czw maja 17, 2018 8:32

Czym innym jest pomiar Riso na potrzeby badania ochrony przeciwporażeniowej urządzenia, które odłączone jest od zasilania tylko na chwile pomiaru a czym innym pomiar Riso urządzenia odstawionego z powodu awarii, czy przeglądu - to tzw. pomiary "ruchowe" czy jak kto woli "eksploatacyjne".
Zwarcie międzyfazowe nie ma wpływu na stan ochrony przeciwporażeniowej, ale na niezawodność pracy z pewnością tak.
Więc, jeżeli mówimy o okresowym przeglądzie instalacji elektrycznej nie ma obowiązku odpinania kabla od silnika (choć nie jest to błędem).

milysms
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: milysms » czw maja 17, 2018 13:50

Bo pewnie wypięli, jak by zmierzyli całość to by im wyszło na pomiarze że mają zwarcie. Mogli też zewrzeć przewody czynne (może zapomnieli zdjąć zworki).

Raczej nie jest to efekt że mierzyli wraz z kablem, jak by tak było to przy pomiarach izolacji całego układu wynik wskazałby zwarcie.

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » pt maja 18, 2018 18:19

Myślę że nas nie "zbanują " szefowie tego forum że tyle piszemy .
Temat jest o pomiarze rezystancji izolacji uzwojeń silnika oraz kabli.
Koledzy tu przedstawiali zapisy normy PN-HD 60364-6 uważając że możemy nie odłączać kabli.
Nazwa tej normy co nie jest tajemnicą to : Instalacje elektryczne niskiego napięcia
Część 6: Sprawdzanie
Co ma silnik do instalacji przecież to odbiornik. Dlatego specjalnie i z pełną świadomością dałem przykłady trafo czy generatora. Teraz najważniejsza sprawa nasze prawodawstwo w tym zakresie jest ubogie ba, mierne. Nie ma normy ani rozporządzenia mówiącego wprost o sposobie wykonywania badań odbiorczych odbiorników takich jak tu zaprezentowało ich instalacji. Ale nie jest problemem by normę która jest normą ( PN-E-04700 )odbiorczą dla pomontażowych instalacji i ich odbiorników przyjąć jako odpowiednią do zastosowania w takich przypadkach. I nie jest to moja wykładnia zrozumienia tematu lecz wielu autorytetów z branży elektrycznej w naszym kraju .
Zapraszam kolegów do przeczytania jednego z najlepszych baz danych dla elektryków prezentujących najnowsze zagadnienia z tej i innych dziedzin elektryczności. Ciekawa lektura .
http://www.bezel.com.pl/index.php/pomia ... i-izolacji
Zwróćcie uwagę na sposoby pomiarów silników i kabli . Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony pt maja 18, 2018 22:09 przez Simcode, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Kontakt:

Post autor: macbrz » pt maja 18, 2018 19:55

PN-EN 60204-1:2010 - wersja polska
Tytuł Bezpieczeństwo maszyn -- Wyposażenie elektryczne maszyn -- Część 1: Wymagania ogólne.
Ja do tego używam Multiserwicera XA 3321.

Niektórzy też udają że nie słyszeli o 61439
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pn maja 21, 2018 8:39

macbrz pisze:
pt maja 18, 2018 19:55
PN-EN 60204-1:2010 - wersja polska
Tytuł Bezpieczeństwo maszyn...
Rozprawiamy o pomiarach instalacji a nie badaniu maszyn

janbrz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: janbrz » czw cze 07, 2018 13:29

To odpinacie Koledzy czy nie odpinacie?
Odbiornik jest na stałe i jest fragmentem instalacji czy nie.
Chcemy zrobić dobrze czy szybko.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » czw cze 07, 2018 20:52

janbrz pisze:
czw cze 07, 2018 13:29
To odpinacie Koledzy czy nie odpinacie?
Odbiornik jest na stałe i jest fragmentem instalacji czy nie.
Chcemy zrobić dobrze czy szybko.
Nasze zdania poznałeś czytając a co kol. ma do powiedzenia w tym temacie? :)

janbrz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: janbrz » ndz cze 17, 2018 10:09

Przecież Koledzy wiedzą że nie ma przepisu na wszystko.
Może być na stałe podpięty wentylator .1kW i centrala wentylacyjna 100kW.
Czasami odpinam jak mi się na oko coś nie podoba ale na ogół nie odpinam.
Zlecenia na przeglądy dotyczą tego co jest bezwzględnie wymagane, za więcej klient nie chce płacić wręcz uważa to za naciągactwo.
Problem jest na styku instalacji z rozdzielnicami i urządzeniami podłączonymi na stałe.
Stara PN4700 jest wycofana. PN60204 dotyczy maszyn a PN61349 to rozdzielnice i szynoprzewody. Ale gdzie jest ich przywołanie?A i tak często przywołuję PN4700 bo wartości tam ujęte są bardziej przystające do rzeczywistości od 1MW w PN60364.

ODPOWIEDZ