Pomiary - budynek biurowy - pomiar bez oceny

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Shuvareck
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: ndz lis 07, 2010 16:48

Pomiary - budynek biurowy - pomiar bez oceny

Post autor: Shuvareck » pt paź 02, 2020 14:05

Dzień dobry,
chciałbym opisać pewną sytuację i zapytać o porady. Firma wykonywała pomiary elektryczne na budynku biurowym. W protokołach (przykładowo pomiarów impedancji pętli zwarcia) są pozycje, w których jest ujęty pomiar, ale nie ma oceny pomiaru, ponieważ pomiarowcy tłumaczyli się, że nie są opisane urządzenia (urządzenia można zlokalizować na dokumentacji po wykonawczej). Taki pomiar jest nic nie warty, ponieważ nie można stwierdzić czy wynik jest pozytywny czy negatywny. Moje pytanie jest następujące. Czy istnieje podstawa prawna, która mówi o tym by każde urządzenie posiadało opis, z jakiej rozdzielnicy i z którego obwodu jest zasilone urządzenie (np. wentylator na dachu). Zdaję sobie sprawę, że z perspektywy pomiarowca jest to bardzo wygodne, ale czy od strony prawnej jest to wymagane.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
PozdrawiamPost autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie
 

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 1950
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36

Pomiary - budynek biurowy

Post autor: elmontjs » pt paź 02, 2020 20:45

Powinny być zidentyfikowane obwody z rozdzielni, jeżeli na końcu obwodu jest urządzenie - powinno widnieć na opisie. Spotkałem również opisy na urządzeniach, czy gniazdach (np z numerem obwodu). Może być też dołączona dokumentacja powykonawcza. Jeżeli jest to identyfikowalne i czytelne to jest ok, jeżeli brak jest opisów jednoznacznie określających zasilanie urządzeń i gniazd - jest to wynik negatywny oględzin (PN HD 60364-6) oraz przesłanka do zaprzestania dalszych czynności pomiarowych do momentu usunięcia nieprawidłowości.
Człowiek uczy się całe życie i ...

ODPOWIEDZ