Pomiary cystern

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
KRECIK
Czytelnik
Czytelnik

Pomiary cystern

Post autor: KRECIK » wt mar 30, 2004 20:28

Witam wszystkich.
Mam zlecenie na wykonanie pomiarów cystern samochodowych do przewozu paliw.Czy ktoś może mi doradzić czy są do tych pomiarów potrzebne specjalne uprawnienia i która norma jest obowiązująca na dzień dzisiejszy.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

KSKRAK_Krystyn
Ekspert
Ekspert

Pomiary cystern

Post autor: KSKRAK_Krystyn » wt mar 30, 2004 20:45

Kolego KRECIK, ja robię pomiary od ponad 25 lat i mocno bym się zastanawiał jak to zrobić. Po pytaniach Kolegi wnioskuję, że lepiej dobrze się zastanowić nad przyjęciem tego zlecenia.
Ale mimo wszystko życzę powodzenia.
Krystyn Kupras KSKRAK (c) Wszelkie prawa zastrzeżone.

LIPA
Rozmówca
Rozmówca

Pomiary cystern

Post autor: LIPA » pt kwie 02, 2004 20:11

Witam kolegów na forum.

Polska Norma PN-S-480011 Pojazdy samochodowe i przyczepy.Urządzenia Uziemiające.Wymagania podstawowe.
Polska Norma PN-E-05203:1993.Ochrona przed elektrycznością statyczną.

Bardzo ciężko wykonać pomiary jeżeli autocysterna ma spesjalne ogumienie przewodzące. Jeżeli jest dokumentacja. Potrzebna jest wyspecjalizowana jednostka laboratoryjna.
Większośc autocystern tego nie ma.(ogromne koszty takiego ogumienia.)

Cała sprawa rozgrywa się wokół walki z elektrycznością statyczną.

Każda auto cysterna posiada jeden punkt główny uziemienia, jest bardzo widoczny i powinien być oznaczony w tradycyjny sposób.
Rezystancje elektr.mierzona między metelowymi częściami głównymi zespołów pojazdu a bagnetem ( szczypce uziemiające) nie może przekraczać 100 om.Częsci główne to rama, silnik, kabina, włazy, i punkt mocowania paska statycznego który powinien dostatecznie stykać się z jezdnią.

Prawdziwa mordęga to urządzenie do wysuwania linki uziemiającej w celu uziemienia auto cysterny w czasie przeładynku gazu.
Na 5 cystern 2 mają owe urządzenie uszkodzone.Rozebranie i przeczyszczenie styków ślizgowych jest bardzo utrudniowe i gdy wydaje się,że juz po kłopocie po wtórnym wyciagnięciu linki okazuje sie że LIPA.
I cała operacja od nowa.

Następne miejsce w którym nie można wykonać pomiaru to miejsce styku paska statycznego a ramą ,rdza.

Norma co prawda nic nie mówi o owych paskach lecz inspektor dozoru ma inne zdanie. Ja z resztą też.

Wzory protokołu można po przeczytaniu normy samemu skonfigórować.
Jeżeli jest to jednorazowe zlecenie nie radzę sobie zawracać głowy.

Powodzenia.

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Pomiary cystern

Post autor: STANCA » śr maja 15, 2019 15:43

KRECIK pisze:
wt mar 30, 2004 20:28
Witam wszystkich.
Mam zlecenie na wykonanie pomiarów cystern samochodowych do przewozu paliw.Czy ktoś może mi doradzić czy są do tych pomiarów potrzebne specjalne uprawnienia i która norma jest obowiązująca na dzień dzisiejszy.
Witam, pytanie jak wyżej do starego tematu.
Jakieś nowe informacje do tego tematu potrzebne koledze.

Znalazłem to:

PN-EN 12972:2003 - wersja polska
http://sklep.pkn.pl/pn-en-12972-2003p.html
Cysterny do transportu materiałów niebezpiecznych -- Badanie, kontrola i znakowanie cystern ze zbiornikami metalowymi

Zakres
Określono badania, kontrole i znakowanie wykonywane przed zatwierdzeniem typu, podczas badania odbiorczego, okresowego i pośredniego oraz nadzwyczajnego cystern ze zbiornikami metalowymi (płaszcza i wyposażenia) drogowych pojazdów-cystern, kolejowych wagonów-cystern, cystern przenośnych i kontenerów-cystern, przeznaczonych do transportu materiałów niebezpiecznych, o pojemności większej niż 450 l

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

ODPOWIEDZ