Pomiary elektronarzędzi - częstotliwość wykonaniu pomiarów

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Damian.S
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Damian.S » pn lip 13, 2020 7:22

Witam serdecznie,

mam pytanie dotyczące okresów pomiarów elektronarzędzi w firmie. Do tej pory robiliśmy w co pół roku na zlecenie klienta, jednak w ostatnim czasie zakwestionował on odstępy czasowe twierdząc, że konsultant BHP podpowiedział mu, że raz na rok wystarczy. Z mojej wiedzy w tej specyfice pracy - urządzenia w ciągłej eksploatacji, praca zmianowa bez zdawania na magazyn - pomiary powinny być wykonywane przynajmniej raz na 4 miesiące, ale lata temu ustaliliśmy raz na pół roku decyzją klienta - wiadomo, w tych kwestiach możemy pełnić funkcję doradczą tudzież zalecać częstsze pomiary w protokole.
Klient nie nalega bardzo mocno na zmianę tego terminu na raz do roku, po prostu przedstawił sprawę tak, abym upewnił się czy konieczne są pomiary co pół roku. Według nieobowiązującej normy tak, czyli moim zdaniem rozbija się bardziej o dobrą praktykę niż obowiązek.
Czy jest obecnie jakaś podstawa prawna, która wymusza na pracodawcy trzymanie się konkretnych odstępów czasowych w pomiarach? Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie?
Nie zależy mi na "naciąganiu" kogoś na pieniądze, więc jeśli się okaże, że mogą być rzadziej robione te pomiary to przystanę na to.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: PGR Mąkowarsko » pn lip 13, 2020 7:40

No to czekamy na wypowiedzi specjalistów od norm i przepisów. Pewnie będzie cisza za to zawsze są aktywni w tematach zakładanych przez zwykłych ludzi pytających jak zamontować gniazdko...

Po co - w necie jest tyle rzetelnych opracowań, że nie trzeba pytać na forum. elpapiotr

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pn lip 13, 2020 8:49

Rzeczywiści,czasookresy badań elektronarzędzi to dzisiaj trudny temat. Polska norma straciła ważność bez zastąpienia, jest obowiązująca norma: VDE 0701-0702 - niestety obcojęzyczna (osobiście przy tego typu pomiarach, ja się nią posługuje).
Na "polu bitwy" zostają jedynie wewnątrzzakładowe instrukcje i rozporządzenia, jednak one powinny być oparte na jednej z w/w norm i ew. na zaleceniach producentów elektronarzędzi.
Damian.S pisze:
pn lip 13, 2020 7:22
ale lata temu ustaliliśmy raz na pół roku decyzją klienta
Ten wpis jest dość istotny , tylko należy go przelać na instrukcje eksploatacji elektronarzędzi i będzie w tym zakładzie "święty".
A tutaj polecam artykuł w tym temacie:
https://www.sonel.pl/media/attachments/ ... r_wyd3.pdf
Człowiek uczy się całe życie i ...

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » pn lip 13, 2020 16:22

PGR Mąkowarsko pisze:
pn lip 13, 2020 7:40
No to czekamy na wypowiedzi specjalistów od norm i przepisów. Pewnie będzie cisza za to zawsze są aktywni w tematach zakładanych przez zwykłych ludzi pytających jak zamontować gniazdko...
I co tym akapitem wniosłeś ciekawego.

Co do tematu ; To posiłkował bym się też tą normą VDE 0701-0702 dlatego że jest nowsza, więc ma wymagania dla badań na miarę 21 wieku. Są w internecie opracowania które posiłkują i jedną i drugą normą. Do takich przykładów mogę podać brak pomiaru prądów upływu elektronarzędzi w starej polskiej normie.

Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: elpapiotr » pn lip 13, 2020 18:23

Witam.
Warto poczytać końcówkę opracowania SONEL-a, od str. 60 :

https://www.sonel.pl/media/attachments/ ... r_wyd3.pdf
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.

Damian.S
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Damian.S » wt lip 14, 2020 7:42

Dziękuję wszystkim za przydatne informacje. Zapoznałem się z dołączonymi materiałami. Wniosek płynie taki, że klient może ustanowić pomiary raz do roku, o ile instrukcja danego urządzenia, które jest tam eksploatowane nie stanowi inaczej. Ważne, aby ten czasookres był ujęty w wewnętrznych regulacjach zarządzania jakością.

PS
Jest dla mnie niepojętym, że w kwestii tak ważnej jak bezpieczeństwo związane z użytkowaniem urządzeń elektrycznych prawo jasno nie określa odstępów czasowych sprawdzeń tych urządzeń - w szczególności gdy mowa o przedsiębiorstwach, w których jak wszyscy dobrze wiemy potrafią działać maszyny pamiętające czasy komuny.
Norma, która traci ważność i jednocześnie nie jest niczym zastąpiona... W dodatku - wyprowadźcie mnie z błędu jeśli się mylę - chodzi wyłącznie o jej tłumaczenie, a raczej jego brak. Absurd.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » wt lip 14, 2020 10:11

Damian.S pisze:
wt lip 14, 2020 7:42
Wniosek płynie taki, że klient może ustanowić pomiary raz do roku, o ile instrukcja danego urządzenia, które jest tam eksploatowane nie stanowi inaczej. Ważne, aby ten czasookres był ujęty w wewnętrznych regulacjach zarządzania jakością.
Dokładnie tak kolego. Ważne jest, żebyś sprawdził czy rodzaj maszyny którą sprawdzasz był wykazany w którejś z przytoczonych norm do badań o czasookresach do 12 miesięcy (bo są też krótsze). Chodzi o to , żeby jednak mieć jakieś normatywne poparcie zapisów w wewnętrznych regulacjach zakładowych i uniknąć niepotrzebnych tłumaczeń. Jak sam pewnie zauważyłeś mamy do czynienia z trzema normami: polską (wycofaną, ale często wskazywaną do stosowania), zalecenia brytyjskie (IEE), oraz VDE 0701-0702 - każdy dokument przewiduje inny czasookres badania dla przysłowiowej wiertarki, więc przy tworzeniu wewnętrznych instrukcji eksploatacji urządzeń warto się podeprzeć którymś z w/w dokumentów, nie zapominając o zaleceniach producenta elektronarzędzia (chociaż te, jeżeli są, to nie wiele wnoszą).
Człowiek uczy się całe życie i ...

Damian.S
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Damian.S » wt lip 14, 2020 10:29

Wszystko jasne. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: elpapiotr » wt lip 14, 2020 14:08

Witam.
Tutaj - https://blog.ekgroup.pl/kontrola-i-bada ... onarzedzi/
też warto zajrzeć.
Pozdrawiam.