Pomiary elektryczne na węźle ciepłowniczym.

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dper20
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: dper20 » pn mar 22, 2021 8:21

Witam

Czy ktoś z Was wykonywał pomiary elektryczne węzłów ciepłowniczych w blokach , domach itp.

Zastanawiam się jaki powinien być zachowany czasookres wykonywania pomiarów elektrycznych .
Moim zdaniem nie jest to pomieszczenie użyteczności publicznej , nie panuje tam wysoka temperatura jak i wilgotność .
Kolejna zagwozdka to pomiar rezystancji izolacji . Czy wykonywać pomiary rezystancji tylko przewodów które zasilają pompy czy również przewodów od siłownika czy termostatu.
Wyczytałem gdzieś że można wykonać pomiary rezystancji izolacji nie odłączając odbiorników . Czy to bezpieczne dla elektroniki ?

Na węzłach są różne rodzaje sieci. Na starych jest TN-C , a na nowych TN-S.

Nie wszystkie urządzenia typu np. siłownik nie posiadają przewodu ochronnego.

Z góry dzięki za podpowiedź .

Pozdrawiam

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny miernik instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pn mar 22, 2021 9:06

dper20 pisze:
pn mar 22, 2021 8:21
Zastanawiam się jaki powinien być zachowany czasookres wykonywania pomiarów elektrycznych
Zgodnie z Prawem Budowlanym tzn nie więcej niż 5 lat; ale dany obiekt może mieć inne, wewnętrzne wytyczne (choć to rzadkość) - warto sprawdzić.
dper20 pisze:
pn mar 22, 2021 8:21
Czy wykonywać pomiary rezystancji tylko przewodów które zasilają pompy czy również przewodów od siłownika czy termostatu.
Wszystko ... niestety , taka robota :)
Człowiek uczy się całe życie i ...

ODPOWIEDZ