POMIARY ELEKTRYCZNE - Tymczasowa zabudowa targowa

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Krystian1979
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Krystian1979 » pn paź 15, 2018 20:02

Witam Was serdecznie. Mam pytanie odnośnie zabudowy targowej, wykonania instalacji na stoiskach targowych. Stoiska wykonane z octanormy. Na kazdym ze stoisk po kilka halogenów 100-200w , kilka gniazdek 230v. Na stoiskach indywidualnych wyciągam trójfazówke 10-20kw. Teraz moje pytanie:
Czy do takich stoisk powinien byc wykonany projekt elektryczny a potem pomiary? Jak to jest z przepisami ktoś się orientuje? Stoiska są budowane na kilka dni . Na stoiskach przez cały okres targó są wystawcy oraz wchodzą setki zwiedzających. Jak to jest z przepisami?? Pozdrawiam Krystian

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pn paź 15, 2018 20:27

To określa norma : PN-HD 60364-7-740:2009 - Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych -- Część 7-740: "Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji -- Tymczasowe instalacje elektryczne obiektów, urządzeń rozrywkowych i straganów na terenie targów, wesołych miasteczek i cyrków"
Człowiek uczy się całe życie i ...

Krystian1979
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Krystian1979 » pn paź 15, 2018 20:46

Dziękuję za informację kolego . Czy macie moze tą normę w pdfie? W internecie wszędzie s ą płatne a chętnie wgłębiłbym si,ę w temat. Jeszcze raz dziękuję (-:

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » pn paź 15, 2018 21:22

Może się przyda:

PN-HD 384.7.711 S1:2005 - wersja polska

Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych -- Część 7-711: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji -- Wystawy, pokazy i stoiska
Zakres
Podano szczegółowe wymagania odnoszące się do tymczasowych instalacji elektrycznych na wystawach, pokazach i stoiskach (łącznie z ruchomymi i przenośnymi ekranami oraz urządzeniami) stosowane w celu ochrony użytkowników

https://ise.pl/forum/normy-przepisy-pra ... iska-8663

PN-IEC 60364-7-713:2017-10 - wersja angielska

Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych -- Część 7-713: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji -- Meble
Zakres
Szczególne wymagania tej Części IEC 60364 mają zastosowanie do oprzewodowania w meblach
(i podobnego sprzętu), które jest przyłączone do instalacji elektrycznej.
Przykładami są łóżka, szafy, biurka, sklepowe witryny wystawowe, w których jest zainstalowane wyposażenie elektryczne takie jak złączki instalacyjne zgodne z IEC 61535, gniazda wtyczkowe, urządzenia łączeniowe i oprzewodowanie.
Wymagania tej Części mają zastosowanie do wszelkiego rodzaju mebli, bez względu na połączenie z instalacją elektryczną obiektu budowlanego, o ile meble wraz z instalacjami elektrycznymi nie są przedmiotem innych publikacji IEC.
Wymagania tej części dotyczą elektrycznego wyposażenia mebli podłączonego do zasilania o napięciu znamionowym Vo nie większym niż 230 V i całkowitym prądzie obciążenia nieprzekraczającym 32 A.
Wymagania te nie mają zastosowania do urządzeń elektrycznych i wyposażenia specjalnie zaprojektowanego do instalowania w meblach, i które są przedmiotem innych publikacji IEC, na przykład odbiorników radiowych, telewizyjnych, lodówek i stołów laboratoryjnych, instalowanych w meblach i gotowych do przyłączenia do instalacji elektrycznych obiektów budowlanych poprzez wtyczki i gniazda wtyczkowe. Dla specjalnych lokalizacji mogą być stosowane inne szczegółowe wymagania, na przykład podane w IEC 60364-7-701.
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Krystian1979
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Krystian1979 » pn paź 15, 2018 21:43

Dziękuję za pomoc (--

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » wt paź 16, 2018 7:17

Dodam bo pytałeś.
Normy są niestety płatne. Po wykonaniu instalacji wykonuje się pomiary sprawdzające, czy instalacja spełnia wymagania norm.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Krystian1979
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Krystian1979 » wt paź 16, 2018 7:23

Dziekuje Panu serdecznie,

Krystian1979
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Krystian1979 » wt paź 16, 2018 7:25

Mam jeszcze jedno pytanie . Czy dokumentacja techniczna instalacji technicznej , czyt. projekt elektryczny jest potrzebny przed przystąpieniem do prac montażowych? Pomiary to rzecz wiadoma.

Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: e-sparks » wt paź 16, 2018 7:26

Krystian1979 pisze:
pn paź 15, 2018 20:46
W internecie wszędzie s ą płatne a chętnie wgłębiłbym si,ę w temat.
Nie stać Cię na 60 złotych???? Aż musisz kraść? To najwyżej 2 flachy dobrej wódy kosztuje.
Tutaj: http://sep.gda.pl/wp-content/uploads/20 ... 17_pdf.pdf
masz dobre opracowanie, warto je poczytać, do tego za darmo.
Pozdrawiam, Wiesław

Krystian1979
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Krystian1979 » wt paź 16, 2018 7:36

Wiesławie pewnie ,że mnie stać , ale ja jestem zatrudnionym pracownikiem na etacie. Mój szef twierdzi ,że instalacje targowe krótkoterminowe ( chociaż nie wiem jaka to różnica) obostrzone są innymi przepisami i nie potrzeba żadnego projektu ani pomiarów.
On sęp[i grosza . Ja jeżeli to możliwe nie chciałem wykładać ze swoich ,żeby mu udowodnić ,że się myli. Jeżeli nie ma takiej możliwości to zapłacę (-:

ODPOWIEDZ