Pomiary instalacji odgromowej Galerii Handlowej

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
elektroserwis5
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: pt mar 02, 2007 20:19
Lokalizacja: Siedlce

Pomiary instalacji odgromowej Galerii Handlowej

Post autor: elektroserwis5 » czw lut 21, 2019 0:09

Szanowni Forumowicze.
Czy ktoś może mi pomóc znaleźć rozwiązanie następującego problemu. Jest Galeria Handlowa , na której dachu zamontowane są zwody poziome instalacji odgromowej. Z dachu schodzą zwody pionowe po zewnętrznych ścianach. Na elewacji nie ma żadnych dostępnych złącz pomiarowych. Mniemam że puszki ze złączami pomiarowymi są przykryte elementami elewacji ( są pod styropianem , deskami elewacyjnymi itp.) Zwody pionowe wykonane z bednarki schodzą też po ścianach wewnętrznych w dół. Nigdzie ( ściany zewnętrzne , parking podziemny , itp.) nie ma dostępu do ani jednego złącza kontrolnego. Zwodów pionowych na całym dachu jest około 95 szt.!
Moje pytanie do Was Drodzy Praktycy brzmi: jak poprawnie wykonać pomiar rezystancji uziemienia instalacji odgromowej? Dodam że budynek jest zlokalizowany w centrum miasta , teren mocno zurbanizowany - wszędzie beton , asfalt, kostka brukowa( brak możliwości wbicia sondy prądowej i napięciowej miernika). Czy poprawne jest zmierzenie rezystancji uziemienia każdego zwodu pionowego będąc na dachu i mierząc zejście zwodu? Czy konieczny jest pomiar prądem udarowym ( brak możliwości wbicia sond) , czy może dopuszczalne byłoby dokonać pomiaru każdego zwodu pionowego miernikiem cęgowym rezystancji uziemienia( np. Kyoritsu KEW 4200) ) , ale pomiar wtedy nie będzie prądem udarowym. Bardzo proszę o podpowiedź.Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie
 

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 637
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Pomiary instalacji odgromowej Galerii Handlowej

Post autor: luka2nd » czw lut 21, 2019 11:12

Zwody to elementy instalacji, które mają na siebie przyjąć wyładowanie. To, co schodzi z dachu do uziomu nazywamy przewodami odprowadzającymi. Po drugie, galeria powinna mieć dokumentację projektową - zanim zaczniemy mierzyć rezystancję uziomu, trzeba wiedzieć z czym w ogóle mamy do czynienia.

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że obiekt posiada uziom fundamentowy, a złącz w elewacji nie ma, bo bednarka na dachu wychodzi prosto z fundamentu. Dobrze byłoby zmierzyć ciągłość połączeń między poszczególnymi przewodami odprowadzającymi. Co do pomiaru rezystancji uziemienia, może być on trudny, jeśli wszystko wokół jest zabetonowane. Proponuję jednak przeczytać artykuł dr. Edwarda Musiała pt. "Uziomy fundamentowe i parafundamentowe". Pomiarom poświęcono rozdział 7. Rezystancja uziemienia uziomu fundamentowego (s. 19). Według niego przy uziomie fundamentowym nie istnieje potrzeba pomiarów jego rezystancji uziemienia.

Odnośnie zaś metody cęgowej, to nadaje się ona jedynie do pomiaru uziomów typu A. W przypadku otoku lub uziomu fundamentowego cęgi zmierzą nam rezystancję bednarki i drutu na dachu, a przecież nie o to chodzi.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 1974
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36

Pomiary instalacji odgromowej Galerii Handlowej

Post autor: elmontjs » czw lut 21, 2019 11:26

Do wypowiedzi kol. luka2nd dodam jeszcze 3 gr. Pytasz kolego o konieczność stosowania metody udarowej pomiaru rezystancji uziemieni - otóż nie jest taki wymagany przy zwykłym obiekcie handlowym , ale jeżeli okaże się, że fizycznie nie ma rozkręcalnych złącz kontrolnych, to nie ma innego wyjścia (jeżeli chcesz ją pomierzyć).
Zgodnie z normą ...62305, wystarczy sprawdzenie wymiarów instalacji i pomiar Ruz. wypadkowego (do tego nie trzeba rozłączać instalacji).
Jednak moje prywatne zdanie ... warto zmierzyć i podawać rezystancje uziemień, jeżeli to tylko możliwe; daje to w perspektywie czasu dobry pogląd na stan części podziemnej i jego degradację (choć uziom fundamentowy jest bardzo żywotny w porównaniu ze zwykłym otokiem).
Człowiek uczy się całe życie i ...

elektroserwis5
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: pt mar 02, 2007 20:19
Lokalizacja: Siedlce

Pomiary instalacji odgromowej Galerii Handlowej

Post autor: elektroserwis5 » czw lut 21, 2019 23:44

Szanowni "elmontjs" i "luka2nd' .
Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem i rzeczowe odpowiedzi . Serdecznie pozdrawiam.

ODPOWIEDZ