Pomiary niskich impedancji Sonel MPI-520, Eurotest 61557

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
mmuszynski
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: mmuszynski » śr maja 20, 2020 16:56

Nigdzie nie mogę znaleźć jasnej odpowiedzi więc jedyna nadzieja w Was.
Sonel MPI-520 ma zakres IPZ spełniający normę 61557 od 0,13 Ohm, a Eurotest od 0,11 Ohm.
Pytania:
1) Co w przypadku gdy od razu z zabezpieczenia mamy wymaganie IPZ na poziomie poniżej tego zakresu (np NH-0 gG200A 0,4s - 0,09, gG160A - 0,13 - dane z PE5)) - od razu wykluczamy te przyrządy z pomiarów dla takiego obwodu - wskażą pętle powiedzmy 0,06, ale jak rozumiem nie można na tej wartości polegać w protokole ? Należy bezwzględnie użyć innego przyrządu?
2) Co w przypadku, gdy zabezpieczenie jest mniejsze i wymagania są dużo większe niż zakres minimalny (np ok 2,5 Ohm dla jakiegoś S301), ale pomiar wychodzi poniżej 0,13 Wystarczy wpisać że pomiar <0,13? To samo tyczy dobrania zabezpieczenia, dla którego pętla by się mieściła w zakresie, ale pomiar i tak wyjdzie ok 0,08.
3) W naszej firmie pomiary robiły firmy zewnętrzne na takich samych przyrządach i w protokołach widnieją wyniki z pomiarów IPZ 0,06-0,11. Czy te protokoły są nieważne?
4) Jeśli jest konieczne użycie innego przyrządu to jaki najlepiej kupić jako uzupełnienie powyższych? Czy Sonel MZC-310S nie będzie tzw "armatą na mrówki" ?

Wszystko przez akcję, że pomiary mamy robić sami, a że chcemy żeby było rzetelnie to właśnie tutaj już na początku pojawiła się ściana. Sonel niby zaleca użycie MZC-310S, ale używa słowo "można użyć", a nie że jest to wymagane.
Będę wdzięczny za usystematyzowanie tego zakresu wiedzy.
P.S. Poczytałem różne tematy na Forum i w większości spotykam się ze stwierdzeniem, że do "NH-0 640A wszyscy wiedzą co robić"

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » śr maja 20, 2020 20:59

Ad 1) jeżeli wymagana impedancja pętli zwarcia jest mniejsza niż ta, którą producent miernika podaje za miarodajną (chodzi oczywiście o dopuszczalny błąd pomiaru) , należy użyć innego miernika , z reguły są to mierniki silnoprądowe np MZC 310S. Podanie wyniku z poza "dopuszczalnego" zakresu miernika jest niezgodne z normą i co za tym idzie staje się dyskusyjnym, czy w razie uszkodzenia zabezpieczenia zadziała w wymaganym czasie - w tym wypadku to błąd.
Ad 2) Sytuacja jaką opisałeś występuje bardzo rzadko ale jednak się zdarza. Miernikiem silnoprądowym nie uda się zmierzyć impedancji za bezpiecznikiem o małym prądzie (zadziała). W tej sytuacji proponuje zapisać wynik pomiaru z zakresu obarczonego ponadnormatywnym błedem, ale w uwagach do pomiaru proponuje obliczyć ten błąd wskazując jednocześnie, że ten najmniej korzystny obliczony wynik i tak spełni warunek SWZ.
Ad 3) Protokoły są ważne, bo są. Wskazują na niefachowość grupy pomiarowej. Jednak do podważenia jest samo orzeczenia i odpukać ... w razie wypadku mieli by się z czego chłopaki tłumaczyć.
Ad 4) Nie wielki jest wybór mierników mierzących małe impedancje (<0,1om), ten który wymieniłeś jest jak najbardziej dobrym do tego celu przyrządem (ale nie jedyny). Jest jeszcze możliwość zbudowania układu do pomiaru metodą techniczną, ale z wygodnictwa i czasochłonności dziś nikt tego nie robi. ;)
Człowiek uczy się całe życie i ...

mmuszynski
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: mmuszynski » czw maja 21, 2020 12:50

Dziękuję za rzeczową odpowiedz.
Przy czasach rzędu 5s limit IPZ znacząco się zwiększa.
Ktora norma albo jakie źródło mówi w sposób jasny kiedy można zastosować czas 5s? Np mam szafę sterowniczą urządzenia. Zasilana z szynoprzewodu, gdzie w kasecie są wkładki NH1 200A gG. Do szafy wchodzą kable na zabezpieczenie NH0 160A. Z zabezpieczenia na 3 szyny rozdzielcze po ok 30cm. Z tych szyn już idzie rozdzielane zasilanie na wszystko. Za nimi są bezpieczniki od 32 do 2A. Czy 5s miałoby tu zastosowanie do ww szyn?

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » czw maja 21, 2020 20:32

mmuszynski pisze:
czw maja 21, 2020 12:50
Ktora norma ...
PN-HD 60364-4-41
Człowiek uczy się całe życie i ...

Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Kontakt:

Post autor: macbrz » śr cze 17, 2020 19:45

Zwiększa się przy wkładkach ale trzeba spojrzeć czy reszta to wytrzyma.

Czasami można zmniejszyć nastawy na wyłącznikach albo zmniejszyć wkładki.

Jak w protokole chłopaki wpisali że MPI-502 mierzyli rezystancje izolacji to też jest protokół ważny?
Pod protokołem dwa podpisy bez ograniczeń i trzeci z UB. Wawa, biurowiec 16 pięter a oni tym mpi wszystkie wlzty opędzili.
Jak protokół zawiera wyniki spoza zakresu zastosowanego sprzętu pomiarowego to znaczy że pomiary trzeba powtórzyć lub poprosić o wyjaśnienie pomiarowca. Może nie dopisal do protokołu właściwego miernika?

Stary niezawodny MZC310 nie lubi napięć w sieciach 3x230, a i mzc320 też ma problemy a takie zdarzają się tylko w zakładach z maszynami z dalekiego Wschodu.
Metrel A1143 czasami do kupienia nie ma zakresu mniejszego prądu ale jest niezawodny, najlepiej współpracuje z Mi3101 ale sam też wyświetla wynik Z.
Jak robi pomiar to wydaje dźwięki jakby siedziała w środku sieczkarnia.
Najnowszy Metrel działa z telefonem po BT i nowszymi MI 3152 i MI3155.
Do 800v, kilka stopni mocy, kontrola rcd do 5A testy silnoprądowe. Uziemień i akumulatorów.
Szybki. Wygodne jest sterowanie po BT, bo jedna osoba operuje sondami a druga rządzi miernkiem i nie są zwiazani długością kabli.
Metrele lepiej radzą sobie przed falownikami, a nie zawsze można wyłączyć pracujące otoczenie.
Z pomiarami międzyfazowymi nie mają obie firmy problemów. Sonel od 7 a Metrel od 12 milionów.
Chociaż wyświetlały i po 4-5 mili na zaciskach trafoka.
Tak z ciekawości patrzyliśmy jak układają się składowe Z. Przy małych Z i dużych gG trzeba pamiętać że nie pracująca instalacja ma mniejszą impedancję niż pracująca.

200 A/gG to SWZ dla obudowy szafy.
160A gG w szafie to impedancja do ochrony szyn przed odparowaniem, ale dla szyn to swz nie oceniamy.

ODPOWIEDZ