Pomiary w bloku - jaki powinien być zakres protokołu

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
daro1958
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 57
Rejestracja: wt mar 02, 2004 20:03
Lokalizacja: Siedlce

Pomiary w bloku - jaki powinien być zakres protokołu

Post autor: daro1958 » sob sie 25, 2018 20:22

Witam kolegów.
Ostatnio przeglądałem pomiary z bloku mieszkalnego pomiarowiec w protokołach umieścił tylko pomiary gniazd z kuchni i łazienki chociaż w pokojach też były gniazda z uziemieniem nie zostały
ujęte w protokołach.
Jak sądzicie czy taki sposób pomiarów jest właściwy czy pomiarowiec poszedł na skróty ?



Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja
 

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 503
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Pomiary w bloku.

Post autor: luka2nd » ndz sie 26, 2018 9:29

O przeglądach instalacji w bloku można by napisać bardzo grubą książkę. Oczywiście, że poszedł na skróty, bo przegląd nie polega na wykonaniu samych pomiarów pętli zwarcia w trzech gniazdach mieszkania.

electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 775
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Pomiary w bloku.

Post autor: electrics » ndz sie 26, 2018 13:44

Tak naprawdę, pomiary są dla elektryka, żeby mógł ocenić stan instalacji i napisać oświadczenie o jej dopuszczeniu lub niedopuszczeniu do eksploatacji. Żaden przepis nie mówi o tym, żeby dawać komukolwiek, jakiekolwiek protokoły, których znaczenia użytkownik najzwyczajnirj w świecie nie rozumie.

Awatar użytkownika
roberto
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 599
Rejestracja: wt lis 06, 2007 12:17
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Pomiary w bloku.

Post autor: roberto » ndz sie 26, 2018 14:48

No nie wiem... a co na to art. 64 PB?
roberto

electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 775
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Pomiary w bloku.

Post autor: electrics » ndz sie 26, 2018 15:13

Artykuł 64 PB nic nie mówi o protokołach z pomiarów instalacji elektrycznej, jedynie o obowiązkowych protokołach z przeglądów i wpisach do książki obiektu budowlanego.
W żadnej innej branży oprócz naszej, nikt nie pisze szczegółowych protokołów, jedynie ogólny protokół z kontroli. Nikomu z użytkowników nie jet potrzebna informacja, jakie cisnienie skraplania jest w klimatyzacji w dniu pomiaru, lub jaki jest danego dnia ciąg kominowy... itp itd... Tylko w naszej branży nie wiadomo czemu ludzie chcą ton papieru zapisanego niezrozumiałymi dla nich cyferkami.
Reasumując, elektryk powinien wykonać pomiary w celu zweryfikowania stanu instalacji i wpisać tylko orzeczenie: sprawna/niesprawna. Pomiary są dla elektryka a użytkownik powinien dostać jedynie ,,Oświadczenie o stanie instalacji"

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5757
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Pomiary w bloku.

Post autor: STANCA » ndz sie 26, 2018 18:22

A jak porównasz co 5 lat temu było i ile, czasem jest to ważne w celu zdiagnozowania? Ja te protokoły chciałbym spotykać w

KSIĄŻCE OBIEKTU BUDOWLANEGO.
https://www.piib.org.pl/budownictwo-akt ... udowlanego

W książce mają być, jak podaje par 5
4) protokoły kontroli oraz badań określonych w art. 62 ust. 1 i 2 ustawy oraz przeprowadzonych remontów i przebudowy obiektu.

P B
http://prawo-budowlane.org/utrzymanie-o ... dowlanych


Dz.U. 1999 nr 74 poz. 836

Dziennik Ustaw199974poz. 836

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.
Tekst aktu:
D19990836L.pdf
Tekst ogłoszony:
D19990836.pdf
Status aktu prawnego:
obowiązujący


http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 9990740836

koniec kropka :)

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

daro1958
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 57
Rejestracja: wt mar 02, 2004 20:03
Lokalizacja: Siedlce

Pomiary w bloku.

Post autor: daro1958 » ndz sie 26, 2018 19:28

Mam pytanie do kolegi luka 2nd co kolega napisze jeśli stwierdzi w mieszkaniu są 2 gniazda
bez uziemienia?

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 503
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Pomiary w bloku.

Post autor: luka2nd » ndz sie 26, 2018 22:15

daro1958 pisze:
ndz sie 26, 2018 19:28
Mam pytanie do kolegi luka 2nd co kolega napisze jeśli stwierdzi w mieszkaniu są 2 gniazda
bez uziemienia?
O ile w czasie wykonania instalacji przepisy lub normy dopuszczały ich stosowanie, to nie ma się do czego przyczepić. Jeśli się nie mylę, dawniej wymagano gniazd z kołkiem zerującym jedynie w łazience i w kuchni.

daro1958
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 57
Rejestracja: wt mar 02, 2004 20:03
Lokalizacja: Siedlce

Pomiary w bloku.

Post autor: daro1958 » pn sie 27, 2018 8:05

Czyli jeśli łazienka i kuchnia po 1 gniazdku bez uziemienia to instalacja niesprawna?
Pomiary izolacji OK. Odłączamy lokal spod napięcia.

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 503
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Pomiary w bloku.

Post autor: luka2nd » pn sie 27, 2018 8:49

Jasna sprawa, koniecznie wyślijcie też zawiadomienie do PINB, trzeba natychmiast wyłączyć cały budynek z użytkowania!

A tak na serio to trochę pogubiłem się w tym wątku. Czego tak naprawdę dotyczy ta dyskusja?

ODPOWIEDZ