Prośba o ocenę pomysłu

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 11
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Prośba o ocenę pomysłu

Post autor: witek17 » wt cze 25, 2019 9:39

Witam

Nie jestem "pomiarowcem", elektrykiem jestem, chociaż z innej branży. Nie powinienem więc teoretycznie wypowiadać się na tym akurat forum, ale chcę zasięgnąć opinii "rasowych" pomiarowców.

Pomysł dotyczy ułatwienia/usprawnienie/przyspieszenia/itd. pomiarów w instalacjach NN. Zasada wyprzedzenia problemu - skoro w instalacjach z zainstalowanymi odbiornikami energii powinno się co pewien czas wykonywać pomiary, więc dobrze jest je ułatwić/itd. jeszcze na etapie produkcji pewnej klasy odbiorników energii. Te łączniki są elementami nie instalacji, ale urządzeń odbiorczych, przy czym wg mnie najpowszechniejsze zastosowanie znajdą w oprawach oświetleniowych. Sami wiecie, sami to opisujecie, jakie są "sztuczki" na ułatwienie pomiarów i jakie mogą być problemy w starych instalacjach, gdzie pięciokrotne wypięcie przewodów z "kostki" powoduje ich ułamanie, itd.

Zasadę pomysłu najlepiej wytłumaczą dołączone rysunki.

Pytałem na innych forach, pomysł miał skrajne opinie :)

Mam do Was kilka pytań:

1. Czy ktokolwiek z Was widział takie coś? Czytał o tym gdziekolwiek? (przed kwietniem 2018 roku)

2. Ogólna ocena pomysłu.

3. "Twarde" niezgodności z prawami metrologii, fizyki, dobrej sztuki inżynierskiej i instalatorskiej.

4. "Miękkie" niezgodności, chodzi o aktualnie obowiązujące normy. Bo norma to pochodna aktualnego stanu wiedzy i w przeciwieństwie do praw fizyki można ją zmienić.

pozdrawiam

P.S. Sam będę starał się możliwie mało wtrącać do tematu.
Załączniki
rys1ang.jpg
rys1ang.jpg (45.45 KiB) Przejrzano 1085 razy
rys3.jpg
rys3.jpg (96.66 KiB) Przejrzano 1085 razy
rys2.jpg
rys2.jpg (79.62 KiB) Przejrzano 1085 razy
rys1.jpg
rys1.jpg (89.57 KiB) Przejrzano 1085 razyPost autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja
 

DesignMaintenance
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 8
Rejestracja: czw lis 29, 2018 11:32

Prośba o ocenę pomysłu

Post autor: DesignMaintenance » ndz sie 04, 2019 7:52

Dzień dobry.
O ile dobrze rozumiem, pomysł polega na zabudowie w urządzeniach końcowych multifunkcyjnych (wieloppłożeniowych) łączników, których zadaniem jest usprawnienie pomiarów skuteczności ochrony przeciwporażeniowej. Jeśli tak, pozwolę sobie na kilka uwag.
1. Kwestia zgodności z normami i przepisami jest chyba źle postawiona. Dokumenty te - w zakresie ochrony przeciwporażeniowej -stawiają wymagania co do środków ochrony i tych aspektów budowy urządzeń, które warunkują skuteczność tej ochrony. Wyposażanie urządzeń w elementy (łączniki) które mogą być wykorzystane przy badaniach kontrolnych - o ile nie wpływają na pewność działania zastosowanych środków ochrony (np. Pogorszenie pewności przyłączenia przewodu ochronnego)- nie bę dą więc przedmiotem regulacji.
2. Urządzeń końcowych których mogłoby to dotyczyć jest wiele rodzajów: oprawy oświetleniowr, przyłączone na stałe urządzenia grzewcze, wentylacyjne, klimatyzacyjne, pralnicze nie wspominając tu o urządzeniach przemysłowych. W ramach każdej grupy występują dziesiątki odmian różniących się budową, gabarytami, mocą, interfejsem itd. Każde z nich musiałoby być wyposażone wwe właściwie dobrany i bardzo łarwo identyfikowalny zestaw łącznika pomiaroweg. Powoduje to niewątpliwie wzrost kosztu i pogorszenie niezawodności samego urządzenia.
3. Pomiatowiec badający skuteczność ochrony przeciwporażeniowej nie musi się znać na budowie i działaniu samego urządzenia. Po wprowadzeniu omawianej innowacji będzie sì musiał z nim zapoznać i dobrze zastanowić jakie pozycje łącznika wybrać do kolejnych konkretnych pomiarów. Pracy mu to raczej nie ułatwi.
4. Same schematy są osobną kwestią i do dyskusji jest ich funcjonalność.

Pozdrawiam.

witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 11
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Prośba o ocenę pomysłu

Post autor: witek17 » pn sie 05, 2019 15:47

Po pierwsze - dziękuję za odpowiedź, w końcu :D chociaż jedna.

Miałem się nie wtrącać, ale dyskusja taka zażarta :D

Każdy rysunek przedstawia osobną część pomysłu. Taka część może być zastosowana niezależnie, mogą być też łączone i wtedy wyjdzie przełącznik wielopołożeniowy. Podobnie z układem zestyków, to projektant i producent wybierze wersję dla siebie. Może akurat zainteresuje go tylko ułatwienie pomiaru międzyprzewodowej rezystancji izolacji (oprawa oświetleniowa bez wyprowadzonego przewodu PE)? Może inna funkcja? Jego wybór.

Pomiarowca nie musi interesować przeznaczenie i zasada działania urządzenia końcowego. Podobnie jak nie musi go interesować w przypadku gdy wypina przewody z kostki połączeniowej w środku oprawy oświetleniowej (którą wcześniej musi przynajmniej częściowo rozebrać). Potem interesuje go tylko by N z przewodu zasilającego trafił w N kostki, itd. Nie widzę też żadnych istotnych przeszkód by oznaczać numerami (literami) funkcję przełącznika, np. I - pomiar rezystancji izolacji, R - pomiar rezystancji przewodów zasilających, 0 - stan podstawowy, neutralny (to przykład, oznaczenia mogą być inne).

Z tym zwiększeniem kosztów to mocno bym polemizował. W przypadku oprawy oświetleniowej będzie to mały i tani łącznik, w przypadku dużej maszyny przemysłowej będzie to spory i dość drogi łącznik, jednak będzie to poziom promila z procenta kosztów samej maszyny. Zaś w przypadku potrzeby zdiagnozowania problemu, bądź wykonania pomiarów zwróci się (minimum raz) już po pierwszym użyciu. Poza tym warto obejrzeć oferty opraw w sklepach, cena ma się nijak do jakości, marże są na poziomie kilkuset procent czasami.

Podobnie nie demonizowałbym pogorszenia ogólnej niezawodności urządzenia, łącznik powinien mieć dobre, mocno sprężynujące styki. Ma być używany kilku-kilkunastokrotnie w całej historii życia urządzenia, wiec nie musi być łatwy w przełączaniu, wręcz przeciwnie, dobrze by było gdyby można go było przełączać tylko przy użyciu klucza.

pozdrawiam

electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 770
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Prośba o ocenę pomysłu

Post autor: electrics » wt sie 13, 2019 12:09

Kolego, wyważasz otwarte drzwi...

witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 11
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Prośba o ocenę pomysłu

Post autor: witek17 » wt sie 13, 2019 16:48

Nie wykluczam tego. Dlatego w zestawie pytań była prośba o chociaż jedno wskazanie miejsca zastosowania, jedną publikacji o tym, itd. Ja szukałem naprawdę bardzo długo i nic takiego nie znalazłem. Może źle szukałem? To możliwe.

Wskażcie proszę chociaż jedno miejsce, jeden link, jedną informację.

To że to jest zadziwiająco proste, nie oznacza, że ktoś to wcześniej wymyślił. To niby jest oczywiste, ale nadal przeprowadza się pomiary z zastosowaniem "tanich" sztuczek typu "połącz fazowe razem z ...", "wykręć żarówki" (a co jeśli to są panele ledowe?).

ODPOWIEDZ