Prośba o ocenę pomysłu

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Prośba o ocenę pomysłu

Post autor: Simcode » pt lip 10, 2020 21:54

elmontjs pisze:
pt lip 10, 2020 21:40
Simcode pisze:
pt lip 10, 2020 21:25
A dlaczego mnie pytasz
Nie pytam, pokazuje tylko przykład tego o czym napisałeś.
Do czego służy już napisałem.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

witek17
Rozmówca
Rozmówca

Prośba o ocenę pomysłu

Post autor: witek17 » sob lip 11, 2020 9:45

Kolego elmontjs, dzięki za zdjęcie. Jakiś link do dokładnego opisu?

Jednak nie o to mi chodzi. Usystematyzujmy.

1. Montowanie łącznika w już istniejących oprawach (i innych urządzeniach) jest bezsensowne. Może jakiś znikomy procent, ale w tej chwili nic mi nie przychodzi do głowy. Wycinanie otworów, dobieranie łącznika, kombinowanie co i jak, to kłóci się z zasadą efektywności. Tak zrobiłem wykonując prototyp, bo bezsensowne z kolei było zamawianie 3000 opraw, by pokazać Wam jedną :)

2. Co innego w nowych oprawach. Montaż łącznika na etapie produkcji, znikomy koszt operacji i materiałów.

3. Nie zmuszam :) do stosowania tego, tylko wskazuję zalety. Być może nie wszędzie da się zastosować, wtedy zawsze pozostają tradycyjne metody pomiarów.

4. Niektóre oprawy mają wyprowadzone dwa przewody zasilające, tu wystarczy najprostszy łącznik przedstawiony na rys. 1. (rysunek jest na początku tematu). Nie widzę sensu sprawdzania niepodłączonego PE.

5. Część opraw ma albo wyprowadzony przewód z żyłą PE, albo jest miejsce w kostce na wpięcie tego przewodu. Ciągłość i rezystancję (impedancję) przewodów zasilających i PE, podłączonych do oprawy, bez jej rozbierania, można sprawdzić dodając styki wg rysunku 2. Łącznik będzie nieco bardziej skomplikowany.

6. Drążek o którym pisałem służy tylko i wyłącznie do zwiększenia zasięgu rąk. Na jego końcu jest prosty kluczyk, który włożony w gniazdo przełącznika pozwoli nam użyć siły, albo momentu siły i przełączyć łącznik. Najprostszy będzie miał końcówkę śrubokręta płaskiego, niekiedy mogą być nawet kluczyki podobne do tych stosowanych w stacyjkach przełączających. Jaki będzie zastosowany? Wybór klienta i producenta.

witek17
Rozmówca
Rozmówca

Prośba o ocenę pomysłu

Post autor: witek17 » ndz lip 12, 2020 4:10

witek17 pisze:
sob lip 11, 2020 9:45
4. Niektóre oprawy mają wyprowadzone dwa przewody zasilające, tu wystarczy najprostszy łącznik przedstawiony na rys. 1. (rysunek jest na początku tematu). Nie widzę sensu sprawdzania niepodłączonego PE.
Nawet mnie zdarza się myśleć po staremu i po nowemu :)
Skoro oprawy będą nowe, to będą takie, jakie sobie zażyczymy.
Mimo iż będą w II klasie, to mogą mieć miejsce na wpięcie PE, tylko po to, by korzystając z wersji łącznika z punktu 5 (poprzedni post), móc sprawdzić ciągłość PE.
W końcu to instalacja jest sprawdzana, a nie rodzaj oprawy i jej wymagania.
Czyli łącznik będzie trójpozycyjny.
Pozycja z rysunku 2. powinna być faktycznie zabezpieczona przez przypadkowym ustawieniem i odpowiednio widoczna, np. przy obrocie równocześnie pojawia się czerwone pole. Pytanie jak mocno zabezpieczona? Wg mnie wystarczy plastikowy kluczyk, np. w formie pręcika kwadratowego, albo pięciokątnego. Wsadzony w odpowiadający otwór pozwoli obrócić łącznik.
Za montaż odpowiada ten który montuje. Ewentualne uszkodzenie oprawy poprzez podanie napięcia w stanie gdy oprawa ustawiona jest na sprawdzenie PE, będzie obciążać montującego. Gdy zaś użytkownik będzie kombinować, będzie to łatwo sprawdzalne.
Analizując potencjalnych użytkowników stwierdziłem, że będą to najczęściej klienci nie będący tzw. osobami fizycznymi. W mieszkaniach używa się setek tysięcy typów żyrandoli i innych lampek o charakterze ozdobnym. Najzwyczajniej nie opłaca się mi kombinować nad każdym typem. Co innego wytwórca takiego żyrandola, może to zastosować, o ile uzna za stosowne. Najczęściej myślę nad typowymi oprawami do biur, hoteli, itp., sprzedawanymi w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy.

witek17
Rozmówca
Rozmówca

Prośba o ocenę pomysłu

Post autor: witek17 » śr lip 15, 2020 8:11

Kolejny wariant to widoczna przerwa. Może i trudno ją będzie zrealizować w przypadku opraw oświetleniowych, gdzie bardzo istotnym zagadnieniem jest estetyka. Łącznik powinien być możliwie mało widoczny dla użytkownika. Pewnie też sens techniczny w przypadku oprawy będzie niewielki.

Natomiast pomysł można zastosować w wielu innych przypadkach. W urządzeniach siłowych, w tym np. silnikach o mocy 50 kW i większej. W urządzeniach, w których pełne pomiary są wymagane przez prawo i nie są to wymagania lekceważone, jak w instalacjach oświetleniowych. Takie urządzenie, przyjmijmy na razie, że najczęściej silnik dużej mocy, pełni ważną rolę w procesie produkcyjnym. Awaria takiego silnika może spowodować przestój fabryki, awarie powiązane, następcze, wielkie straty materialne, czasem ofiary wśród personelu. Ba! Można warianty snuć, że i wśród okolicznej ludności (fabryki chemiczne). Poza tym przewody zasilające takie urządzenia to już nie cieńkie druciki, ale przewody grubości kciuka i grubsze. W innych tematach na forum były takie wątki, tam też się wpisałem, tutaj koncentruje te przemyślenia.

Wyposażenie takiego krytycznego urządzenia w łącznik pomiarowy, który na dodatek pozwala skrócić czas diagnozowania złej pracy urządzenia (mniej strat podczas przestoju spowodowanego awarią) i który w sytuacji krytycznej pozwoli wyłączyć np. silnik, bez udawania się do szaf sterowniczych i rozdzielczych.

Widoczna przerwa izolacyjna pozwoli elektrykom na bezpieczną diagnozę i prace serwisowe.

A jaki będzie koszt, zapytacie? W przypadku takiego urządzenia to już nie będzie łącznik za 1.24 PLN za sztukę, jak w przypadku oprawy oświetleniowej. Będą zapewne drogie, ale zwrócą się nie raz, nie dwa, a możliwe ze 120000 razy w przypadku awarii krytycznej, i z 10 razy w przypadku potrzeby wykonania pomiarów okresowych.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Prośba o ocenę pomysłu

Post autor: elmontjs » śr lip 15, 2020 8:58

Witaj kolego Witek. W pierwszym poście napisałeś takie zdanie:
cyt.: "P.S. Sam będę starał się możliwie mało wtrącać do tematu."
Tymczasem zaraz zaskoczysz Sienkiewicza :D .
Proponuje : zaprojektuj, wykonaj prototyp , opatentuj i sprzedawaj swoje pomysły ...zweryfikuje, oceni Cie rynek a nie my.
Człowiek uczy się całe życie i ...

witek17
Rozmówca
Rozmówca

Prośba o ocenę pomysłu

Post autor: witek17 » śr lip 15, 2020 15:21

W zasadzie zakończyłem przedstawianie wszystkich szczegółów pomysłu. Nie było zbyt szerokiego odzewu, więc sam starałem się go sprowokować kolejnymi postami. Mimo nielicznych odpowiedzi, temat był czytany wiele razy. Nie było UZASADNIONYCH odpowiedzi w stylu "to już było, jest znane". Więc nawet to milczenie ma "wartość dowodową".

ODPOWIEDZ