Prośba o ocenę pomysłu

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
witek17
Rozmówca
Rozmówca

Prośba o ocenę pomysłu

Post autor: witek17 » pn sty 11, 2021 21:06

Ten przykład powyżej z firmą GmbH, to nie jest pojedynczy przypadek. To zjawisko powszechne w Polsce i nie tylko w Polsce. Włoskie, niemieckie, itd. firmy budują drogi, fabryki. Przyjeżdża kilku szefów, trochę kadry inżynierskiej i nadzorczej (raczej skromna obsada), resztę wykonujecie Wy! :lol: Lecz "śmietankę" zgarnia firma zagraniczna.
Kto wygrał bitwę? Generał? Oficerowie? Szeregowi? Czy zaplecze produkujące broń? A może gospodarka, która daje fundusze na wojsko i przemysł zbrojeniowy? Odpowiedź brzmi - wszyscy, każdy ma swój niezbędny udział. Często znacznie łatwiej wskazać winnego w przypadku przegranej. Nieudolne dowodzenie, przestarzała broń, niskie morale żołnierzy na przykład.
Widzę w internecie podobnych do mnie. Ich przygoda się rozpoczyna. Mają dobre pomysły, ale "cieńko" to widzę. Niestety, powszechnie już przyjęliście do wiadomości, że jesteście gorsi, mnie zdolni, głupsi. Że to Niemcy są bogatsi, mądrzejsi. Pokolenia całe miną, zanim ktoś w Was zbuduje pewność siebie. Ja też będę miał w tym swój skromniutki udział :D
P.S. Bardzo mile widziane będą "UD" (uprzejmie donoszę :cool:). Nie jestem w stanie sprawdzać na bieżąco całego rynku w Polsce, a chciałbym wiedzieć, czy ktoś nie łamie moich praw. Oczywiście bardzo dyskretnie. Niewykluczona gratyfikacja po wygranym procesie.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Prośba o ocenę pomysłu

Post autor: elmontjs » pn sty 11, 2021 21:53

witek17 pisze:
pn sty 11, 2021 21:06
P.S. Bardzo mile widziane będą "UD" (uprzejmie donoszę ). Nie jestem w stanie sprawdzać na bieżąco całego rynku w Polsce, a chciałbym wiedzieć, czy ktoś nie łamie moich praw.
:D Może kolega coś nam o tych prawach nam opowie ?
Człowiek uczy się całe życie i ...

witek17
Rozmówca
Rozmówca

Prośba o ocenę pomysłu

Post autor: witek17 » pn sty 11, 2021 22:23

Wbrew powszechnemu mniemaniu, że tylko patent chroni pomysł, istnieje ochrona tymczasowa, od momentu zgłoszenia. Być może widzieliście urządzenia, gdzie na tabliczce znamionowej jest napis "Pat. pend. xxxxx", to właśnie to. Oczywiście nie jest tak mocna i skuteczna, jak przyznany patent. Na dodatek może być kwestionowana (patent też może być kwestionowany!), ale to trzeba uzasadnić przed właściwym organem.
Wiele lat temu napisałem wniosek, dotyczył sprzętu komputerowego. Wysłałem i potem sprawdziłem. Pomysł nie był nowością, kilka lat wcześniej Anglik go zgłosił. Co ciekawe, wszystko było identyczne (pomysły, zastrzeżenia, słownictwo oczywiście nieco się różniło), z jednym wyjątkiem, Anglik dodał jedno zastrzeżenie, które mnie nie przyszło do głowy. Jego wniosek był ciut lepszy :) Porzuciłem pomysł bez żadnej akcji z mojej strony. Teoretycznie powinienem poinformować o tym UP, by nie marnowali czasu i pracy, ale nie pomyślałem o tym. To zaniechanie udzieliło mi cennej lekcji. Po sześciu latach !!! otrzymałem odpowiedź, że mój wniosek nie spełnia czegoś tam (już teraz nie pamiętam). Anglik dostał patent bez problemu, w Polsce zaczęło się marudzenie. Wniosek z łącznikiem trafił na tego samego eksperta i znów zaczęło się marudzenie, ale nie odpuszczę. Muszą mi udowodnić, że nie byłem pierwszy. Po to zresztą było pytanie o to, czy ktoś tego nie widział, nie słyszał o tym. Niech ktoś mi to powie, a w mgnieniu oka porzucę dalszą akcję. Oczywiście informacja musi być wiarygodna.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Prośba o ocenę pomysłu

Post autor: elmontjs » pn sty 11, 2021 23:53

Więc póki kolego nie podejmiesz stosownych kroków o których już dawno pisałem, to możesz jedynie swoje wypowiedzi traktować (i tak samo jesteś odbierany) w kategorii radosnej twórczości ;)
Porównujesz się do Tesli i Edisona a różnica jest taka, że oni pokazali światu gotowe rozwiązania i zderzyli się z lobby, którym groziłoby zawalenie po wprowadzenia ich wynalazków.
Swoją drogą dziwię się że ten wątek wciąż kwitnie w poważnym dziale tego forum.
Człowiek uczy się całe życie i ...

witek17
Rozmówca
Rozmówca

Prośba o ocenę pomysłu

Post autor: witek17 » wt sty 12, 2021 19:23

elmontjs pisze:
pn sty 11, 2021 23:53
Więc póki kolego nie podejmiesz stosownych kroków o których już dawno pisałem, to możesz jedynie swoje wypowiedzi traktować (i tak samo jesteś odbierany) w kategorii radosnej twórczości ;)
Nie całkiem. Swój cel osiągnąłem. Może nawet kilka tysięcy osób się o tym dowiedziało, a to jeden z elementów mojej strategii. Czy lepiej otworzyć sklep i czekać na klientów? Czy lepiej dwa miesiące wcześniej porozwieszać karteczki na słupach ze stosowną informacją?
elmontjs pisze:
Porównujesz się do Tesli i Edisona a różnica jest taka, że oni pokazali światu gotowe rozwiązania i zderzyli się z lobby, którym groziłoby zawalenie po wprowadzenia ich wynalazków.
Do Tesli? Dopiero zaczyna być doceniany. Do "człowieka który wymyślił XX wiek"? Kolega raczy żartować.
Edison z kolei był zdolnym biznesmenem i potrafił przekuć pomysły (bardzo często nie swoje, a członków swojego zespołu) w sukces finansowy. Chciałbym mieć ten talent, bo tego mi najbardziej brakuje.[/quote]
elmontjs pisze:
Swoją drogą dziwię się że ten wątek wciąż kwitnie w poważnym dziale tego forum.
Najwidoczniej temat nie łamie regulaminu w sposób ewidentny i jest tolerowany. Jeżeli w innych tematach wpisałem "coś nie tak", bura była nieomal natychmiastowa.
Może mi kibicują? Czekają aż zacznę działać? Może wiedzą, że nie jest to nowość i lubią patrzeć jak się ośmieszam :D Może cenią moje wstawki filozoficzne? :)
Postaram się zostawić temat swojemu losowi, do czasu praktycznego wdrożenia pomysłu. Na pewno będzie mnie korciło by coś dopisać, więc nie obiecuję milczenia. :D

ODPOWIEDZ