Protokół prac elektrycznych

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Michał.Dziedzic
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Michał.Dziedzic » wt wrz 22, 2020 11:42

Witam szanowane grono.
Nie wiem czy aby na pewno to ten dział, ale chyba bliżej mu tutaj niż do działu instalacji.

W teorii prosta szybka robota - wymiana rozdzielni na większą + dołożenie RCD i zabezpieczenia po kuchenkę. Sprawa prosta i oczywista, aczkolwiek inwestor poprosił mnie o dokument zatwierdzający, że dane prace zostały wykonane przez osobę z uprawnieniami.
Oczywiście takie uprawnienia posiadam, ale pytanie jest następujące:
Czy macie może jakiś wzór takiego dokumentu opisującego przeprowadzone prace z zatwierdzeniem/oględzinami ich? Czy może po takich pracach powinno się robić dodatkowo pomiary? Obiekt to mieszkanie w bloku, a w blokach robione są pomiary okresowo przez zarządce, więc nie wiem czy trzeba takie pomiary robić po takiej modyfikacji czy też nie.
Rozdzielenka malutka, bo jedynie 12-modulowa. Wiem, że przy modernizacji instalacji elektrycznej powinno się ją wykonywać zgodnie z obecnymi normami, ale jak to się ma to wymiany samej rozdzielni?

Jak wy byście to zrobili?

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » wt wrz 22, 2020 22:16

Po wykonanych przez kolegę pracach oczywiście obowiązkowo należy wykonać pomiary niezależnie od okresowych przeglądów należących do obowiązków zarządcy.
W protokole należy zawrzeć wyniki pomiarów, oględzin i orzeczenie o sprawności / niesprawności instalacji. Na koniec protokołu standardowo podpis osoby wykonującej i zatwierdzającej (kwalifikacje E i D).

W przypadku wymiany całej rozdzielni zmieniły się parametry instalacji mieszkania i musisz potwierdzić, że to co zrobiłeś jest sprawne i bezpieczne w dalszej eksploatacji. Twój klient ma prawo żądania a Ty obowiązek przeprowadzenia (lub zlecenia komuś) pomiarów i wydania protokołu. ;)
Człowiek uczy się całe życie i ...

Awatar użytkownika
Michał.Dziedzic
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Michał.Dziedzic » śr wrz 23, 2020 11:48

Czyli po wykonanych pracach jeśli inwestor się nie zgadza abym to ja wykonał pomiary to w oświadczeniu po instalacji w uwagach dopisać zlecenie pomiarów?

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » śr wrz 23, 2020 14:29

Michał.Dziedzic pisze:
śr wrz 23, 2020 11:48
Czyli po wykonanych pracach jeśli inwestor się nie zgadza abym to ja wykonał pomiary to w oświadczeniu po instalacji w uwagach dopisać zlecenie pomiarów?
W zasadzie tak. A do tego czasu instalacja nie powinna być eksploatowana. Jeżeli tak skonfigurujesz oświadczenie i inwestor to przyjmie to powinieneś go uświadomić o konieczności przeprowadzenia pomiarów i zakazie używania instalacji do momentu wydania orzeczenia przez odpowiednią osobę. Sugeruje drogę pisemną.

Awatar użytkownika
Michał.Dziedzic
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Michał.Dziedzic » śr wrz 23, 2020 14:34

elmontjs pisze:
śr wrz 23, 2020 14:29
Michał.Dziedzic pisze:
śr wrz 23, 2020 11:48
W zasadzie tak. A do tego czasu instalacja nie powinna być eksploatowana. Jeżeli tak skonfigurujesz oświadczenie i inwestor to przyjmie to powinieneś go uświadomić o konieczności przeprowadzenia pomiarów i zakazie używania instalacji do momentu wydania orzeczenia przez odpowiednią osobę. Sugeruje drogę pisemną.
Kolego drogi a czy może kojarzysz zapis z normy? Nie chciałbym rzucać pustymi słowami, żeby nie było, że chcę kogoś "naciągnąć"

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » śr wrz 23, 2020 15:17

Każda instalacja elektryczna ma mieć ważne , wykonane w terminie przeglądy, nowa instalacja ma mieć pomiary odbiorcze - wynika to z Prawa budowlanego (przeglady okresowe nie dotyczą m.in budownictwa 1-rodzinnego). Wynika z tego, że każdy fragment przebudowanej instalacji musi być sprawdzony pod kątem bezpieczeństwa eksploatacji przed oddaniem do użytkowania i sprawdzany w czasookresach maksymalnie 5-letnich (zgodnie z Prawem budowlanym).
Kolega wykonał modernizację, która miała znaczący wpływ na parametry instalacji włącznie z częściową zmianą układu sieciowego, więc nie wyobrażam sobie włączyć tej instalacji bez pomiarów.
Jest to gwarancja spokojnego snu dla Ciebie i pewność inwestora, że ma sprawną, bezpieczną instalację.

Awatar użytkownika
Michał.Dziedzic
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Michał.Dziedzic » czw wrz 24, 2020 7:41

Przygotowałem taki druk. Myślę, że powinno być ok. Dzięki niemu inwestor ma kwit, że zrobił to ktoś z papierami, a my możemy wypisać co i gdzie było robione. Dodatkowo mamy możliwość wypisania jakich komponentów użyliśmy. W uwagach można wpisać, że nie zaleca się użytkowania do chwili pomyślnie wykonanych pomiarów elektrycznych. Co inwestor z tym zrobi to jego sprawa, a my mamy spokojną noc.

Dajcie znać czy coś poprawić w tym oświadczeniu
Załączniki
Oświadczenie.pdf
(73.9 KiB) Pobrany 148 razy

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » czw wrz 24, 2020 7:57

W tym oświadczeniu zawarłeś formę orzeczenia : "Instalacja nadaje się do eksploatacji". Nie wykonując pomiarów to dość ryzykowne stwierdzenia. Wg mnie wystarczy oświadczyć, że wykonano instalację zgodnie przepisami i normami obowiązującymi w Polsce. Kolejny etap to pomiary odbiorcze i skoro inwestor nie chce Twojej usługi w tym zakresie, powinien wiedzieć, że jest zobligowany do zaproszenia ekipy pomiarowców.

Awatar użytkownika
Michał.Dziedzic
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Michał.Dziedzic » czw wrz 24, 2020 8:31

dałem tam ukośnik "nadaje się/nie nadaje się" niepotrzebne skreślić ;)
Czyli powinno być okey

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » czw wrz 24, 2020 8:39

Tym wpisem wskazujesz inwestorowi, że instalacja nadaje się do eksploatacji i zwalniasz go z obowiązku przeprowadzenia pomiarów. Bierzesz tym samym odpowiedzialność za bezpieczeństwo eksploatacji na siebie bez sprawdzenia Riso, IPZ, różnicówek. Rozumiem, że kwestie przekrojów przewodów, spadki napięć przeliczyłeś sobie przed robotą - to ew. możesz zawrzeć w tym oświadczeniu.
Chyba że chcesz napisać, że "nie nadaje się" z jakichś przyczyn. ;)

ODPOWIEDZ