Protokół prac elektrycznych

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pn wrz 28, 2020 21:34

electrics pisze:
pn wrz 28, 2020 15:09
Inwestor może sobie uważać, co tylko chce. Przepisy mówią jasno ...
Niestety kolego , inwestor może sobie żądać czego tylko chce a co nie jest zabronione prawem, bo on za to płaci a wykonawca biorąc usługę przyjmuje warunki inwestora albo szuka innej roboty. Nie jeden SIWZ miałem w rękach z "koncertem życzeń" i albo je spełniasz albo trzeba taką robotę odpuścić. Inna sprawa, to fakt że oświadczenie kolegi Michała nie wiele wnosi do procesu włączenia instalacji do eksploatacji, ale inwestor chce i już.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
Michał.Dziedzic
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Michał.Dziedzic » wt wrz 29, 2020 7:01

elmontjs pisze:
pn wrz 28, 2020 21:34
Nie jeden SIWZ miałem w rękach z "koncertem życzeń" i albo je spełniasz albo trzeba taką robotę odpuścić.
A ja myślałem, że "SIWZ" to dziwny skrót od "koncert życzeń" :lol: Co tam potrafią wymyślić to głowa mała :lol:
elmontjs pisze:
pn wrz 28, 2020 21:34
oświadczenie kolegi Michała nie wiele wnosi do procesu włączenia instalacji do eksploatacji, ale inwestor chce i już
No dokładnie. A w razie, gdy przyjdzie pomiarowiec czy to z administracji czy ktoś inny to inwestor ma kwit, że nie łączył tego Pan Henio spod monopolowego tylko ktoś kto ma stosowne uprawnienia. Nic to nie wnosi, ale zatwierdza oczywistą oczywistość :)

electrics
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: electrics » wt wrz 29, 2020 8:36

O tempora!!! O mores!!!

W sumie to ostatnio ludzie tak dziwne rzeczy robią, że takie małe dziwactwo nikogo nie powinno dziwić. W szmatach na twarzy chodza i wiadra po kapuście na głowy zakładają, chociaż wiadomym jest, ze to w niczym nie pomaga a nawet szkodzi.
Twoje oświadczenie ani nie pomoże,ani nie zaszkodzi, wiec mu je napisz. Najwyzej w sadzie wykorzysta,jak mmu sie chałupa spali, ale jeśli będzie opinia rzeczoznawcy, to nic nie powinno sie stać zlego...

Awatar użytkownika
Michał.Dziedzic
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Michał.Dziedzic » wt wrz 29, 2020 9:54

electrics pisze:
wt wrz 29, 2020 8:36
O tempora!!! O mores!!!

W sumie to ostatnio ludzie tak dziwne rzeczy robią, że takie małe dziwactwo nikogo nie powinno dziwić. W szmatach na twarzy chodza i wiadra po kapuście na głowy zakładają, chociaż wiadomym jest, ze to w niczym nie pomaga a nawet szkodzi.
Twoje oświadczenie ani nie pomoże,ani nie zaszkodzi, wiec mu je napisz. Najwyzej w sadzie wykorzysta,jak mmu sie chałupa spali, ale jeśli będzie opinia rzeczoznawcy, to nic nie powinno sie stać zlego...
Co ma wykorzystać skoro będzie napisane, że nie zezwalam na użytkowanie instalacji do momentu wykonania pomiarów elektrycznych?

Koniec końców inwestor ma kwit o tym, że instalacja została wykonana przez osobę z uprawnieniami, ale instalacja nie jest dopuszczona do użytku. Oświadczenie nie wnosi praktycznie nic, jest jedynie zachcianką inwestora. Nie rozumiem w czym problem :D

megaspark
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: megaspark » ndz paź 25, 2020 19:52

Panie Michale.
Ja bym po prostu zrobił te pomiary w ramach wykonanej usługi, dołączył stosowne protokoły i zamknął temat z klientem.
Miałbym też pewność że wszystko co zrobiłem jest OK.
Tym bardziej, że jest to tylko mieszkanie w bloku, więc pomiary nieskomplikowane.
Osobiście tak robię uznając to za standard.

Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Vmkriss34 » pn lis 02, 2020 21:05

Od siebie dodałbym tyle, że to nie jest "tylko wymiana rozdzielnicy na większą", byłaby wymianą w przypadku zakupu gotowej, zaprojektowanej rozdzielnicy wraz z osprzętem. Tworząc zatem "swoją" rozdzielnicę należy wykonać listę kontrolną wg 61439 i na tej podstawie przekazać klientowi końcowy protokół.

Co do odbioru instalacji i wymaganych UB...
Nazwałbym to pobożnym życzeniem bądź bardziej optymistycznie - odległą rzeczywistością, a przynajmniej w kubaturze do 1000m3...
O ile odbiór nowej instalacji jeszcze pokrywa się z litera prawa, o tyle wszelkie modyfikacje późniejsze już nie...
Jak to ma wyglądać w praktyce? Ktoś kto prowadzi firmę elektryczną od 30 lat bez UB nagle nie może wykonywać zawodu czy będą kolejne egzaminy? Kto będzie sprawdzał?

Pozdrawiam serdecznie.

electrics
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: electrics » wt lis 03, 2020 12:43

Kolego, obecnie każdy, kto prowadzi firmę elektroinstalatorską, jeśli sam nie posiada Uprawnień Budowlanych, to zatrudnia w jakiś sposób uprawnionego kierownika robót.
Początki mojej działalności sięgają 20 lat do tyłu, kiedy jeszcze dokumenty do przyłączenia budynku Zakłady Energetyczne przyjmowały z pieczątką firmy z branży elektrycznej.
Nie pamiętam dokładnie, kiedy ale na początku obecnego wieku zaczęli się domagać Uprawnień Budowlanych. Starzy elektrycy w większości mieli Uprawnienia Majstra Budowlanego uzyskane na podstawie tytułu Mistrza w Rzemiośle. Ja byłem jeszcze za młody i musiałem zrobić Mistrza, po czym podnieśli poprzeczkę na Technika, więc zapisałem się do technikum a wtedy zażądali wykształcenia wyższego i tak skończyłem niechcący Politechnikę...
Teraz od kilku lat posiadam Uprawnienia Budowlane bez ograniczeń do projektowania i kierowania robotami. Przymierzam się jeszcze do Uprawnień Teletechnicznych. Zachęcam wszystkich do nauki.

Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Vmkriss34 » wt lis 03, 2020 14:35

electrics pisze:
wt lis 03, 2020 12:43
Kolego, obecnie każdy, kto prowadzi firmę elektroinstalatorską, jeśli sam nie posiada Uprawnień Budowlanych, to zatrudnia w jakiś sposób uprawnionego kierownika robót.
Zapewniam że nie każdy. Ponadto gdyby nie forum to zapewne nie wiedziałbym o takim przepisie.tak na prawdę mało kto wie, a sam się zastanawiam gdzie jest to uregulowane? Wykonując instalacje w nowych obiektach zawsze jest kierownik budowy,
Nigdy nie spotykałem się z koniecznościa wpisu UB do wymiany instalacji, czy jej modyfikacji w małych obiektach...

electrics
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: electrics » wt lis 03, 2020 16:04

Miałem na myśli poważne firmy elektroinstalacyjne, które prowadzą własne roboty. Oczywiście nie dotyczy to brygad podwykonawczych klepiących mieszkaniówki dla większych firm, bo wtedy konieczność zatrudnienia kierownika firmy te biorą na siebie.
Reasumując:
Wszędzie tam, gdzie zostało wydane pozwolenie na budowę, konieczny jest kierownik robót danej specjalności.
Przy wykonywaniu remontów też niestety istnieje ryzyko wpadki mimo braku zgłoszenia takich robót. W przypadku porażenia użytkownika, odpowiednie służby mogą zainteresować się kto dokonywał zmian i czy były one zgodne z obowiązującymi przepisami oraz kto dopuścił instalację do eksploatacji...

Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Vmkriss34 » wt lis 03, 2020 16:56

electrics pisze:
wt lis 03, 2020 16:04
W przypadku porażenia użytkownika, odpowiednie służby mogą zainteresować się kto dokonywał zmian i czy były one zgodne z obowiązującymi przepisami oraz kto dopuścił instalację do eksploatacji...
Jestem za tym by w końcu zaprowadzono ład i ukrucono "januszowanie". Nasz zawód nie jest szanowany, a przecież w cale nie jest prostym zawodem. Struktura urzędów do nadzoru nad uprawnieniami tj. nadawanie/odbieranie/ kontrole firm działających w branży wymaga przemyślanych zmian. Obecnie to jeden wielki Matrix i nikt nie wie gdzie jest "wyrocznia"...
Doprecyzujmy więc
1. Co może wykonać elektryk posiadający działalność gospodarczą bez UB, ale posiadający E i D?
2. Kto może dopuszczać instalacje do eksploatacji?

ODPOWIEDZ