Rezystancja PENa wzgledem ziemi

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Re: Rezystancja PENa wzgledem ziemi

Post autor: bezpiecznik123 » wt paź 25, 2016 6:49

Kolego jeden rysunek by załatwił sprawę co kolega robił, a tak to z tego co kolega opisał nikt nie wiedział co kolega mierzy, a być może nadal nie wiemy jak kolega to mierzy.
RomanPoznan pisze:ważna sprawa pomiaru cęgowego prądu płynącego przez przychodzący PEN przed jego odłączeniem od uziomu obiektu - dla mnie to standard....
bo tutaj kolega wspomina o pomiarze cęgowym.
RomanPoznan pisze:z których jeden ma porządny uziom fundamentowy
Uziom fundamentowy jest uziomem wyrównawczym i w przypadku "przerwania" PEN-a zapewni ochronę przeciwporażeniową w danym obiekcie (gdzieś to na forum rysowałem).

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

RomanPoznan
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: RomanPoznan » wt paź 25, 2016 8:59

Kolego bezpiecznik123.
Metoda pomiaru to 4p - tutaj nie używa się cęgów ! Identycznie jak przy metodzie 3p.
Ja stosuje zawsze tam gdzie tylko są warunki metodę 4p zamiast 3p ponieważ jest dokładniejsza ze względu na długość przewodów podłączanych do mierzonego uziomu. Również metoda 4p czy 3p jest dokładniejsza od metody 3p+cęgi lub cęgi odbiorcze/nadawcze.
Kolega zapewne myśli o metodzie 3p+cęgi ale tutaj żadne cęgi nie są używane przy zmierzeniu tej wartości 0,32 :lol:

Dlatego uważam, że normalną praktyką powinien być pomiar rezystancji PENa w stosunku do ziemi aby uchronić uziom obiektu przed staniem się zastępczym PENem.

Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: bezpiecznik123 » wt paź 25, 2016 10:12

RomanPoznan pisze:Dlatego uważam, że normalną praktyką powinien być pomiar rezystancji PENa w stosunku do ziemi aby uchronić uziom obiektu przed staniem się zastępczym PENem
A mi się wydaje że kolega coś nie rozumie. Po to jest PEN aby zapewnić zasilanie do obiektu czy obiektów. Uziom nie może jego zastąpić bo jego wartości i tak są zawsze większe niż impedancja PEN-a. Zobaczymy co inni napiszą.

piotr73
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: piotr73 » wt paź 25, 2016 10:32

Ciekawy temat koledzy rozpoczęli, a może by tak wypowiedział się jakiś fachowiec pracujący w spółkach energetycznych dystrybucyjnych, czy po oddaniu stacji sn/nn, wykonują pomiary "rezystancji pena " jeśli tak to jakie otrzymują wartości .

RomanPoznan
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: RomanPoznan » wt paź 25, 2016 10:51

bezpiecznik123 pisze:
RomanPoznan pisze:Dlatego uważam, że normalną praktyką powinien być pomiar rezystancji PENa w stosunku do ziemi aby uchronić uziom obiektu przed staniem się zastępczym PENem
A mi się wydaje że kolega coś nie rozumie. Po to jest PEN aby zapewnić zasilanie do obiektu czy obiektów. Uziom nie może jego zastąpić bo jego wartości i tak są zawsze większe niż impedancja PEN-a. Zobaczymy co inni napiszą.
Nie zawsze, przytoczyłem konkretny przykład.

Nawet zakładając, że rezystancja PENa do ziemi jest prawidłowa i wynosi 0,32 :) Nie poleci tylko drogą po najniższym oporze 0,32

Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: bezpiecznik123 » wt paź 25, 2016 12:07

RomanPoznan pisze:Nie zawsze, przytoczyłem konkretny przykład.Nawet zakładając, że rezystancja PENa do ziemi jest prawidłowa i wynosi 0,32 a stawiamy porządny (rozległy) obiekt z uziomami fundamentowymi gdzie rezystancja uziomu będzie wynosić powiedzmy 1 .Łatwo wyliczyć jak spadnie wypadkowa rezystancja PENa w stosunku do ziemi i wyniesie 0,24 .Prąd po PENie to nie światło Nie poleci tylko drogą po najniższym oporze 0,32 do sieci ale rozpłynie się i w ilość 30% popłynie po tym dobrym uziomie budynku.
Kolego bujać to my ale nie nas :-)

To teraz inaczej.
Strzelam linia napowietrzna Al. 70 mm2 o długości 500 mb (nie wiem czy takie długie robią) to mamy: 500/(35*70)=0,2 oma (czyli rezystancja PEN-a to 0,2 oma) - pomijam tutaj reaktancję bo ona będzie jakieś 0,035 oma
teraz lina kablowa 120 mm2 też 500 mb
500/(35*120)=0,12 oma (czyli rezystancja PEN-a to 0,12 oma)
bardzo popularna lina kablowa 240 mm2 też 500 mb
500/(35*240)=0,06 oma (czyli rezystancja PEN-a to 0,06 oma)

Także konkretne wartości, czy nie ?

RomanPoznan
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: RomanPoznan » wt paź 25, 2016 12:15

piotr73 pisze:Ciekawy temat koledzy rozpoczęli, a może by tak wypowiedział się jakiś fachowiec pracujący w spółkach energetycznych dystrybucyjnych, czy po oddaniu stacji sn/nn, wykonują pomiary "rezystancji pena " jeśli tak to jakie otrzymują wartości .
Witam kolegę piotr73.
Mi też temat wydaję się bardzo ciekawy.
Uzyskałem informację taką, że rezystancja uziemienia znajduje się w DTRce konkretnego transformatora i wyliczona jest na podstawie jego prądów zwarciowych.
Jestem przed pomiarem u klienta który posiada własne trafo 6/0,4kV i przed pomiarami poprosiłem do wspomnianą DTRke tego transformatora.

Mnie szczególnie interesuje jakie wartości wchodzą w grę ponieważ patrząc na taki trafo i powierzchnie jaką zajmuje jego podstawa słupów nie wygląda to na możliwość uzyskania niskiej rezystancji uziemienia.

RomanPoznan
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: RomanPoznan » wt paź 25, 2016 12:26

bezpiecznik123 pisze:
RomanPoznan pisze:Nie zawsze, przytoczyłem konkretny przykład.Nawet zakładając, że rezystancja PENa do ziemi jest prawidłowa i wynosi 0,32 a stawiamy porządny (rozległy) obiekt z uziomami fundamentowymi gdzie rezystancja uziomu będzie wynosić powiedzmy 1 .Łatwo wyliczyć jak spadnie wypadkowa rezystancja PENa w stosunku do ziemi i wyniesie 0,24 .Prąd po PENie to nie światło Nie poleci tylko drogą po najniższym oporze 0,32 do sieci ale rozpłynie się i w ilość 30% popłynie po tym dobrym uziomie budynku.
Kolego bujać to my ale nie nas :-)

To teraz inaczej.
Strzelam linia napowietrzna Al. 70 mm2 o długości 500 mb (nie wiem czy takie długie robią) to mamy: 500/(35*70)=0,2 oma (czyli rezystancja PEN-a to 0,2 oma) - pomijam tutaj reaktancję bo ona będzie jakieś 0,035 oma
teraz lina kablowa 120 mm2 też 500 mb
500/(35*120)=0,12 oma (czyli rezystancja PEN-a to 0,12 oma)
bardzo popularna lina kablowa 240 mm2 też 500 mb
500/(35*240)=0,06 oma (czyli rezystancja PEN-a to 0,06 oma)

Także konkretne wartości, czy nie ?
Kolego bezpiecznik123.
Widzę, że wciąż kolega nie chwyta o co mi chodzi.
Tu nie chodzi o rezystancję samych przewodów ale o rezystancje PENa na transformatorze w stosunku do ziemi czyli uziemienie samego transformatora, że przez uziomy wielokrotne wartość tego uziomu spada.

Ale rzeczywiście przy prawidłowej linii PEN czyli jej niskiej rezystancji przewodów i połączeń wartość rezystancji PENa względem ziemi nie ma takiego znaczenia dla IPZ jak się rozpisywałem, tutaj raczej jestem w błędzie.
W grę wchodzi na pewno jeszcze rezystancja samego uzwojenia transformatora, które jest odzwierciedlone w pomiarze IPZ.

Temat z IPZ jest tematem pobocznym, który się pojawił. Mi od początku chodzi o rezystancję PENa w stosunku do ziemi.

Tutaj na forum ise.pl znalazłem artykuł o tym zagadnienie:
http://ise.pl/informacje/publikacje/4-u ... wietrznych..
Wstępnie wynika z niego, że takie uziemienie (nazywane roboczym) PENa po stronie wtórnej transformatora dla niskich napięć nie powinno przekraczać 5
Ostatnio zmieniony wt paź 25, 2016 12:57 przez RomanPoznan, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: bezpiecznik123 » wt paź 25, 2016 12:55

RomanPoznan pisze:Widzę, że wciąż kolega nie chwyta o co mi chodzi.
Niech się kolega nie martwi co ja chwytam :-)
RomanPoznan pisze:Tu nie chodzi o rezystancję samych przewodów ale o rezystancje PENa na transformatorze w stosunku do ziemi czyli uziemienie samego transformatora, że przez uziomy wielokrotne wartość tego uziomu spada
Skoro uziomy połączone są równolegle to jak rezystancja ma nie spadać ? Tylko co kolega chce tym udowodnić i wykazać ? (proponuję poczytać kilka publikacji dr Musiała np.: http://www.redinpe.com/attachments/arti.. ... art_01.pdf..)
RomanPoznan pisze:Uzyskałem informację taką, że rezystancja uziemienia znajduje się w DTRce konkretnego transformatora i wyliczona jest na podstawie jego prądów zwarciowych
Raczej rezystancja uziemienia związana jest ze stroną górnego napięcia, a konkretnie z mocą zwarcia systemu zasilającego ten transformator.

RomanPoznan
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: RomanPoznan » wt paź 25, 2016 13:08

Kolego bezpiecznik123

Cieszę się, że wiesz już o co mi chodzi a przynajmniej mam takie wrażenie.

To dość ciekawy temat, przynajmniej jak dla mnie na razie.
Przy prawidłowych wartościach IPZ (jakości przewodów i połączeń) w okolicach przyjmijmy 0,32
Ostatnio zmieniony wt paź 25, 2016 13:15 przez RomanPoznan, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany