Rezystancja PENa wzgledem ziemi

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Re: Rezystancja PENa wzgledem ziemi

Post autor: bezpiecznik123 » wt paź 25, 2016 13:10

RomanPoznan pisze:Problem zaczyna się przy znaczącym zwiększeniu rezystancji przewodu PEN do transformatora kiedy rezystancja przewodu PENa będzie większa od rezystancji uziomu roboczego transformatora
A jaki to problem ? Już tak z ciekawości pytam bo kolega chce chyba ponownie koło wynaleźć :-)

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
Rosol44
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Rosol44 » wt paź 25, 2016 16:33

:) cały wątek jest już dawno zbadany i nie mam w tym nic ciekawego :) to co kolega nazywa rezystancją PEN to jest Rb2 stacji trafo wraz z przyłączoną siecią EE. I jest to wartość konkretna dla danej stacji ze względu na wnoszenie potencjału WN na stronę nn, w przypadku gdy uziemienie nn i WN wykonane są jako wspólne. Gdyby Rb2 miało dużą wartość to zwarcie po stronie WN przeniesie się na twojego PENA ( :P ) powodując spadek napięcia na nim zagrażając życiu lub zdrowiu, tak więc solidarnie w czynie społecznym budujemy jak najwięcej uziemień w sieci nn :) ku chwale ojczyzny :)

electrics
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: electrics » wt paź 25, 2016 20:30

Drogi Kolego RomanPoznan, widzę, że Kolega przeprowadza raczej badania niż pomiary.
Do tego typu pomiarów należałoby przyjąć jakieś założenia, zrobić schemat, zaimplementować wartości uziemień, następnie stworzyć sytuację awaryjną w postaci odłączenia kilku punktów uziemienia...
Tyle tylko, że są to rozważania czysto teoretyczne, które można wykonać na komputerze w środowisku Matlaba, np. w programie Simulink, siedząc wieczorem przy herbacie. Może to stanowić część pracy magisterskiej dotyczącej badań zmian rezystancji PEN w zależności od liczby uziemień danej stacji transformatorowej. Można to jeszcze skomplikować wprowadzając elementy o charakterze pojemnościowym i indukcyjnym. Pole do popisu jest ogromne, więc jeśli Kolega chce zgłębiać tego typu problemy, to nie pozostaje nic innego, jak udać się na Politechnikę i tam ćwiczyć rozwiązywanie podobnych problemów w laboratoriach. :)

Awatar użytkownika
Rosol44
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Rosol44 » wt paź 25, 2016 20:56

:???: co tu badać ?? sprawa jest na tyle szeroko opisana w literaturze że ała :)

zaq12wsx
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: zaq12wsx » śr paź 26, 2016 7:27

Brawo Wy - nabiliście na 3 strony piany nad prostą i oczywistą sprawą :lol:

Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: bezpiecznik123 » śr paź 26, 2016 8:26

zaq12wsx pisze:nabiliście na 3 strony piany nad prostą i oczywistą sprawą
Kolego wcale jak widać nie taka oczywista dla kolegi "RomanPoznan", bo myślał że odkryje coś rewolucyjnego na skalę E=mc2, a tu klops. Kolejna sprawa że może do Poznania nie docierają normy, czy publikacje więc teraz już w Poznaniu będą świadomi. Inna sprawa to taka że kolega nie zna norm dotyczących siec elektroenergetycznych, co widać ze jego toku myślenia i postępowania. Jednak zawsze nauka pozostaje w nas, więc ja wcale nie uważam że to nabijanie stron i każde pytanie powinno znaleźć odpowiedz.

RomanPoznan
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: RomanPoznan » śr paź 26, 2016 9:39

Kolego.... bezpiecznik123
zaq12wsx ma rację. Nie chciałem tego pisać ze zwykłej grzeczności:

Pierwszą stronę tłumaczyłem tobie i domsat coś co jest napisane w dwóch wytłuszczonych zdaniach zadanego pytania prosząc też o spokojne czytanie ze zrozumieniem. Po samych wartościach pomiarów nasuwają się odpowiedzi...

Drugą stronę sam próbowałem dojść do wyjaśnienia choć czasami błędnie, odnośnie którego prosiłem tylko o potwierdzenie w pierwszych pytaniach czy ta niska rezystancja PENa do ziemi bierze się z uziomów wielokrotnych, mając zarazem cichą nadzieje, że zabierze ktoś inny głoś jak rosol44 i nie będę musiał tobie dalej tłumaczyć pytania.

A wystarczyło odpowiedzieć dwa razy TAK na mój post

Trzecią stronę to już same wypowiedzi z twojej strony jakie to było proste i oczywiste....

Podsumowując kolego.... bezpiecznik123 w nabijaniu postów jesteś dobry a z czytaniem ze zrozumieniem masz ogromne problemy.

A odnośnie twoich kolejnych postów, wciąż nie wnoszących nic wartościowego do tego tematu, wywodów na jakiś rzekomych odkryć, wynalazków i docierania wiedzy oraz norm do Poznania:

gdzie jest napisane, że jestem elektrykiem i muszę znać się na normach - nie jestem elektrykiem, nie zaznaczyłem tego w profilu, jak dobrze pamiętam napisałem w dziale Nie jestem elektrykiem ale wygląda na to, że temat został przeniesiony do działu pomiarów.

Skąd się biorą tacy ludzie jak ty bezpiecznik123 ? Osądzający innych, wręcz całe miasta jak Poznań. Potrafiący napisać 3 strony postów nie wnosząc żadnej merytorycznej wiedzy a w dodatku nie potrafiący czytać ze zrozumieniem.
A na końcu jeszcze napisać, że wcale nie nabijasz postów bo każde pytanie powinno znaleźć odpowiedź. Ręce opadają powiem szczerze.

Ja uważam temat za zamknięty o co też proszę odpowiedzialnego za ten dział moderatora.

Zablokowany