Sprawdzenie miernika rezystancji izolacji.

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
jacasquad
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: jacasquad » czw lut 06, 2020 10:06

Witam szanownych. Nurtuje mnie jedno pytanie, jak można sprawdzić miernik do pomiaru rezystancji izolacji czy jest sprawny i czy dobrze mierzy ? Czy jest jakiś patent na to ?!
Pozdrawiam
Paweł B.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
dawidgta
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: dawidgta » czw lut 06, 2020 10:48

Najprostszy sposób to oddać miernik do wzorcowania tam stwierdza czy miernik nadaje się do użytku. Można by sprawdzić do takiego samego miernika po wzorcowaniu i porównać pomiary ale mimo to, żeby wykonywać pomiary sumiennie i legalnie miernik powinien mieć wzorcowanie. :)

Awatar użytkownika
warlock76
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem

Post autor: warlock76 » czw lut 06, 2020 13:02

Nie ma takiego wymogu jak wzorcowanie a producenci tylko zalecają. Od kilku lat używam urządzenia Metrel, umożliwiającego sprawdzenie w zasadzie wszystkich parametrów przyrządów pomiarowych. Sam wystawiam kartę sprawdzenia miernika. Jeszcze się nie zdarzyło aby ktoś zakwestionował.
Pozdrawiam
Jarosław

Awatar użytkownika
dawidgta
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: dawidgta » czw lut 06, 2020 13:21

warlock76 pisze:
czw lut 06, 2020 13:02
Nie ma takiego wymogu jak wzorcowanie a producenci tylko zalecają.
W normie PN-E 04700:1998P znajduje się następujący zapis: „Przyrządy pomiarowe stosowane w badaniach powinny mieć świadectwa potwierdzające ich sprawność techniczną”. Również norma PN-EN ISO/IEC 9001:2009 w punkcie 7.6 zaleca wykonywanie wzorcowań/sprawdzeń wyposażenia pomiarowego.
Zgadza się normą tylko zaleca nie nakazuje ale dla dobra własnego i mienia innych powinno się wykonać. Nie daj Boże jak by się coś stało i zostały by sprawdzone protokoły z pomiarów i okazało by się że miernik nie był wzorcowany... :???:

Awatar użytkownika
warlock76
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem

Post autor: warlock76 » czw lut 06, 2020 15:26

Co ma świadectwo do sprawnego miernika? Kolega pytał się jak sprawdzić czy jego urządzenie pomiarowe jest sprawne i mierzy poprawnie to napisałem. Zawsze przed wyjazdem podpinam miernik do wzorca i mierzę parametry, wypisuję protokół sprawdzenia drukuję i podpinam do pomiarów. Takie świadectwo wzorcowania może być nieważne już dzień po odebraniu miernika bo uszkodził się w drodze.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » czw lut 06, 2020 19:33

jacasquad pisze:
czw lut 06, 2020 10:06
jak można sprawdzić miernik do pomiaru rezystancji izolacji czy jest sprawny i czy dobrze mierzy ?
Oczywiście najlepszy sposób przedstawił kol. dawidgta - oddać do wzorcowania. A "domowym sposobem" - wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie rezystory i mozesz sprawdzić kilka ich kombinacji (oczywiście wartości giga-omowe trudno będzie uzyskać). To oczywiście żadna pewność wskazania, jedynie orientacyjne sprawdzenie poprawności działania przyrządu.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » sob lut 08, 2020 19:59

warlock76 pisze:
czw lut 06, 2020 13:02
Nie ma takiego wymogu jak wzorcowanie
A może się mylisz kolego że nie ma takowego prawnego wymogu. Udowodnij to.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » sob lut 08, 2020 22:16

Simcode pisze:
sob lut 08, 2020 19:59
A może się mylisz kolego że nie ma takowego prawnego wymogu. Udowodnij to.
Od razu podkreślę, że osobiście jestem za okresowym wzorcowaniem przyrządów pomiarowych choćby dla własnego świętego spokoju, ale może kol. Simcode udowodni że jest oo obowiązkowe, bo chyba od kilku lat nie ma takiego obowiązku ;)
warlock76 pisze:
czw lut 06, 2020 15:26
Zawsze przed wyjazdem podpinam miernik do wzorca i mierzę parametry, wypisuję protokół sprawdzenia drukuję i podpinam do pomiarów.
... to tak naprawde nie jest żadnym potwierdzeniem prawdziwości wyników, chyba, że kol. warlock76 ma odpowiednie certyfikaty i akredytacje laboratorium sprawdzającego mierniki.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » ndz lut 09, 2020 12:29

elmontjs pisze:
sob lut 08, 2020 22:16
ale może kol. Simcode udowodni że jest oo obowiązkowe, bo chyba od kilku lat nie ma takiego obowiązku
To kolega warlock napisał że nie ma, więc niech poprze to dowodem niech znajdzie przepis rozporządzenie , ustawę gdzie znajdzie zdanie że przyrządy pomiarowe służące ochronie przeciwporażeniowej nie podlegają prawnej ochronie metrologicznej . Bo napisanie że nie ma takiego obowiązku i jemu te wszystkie papierki odbierają niczego do dyskusji nie wnosi.

Awatar użytkownika
warlock76
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem

Post autor: warlock76 » ndz lut 09, 2020 17:47

Jak kolega simcode chce wzorcowac przyrzady pomiarowe to nikt mu tego nie broni. Jezeli stwierdze, ze moje mierniki wymagaja kalibracji to oddam je do producenta na naprawe. Jezeli producent sprzedajac swoj produkt wydaje swiadectwo kalibracji to po co je ponownie wzorcowac? Z mojej strony EOT.

ODPOWIEDZ