Uprawnienia pomiarowe i zapis - prace kontrolno-pomiarowe

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
adzik
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Re: Uprawnienia pomiarowe i zapis - prace kontrolno-pomiarowe

Post autor: adzik » śr sty 20, 2010 20:00

Kurcze, chyba wiem, że nic nie wiem :-( Wg mnie taki zapis to poszerzenie uprawnień (o ochronne) a nie zawężenie. Gdyby nie było tego dodatku to mógłby właśnie mierzyć napięcie sieciowe, pojemność akumulatorów, napięcie zwarciowe trafo itp. ale nie ochronne. Z strony strony to troche nielogiczna kostrukcja prawna, ale nie jestem prawnikiem ...

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Prorektor
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Prorektor » czw sty 21, 2010 3:10

adzik pisze:Kurcze, chyba wiem, że nic nie wiem :-( Wg mnie taki zapis to poszerzenie uprawnień (o ochronne) a nie zawężenie. Gdyby nie było tego dodatku to mógłby właśnie mierzyć napięcie sieciowe, pojemność akumulatorów, napięcie zwarciowe trafo itp. ale nie ochronne. Z strony strony to troche nielogiczna kostrukcja prawna, ale nie jestem prawnikiem ...
To co koledze wydaje się nielogiczne a ku rat jest logiczne i vice versa.
Zawężenie tylko do zakresu pomiarów ochronnych wyklucza inne prace pomiarowe - proste jak drut. Prace pomiarowo kontrolne (bez skreśleń i dopisów dotyczących zawężenia zakresu takich jak właśnie zawężenie -wpis "w zakersie pomiarów ochronnych") w całości obejmują i pomiary ochronne i pomiary oświetlenia i transformatorów, silników, parametrów instalacji i sieci itd..

Natomiast wpis "do 1kV' czy "do 15 kV' czy "bez ograniczeń napięcia" dotyczy zakresu napięć na jakie zostały wydane uprawnienia.

Najbardziej przykre w tym jest to, że osoby posiadające uprawnienia nie wiedzą na na jaki zakres je otrzymały co może być groźne i to bardzo nawet dla nich samych ( odpowiedzialność karna z kodeksu karnego) a groźnie i niebezpieczne, bezwartościowe oraz bezprawne właśnie z oczywistych względów dla odbiorców ich usług.

Myślę, że teraz kolega i inni koledzy żyjący w błędzie w końcu to zrozumieją dla swojego dobra i innych.

VOLTT
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: VOLTT » czw sty 21, 2010 20:29

Witam wszystkich a w szczególności kol. Prorektor

W Polsce jest jest dużo możliwości zdania na Upr elektryczne :

S.E.P
Z.D.Z
S.I.i.T.M.P
Szkoły Elektryczne

Każda z tych instytucji ma swe komisje i wzory książeczek oraz wpisy .

A czy kolega by mnie uświadomił co miało znaczyć z tym Kodeksem Karnym ,bo jestem nie doinformowany i czego mój kolega ma się obawiać.

Pozdrawiam

Prorektor
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Prorektor » pt sty 22, 2010 1:09

Witam.
VOLTT pisze:Witam wszystkich a w szczególności kol. Prorektor

W Polsce jest jest dużo możliwości zdania na Upr elektryczne :

S.E.P
Z.D.Z
S.I.i.T.M.P
Szkoły Elektryczne

Każda z tych instytucji ma swe komisje i wzory książeczek oraz wpisy .

A czy kolega by mnie uświadomił co miało znaczyć z tym Kodeksem Karnym ,bo jestem nie doinformowany i czego mój kolega ma się obawiać.

Pozdrawiam
Już uświadamiam:

1. Proszę nie wprowadzać innych kolegów w błąd bo właśnie takich fałszywych informacji cytuję:

"Każda z tych instytucji ma swe komisje i wzory książeczek oraz wpisy ."

trzeba się obawiać, ponieważ to nieprawda
każda komisja musi spełnić wymagania ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 28 kwietnia 2003 r.w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci gdzie jest wzór i wymagania.

2. A Kodeks karny ma zastosowanie do osób, które wykonują pomiary w zakresie na który nie mają uprawnień a nie daj Boże zdarzy się wypadek np. śmiertelny to zapewniam kolegę, że prokurator sprawnie znajdzie odpowiedni paragraf w tym kodeksie karnym a i bez wypadku paragraf się znajdzie - wystarczy , że sprawa zostanie wykryta np. przez odpowiednią inspekcję.
I nie będzie tłumaczeń, że ja nie wiedziałem bo jest ogólna zasada prawna, że nieznajomość prawa nie zwalnia z jego stosowania.
Myślę, że teraz kolega jest już uświadomiony dla własnego dobra.

jerzy1964
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: jerzy1964 » pn lut 01, 2010 17:32

witam!!Mam pytanie odnośnie tego jakie uprawnienia muszę posiadać aby wystawiać świadectwa ważności mierników(konkretnie mierników tablicowych wskazówkowych i elektronicznych) zainstalowanych w urządzeniach przemysłowych .Dzieki za szybką odpowiedż i pozdrawiam wszystkich :))

adzik
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: adzik » pn lut 01, 2010 18:56

To ja też się zapytam o cyt:"uprawnienia kwalifikacyjne w zakresie eksploatacji sprzętu teletransmisyjnego" wymagane przez Energę:
http://www.grupaenerga.pl/centrum_infor ... ml?id=2995

PS
Czy do eksploatacji laptopow tez potrzebne ? :-)
Dobrze (dla nich i dla nas), że lekarze nie mają takiego chorego systemu jak my...

TEODOR_P
Ekspert
Ekspert

Post autor: TEODOR_P » pn lut 01, 2010 19:21

Witam
jerzy1964 pisze:witam!!Mam pytanie odnośnie tego jakie uprawnienia muszę posiadać aby wystawiać świadectwa ważności mierników(konkretnie mierników tablicowych wskazówkowych i elektronicznych) zainstalowanych w urządzeniach przemysłowych .Dzieki za szybką odpowiedż i pozdrawiam wszystkich :))
Nie ma Kolego Jerzy takiego dokumentu jak świadectwo ważności. Chodzi zapewne o świadectwo wzocowania co wymagane jest w firmach szczególnie posiadających np. system ISO 9001 itp. dla mierników służących do nadzoru jakości procesów technologicznych.

Powinno być określone, które mierniki służą do nadzoru jakości procesu a które są jedynie wskaźnikami - gdyż wskaźniki oznacza się zgodnie z zakładowym systemem np. napisem WSKAŹNIK i takiego miernika się nie wzorcuje.

Wzorcowanie powinno być przeprowadzone w akredytowanym przez PCA laboratorium wzorcującym:
http://www.pca.gov.pl/?page=akredytowan ... y_ap&&r=lp

Pozdrawiam
Teodor

jerzy1964
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: jerzy1964 » pn lut 01, 2010 20:27

Dzięki Teodor za szybką odpowiedż. Chodziło mi o takie właśnie sprawdzenie mierników z podziałem na wskażniki i mierniki służące do pomiarów parametrów w procesach technologicznych zgodnie z ISO 9001. Z odpowiedzi Twojej wnioskuję ,iż uprawnienia pomiarowe SEP nie są wystarczające aby sprawdzac i wypisywać świadectwa wzorcowania?pozdrawiam jerzy

TEODOR_P
Ekspert
Ekspert

Post autor: TEODOR_P » pn lut 01, 2010 21:26

Witam
jerzy1964 pisze:iż uprawnienia pomiarowe SEP nie są wystarczające aby sprawdzac i wypisywać świadectwa wzorcowania?pozdrawiam jerzy
W ogóle żadne uprawnienia nie uprawniają do wykonywania wzorcowania - to należy do akredytowanych laboratoriów wzorcujących. Porozmawiaj Kolego z pełnomocnikiem od systemu i wybierzcie laboratoria które mają te mierniki oraz używane zakresy w zakresie akredytacji. Niektórzy wystawiają także świadectwa poza zakresem akredytacji ale takie świadectwa mogą być kwestionowane podczas audytów, więc nie warto na to wydawać kasy.

No i jeszcze jest taki problem, że miernik do wzorcowania trzeba wymontować i wysłać a w tym czasie trzeba mieć drugi - także aktualnie wzorcowany - chyba że planuje się przestoje - i w tym czasie można mierniki wymontować i wysłać.

Wymagania dla systemów wymagają wzorcowania co rok.

Pozdrawiam
Teodor

Awatar użytkownika
marcin714
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: marcin714 » czw lut 04, 2010 17:10

Aż dziwne że lata mijają a nadal są ludzie, którzy nie rozumieją co stanowi zbiór większy a mianowicie prace kontrolno pomiarowe czy pomiary ochronne. Czy tak trudno zrozumieć że prace pomiarowe przy pomiarach ochronnych to to tylko wąski katalog z ogółu prac kontrolno pomiarowych. Więc jak może taki zapis poszerzać ogólny zbiór prace kontrolno pomiarowe ? Może jeszcze inaczej. Każde pomiary ochronne są pracami pomiarowo kontrolnymi natomiast nie każde prace pomiarowo kontrolne są pomiarami ochronnymi. Równie dobrze można napisać pomiary ochronne w obwodach SELV. Będzie to poszerzało uprawnienia?

A jak tłumaczyć nawiedzonym dziadlom leśnym: Niech lukną na świadectwo na ostatnią stronę i powiedzą czy jest tam napisane, że masz uprawnienia np do eksploatacji instalacji i sieci do 1kV. Dziadek leśny powinien odpowiedzieć, że nie jest tam coś takiego napisane. Następnie trzeba go zapytać czy z twoich uprawnień wynika, że jesteś uprawniony do eksploatacji takich sieci. Dziadek leśny powinien odwrócić uprawnienia na 2 stronę i z zachwytem oznajmić ci ,że tu właśnie tutaj zapisali, że jesteś uprawnioniony do eksploatacji sieci i instalacji . Wtedy dziadka leśnego pytasz czy nie widzi czasem, że po przecinku jest napisane, że poza eksploatacją tych sieci uprawniony jest do prac kontrolno pomiarowych w tych sieciach i instalacjach. Dziadek leśny sięzapluje, że trzeba wyszczególnić jakie prace pomiarowe możesz robić. Mówisz mu że wszystkie niezbędne jakie występują przy tych instalacjach i sieciach tak jak i wszystkie prace eksploatacyjne przy tych sieciach możesz robić. Możeszx mu jeszcze dodać, że gdyby komisja chciała abym mógł z eksploatacji wymieniać tylko żarówki i bezpieczniki to właśnie zapisała by to na ostatniej stronie uprawnień ale nie zapisała. Tak samo gdyby komisja chciała abyś mógł wykonywać tylko pomiary ochronne to by to zapisała na ostatniej stronie ale widocznie nie chciała cię ograniczać tylko do tych prac kontrolno pomiarowych i to wszystko. Ale potrzebne jest jeszcze logiczne myślenie leśnego dziadka. Mój kolega np trafił na takiego co nie potrafił pojąć tego toku myślenia i kolega musiał z Warszawy pojechać do Lublina aby dla zaspokojenia leśnego dziadka wpisali te magiczne słowa na 4 stronie uprawnień i dopiero mógł przystąpić do pracy.
pozdrawiam

marcin714

ODPOWIEDZ