Uprawnienia pomiarowe i zapis - prace kontrolno-pomiarowe

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
adzik
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 718
Rejestracja: wt wrz 09, 2003 19:50
Lokalizacja: Karwia
Kontakt:

Re: Uprawnienia pomiarowe i zapis - prace kontrolno-pomiarowe

Post autor: adzik » ndz lut 07, 2010 22:45

Moze masz i racje ale w zyciu wieksza sile argumentow maja pracodawcy, ZE itd. Z tym do czego uprawniaja a do czego nie uprawnienia bylo wiele dyskusji i interpretacji oraz ... brak logicznych wnioskow. Jesli uwazasz inaczej to wytlumacz mi na zbiorach czy mogę obługiwać urządzenia do elektrolizy gdy mam pkt 6 wykreslony a pkt 2 (sieci, urządzenia i instalacje o napięciu do 1 kV) zostawiony w calosci? Co jest wiekszym zbiorem?

PS
1.W konteksce zblizajacej sie fali ponownych egzaminow ta dyskusja ma duze znaczenie.
2.Czy elektrycy samochodowi podpadaja pod pkt:
"§ 2. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do osób zatrudnionych przy eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci: ...2)związanych z ruchem drogowym,..."?



Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja
 

AWIk
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 96
Rejestracja: pn cze 26, 2006 11:35
Lokalizacja: Juszkowo

Re: Uprawnienia pomiarowe i zapis - prace kontrolno-pomiarowe

Post autor: AWIk » pt lut 26, 2010 14:42

Czyli w końcu jak powinno być? Musi być dodatkowy zapis czy nie?

Awatar użytkownika
marcin714
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 1665
Rejestracja: sob lip 09, 2005 19:16
Lokalizacja: Kraków-Lublin_wawa

Re: Uprawnienia pomiarowe i zapis - prace kontrolno-pomiarowe

Post autor: marcin714 » pt lut 26, 2010 23:27

Nie musi być to pisane 2 razy tak jak nie musi być pisane 2 razy ,że jesteś uprawniony do prac eksploatacyjnych na przykład.
pozdrawiam

marcin714

AWIk
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 96
Rejestracja: pn cze 26, 2006 11:35
Lokalizacja: Juszkowo

Re: Uprawnienia pomiarowe i zapis - prace kontrolno-pomiarowe

Post autor: AWIk » czw mar 04, 2010 14:57

Czy to samo tyczy się uprawnień "D" i zapisu o ocenie wyników pomiarów?

elservice
Ekspert
Ekspert
Posty: 1132
Rejestracja: pt mar 05, 2004 7:55
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Uprawnienia pomiarowe i zapis - prace kontrolno-pomiarowe

Post autor: elservice » pt mar 05, 2010 10:34

A czy zaświadczenia ‘D’ wydaje się na podstawie innych przepisów?
Takie same są zasady bo i taka sama jest podstawa prawna do ich wydawania.
Andrzej
____________________________________
EL-Service (c) Wszelkie prawa zastrzeżone

bajert
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: pn lip 13, 2009 18:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Uprawnienia pomiarowe i zapis - prace kontrolno-pomiarowe

Post autor: bajert » ndz mar 14, 2010 8:14

A mam pytanie do szanownych elektryków którzy co 5 lat odnawiają uczciwie swoje uprawnienia. Pamiętacie jak wygląda egzamin po którym uzyskuje się wpis "pomiary ochronne do (x)kV" a jak bez takiego wpisu? dwukrotnie, na początku pracy jako elektryk przystępowałem do egzaminu "E" bez pomiarów. Na egzaminach nie pytano mnie z METODYKI badań ochronnych. ostatnie egzaminy jakie zdawałem 4 lata temu, już z wpisem o pomiarach ochronnych, były rozszerzone właśnie o pytania z metodyki badań. Nie wystarczyło znać zasady działania RDC i umieć rozróżnić ochronę pośrednią od bezpośredniej. Musiałem opisać egzaminatorowi jak bym przystępował do sprawdzania stanu izolacji, pętli zwarcia, rezystancji gruntu.

Moim zdaniem ZE wymagający wpisu o pomiarach ochronnych ma rację. Wynika to z doświadczeń przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych.

co do uprawnień "E" i "D". Przy uprawnieniach dozoru egzaminatorzy kładą nacisk na znajomość aktów prawnych, przy eksploatacji już nie. Dlatego do oceny stanu instalacji, uwag końcowych może przystąpić elektryk z "D", został "sprawdzony" przez komisję pod względem przygotowania do prawidłowej oceny instalacji.

PS. tak szczerze odpowiedzcie, kiedy ostatni raz uczciwie zdawaliście egzaminy zawodowe?

Awatar użytkownika
gruhaa
Ekspert
Ekspert
Posty: 2255
Rejestracja: ndz lip 27, 2003 12:34

Re: Uprawnienia pomiarowe i zapis - prace kontrolno-pomiarowe

Post autor: gruhaa » ndz mar 14, 2010 10:59

bajert pisze: Moim zdaniem ZE wymagający wpisu o pomiarach ochronnych ma rację. Wynika to z doświadczeń przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych.
My sobie możemy mówić na podstawie widzimisię. Obrót papierów urzędowych ma opierać się na obowiązującym prawie. Jeżeli je znasz, to podaj, gdzie to zapisano o wymogu dodatkowego wpisu.
RCD w TN-C
I tak narodził się nowy system sieci TN + RURA: :lol:

Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 465
Rejestracja: pn mar 03, 2008 22:24
Lokalizacja: Suwałki

Re: Uprawnienia pomiarowe i zapis - prace kontrolno-pomiarowe

Post autor: e-sparks » ndz mar 14, 2010 11:26

bajert pisze:tak szczerze odpowiedzcie, kiedy ostatni raz uczciwie zdawaliście egzaminy zawodowe?
Ja w czerwcu 2008 w Glasgow w Szkocji 17-th Edition i w listopadzie 2009 w Polsce E+D+pomiary bez ograniczenia napięcia.
Tyle, że na kursie w Polsce wykłady prowadzili i egzaminowali później głównie pracownicy miejscowego ZE, a cały dzień poświęcony pomiarom słuchaliśmy np. o normach i przepisach z 1988 roku. O jakości tych wykładów nawet szkoda gadać.
Inna sprawa, spotkałem później fuchę zrobioną przez podwładnych moich egzaminatorów - w zakładzie zasilonym w systemie TN-S, zastosowali w ważnej części instalacji ZEROWANIE. Szynoprzewód zasilający dużą rozdzielnię i co za tym idzie wszystkie obwody stamtąd zasilone zostały pozbawione ochrony przez uziemienie, tylko są faktycznie zerowane. To właśnie jest jakość i klasa "uprawnień" tzw. SEPowskich.
Pozdrawiam, Wiesław
Pozdrawiam, Wiesław

AWIk
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 96
Rejestracja: pn cze 26, 2006 11:35
Lokalizacja: Juszkowo

Re: Uprawnienia pomiarowe i zapis - prace kontrolno-pomiarowe

Post autor: AWIk » pn mar 22, 2010 12:42

To w takim razie w drugą stronę - czy komisja może zrobić dopisek, ograniczający możliwość wykonywania pomiarów ochronnych?

Tu ciekawy przykład: http://ise.pl/index.php?option=com_jfus ... =1&t=13830
Komisja żąda dodatkowej kasy za uprawnienia kontrolno-pomiarowe.
Jak widać niestety, co komisja to obyczaj...

Awatar użytkownika
gruhaa
Ekspert
Ekspert
Posty: 2255
Rejestracja: ndz lip 27, 2003 12:34

Re: Uprawnienia pomiarowe i zapis - prace kontrolno-pomiarowe

Post autor: gruhaa » pn mar 22, 2010 23:05

AWIk pisze:To w takim razie w drugą stronę - czy komisja może zrobić dopisek, ograniczający możliwość wykonywania pomiarów ochronnych?

Tu ciekawy przykład: http://ise.pl/index.php?option=com_jfus ... =1&t=13830
Komisja żąda dodatkowej kasy za uprawnienia kontrolno-pomiarowe.
Jak widać niestety, co komisja to obyczaj...
Jeżeli komisja żada dodatkowej kasy za nieskreślenie odpowiedniego wpisu, to ona tak jak i papier wystawiony przez nią nadaje się do utylizacji w szalecie. Jeżeli za dodatkową opłata idą dadatkowe szkolenia, to nie widzę problemu.
RCD w TN-C
I tak narodził się nowy system sieci TN + RURA: :lol:

ODPOWIEDZ